Kredyt hipoteczny dla singli – warunki w 2020 roku

Aktualizacja: 2020-11-18
Data publikacji: 2020-11-18
Autor: Katarzyna Walczyk
Ocena: 4.3
(ilość ocen: 60)

Czy jedna osoba może wziąć kredyt hipoteczny? W ostatnim czasie, mimo pandemii, deweloperzy osiągnęli rekord w liczbie realizowanych inwestycji. Oznacza to, że popyt na kredyty hipoteczne nie maleje, a po marcowym zaostrzeniach kryteriów przyznawalności kredytów – banki zdają się nieco „popuszczać pasa” zmniejszając wymagania w zakresie posiadania wysokiego wkładu własnego, a także oferując coraz atrakcyjniejsze promocje dla nowych klientów. Czy kredyt dla singla jest tak samo dostępny, jak kiedyś?

Co to jest kredyt dla singla?

Kredyt na mieszkanie dla singla to inaczej po prostu zwykły kredyt hipoteczny zaciągnięty przez jedną osobę. Dla banku tak naprawdę nie ma znaczenia, ile osób bierze kredyt hipoteczny – najważniejsza jest bowiem zdolność kredytowa i zminimalizowane ryzyko kredytowe. Co to oznacza dla osoby, która jako jedyna będzie przystępowała do kredytu hipotecznego? Konieczność adekwatnie wysokich zarobków w stosunku do kwoty kredytu. Singiel musi bowiem się wykazać nie tylko stabilnym zatrudnieniem i wzorową historią kredytową w BIK, ale też poziomem zarobków, który pozwala na samodzielną spłatę wyższej raty.

Biorąc pod uwagę dynamiczny i stały wzrost ceny nieruchomości, kredytu hipoteczne są udzielane w wyższej wysokości niż 5,7 lat temu, Cena za metr kwadratowy nieruchomości (niezależnie od tego, czy kupuje się mieszkanie z rynku wtórnego, czy od dewelopera), wzrosła nawet o kilka tysięcy złotych!

Przeczytaj, czy w ogóle warto brać kredyt na mieszkanie: https://chwilowo.pl/wiedza/czy-warto-brac-kredyt-na-mieszkanie/

Warunki otrzymania kredytu hipotecznego dla singla 2020

Każdy bank ma nieco inne kryteria przyznawalności kredytów hipotecznych. Czy kredyt dla singla trudniej jest otrzymać niż kredyt brany we dwie lub więcej osób? Teoretycznie tak. Nie zapominajmy jednak, że każda sytuacja finansowa jest inna i większa  liczba osób przystępujących do kredytu hipotecznego, nie gwarantuje jeszcze jego otrzymania.

Singiel z regularnym źródłem przychodu, wysokim scoringiem w BIK-u i dobrymi zarobkami może mieć większą zdolność kredytową niż np. dwie osoby pracujące na podstawie umowy zlecenia, które zarabiają najniższą krajową i miały opóźnienia w spłacie zobowiązań.

Warto jednak podkreślić, że kredyt dla jednej osoby wiąże się dla banku jednak z nieco większym ryzykiem. Przyczyna tego stanu rzeczy jest banalnie prosta. Obowiązek spłaty w przypadku kredytu dla singli spoczywa na barkach wyłącznie jednej osoby. W przypadku kredytu dla pary, mamy już do czynienia z dwójką kredytobiorców. Jeśli po kredyt sięgają dwie pracujące osoby, utrata pracy przez jedną z nich nie oznacza automatycznie utraty środków do życia. Istnieje ogromna szansa, że – nawet pomimo konieczności zaciśnięcia pasa i obniżenia poziomu życia – raty kredytu będą regulowane zgodnie z harmonogramem.

Jeśli singiel straci pracę, jego stabilność, bezpieczeństwo finansowe oraz możliwość terminowego regulowania zobowiązań staną pod ogromnym znakiem zapytania. Zwłaszcza, jeśli nie posiada poduszki finansowej, która pomoże mu przetrwać okres, potrzebny do znalezienia kolejnej posady. Większe ryzyko, związane z udzieleniem kredytu osobie żyjącej w pojedynkę może skutkować koniecznością dodatkowego zabezpieczenia kredytu.

Uwaga! Większość banków wymaga od singli dodatkowego ubezpieczenia od utraty źródła dochodu z cesją na rzecz banku. To zabezpieczenie dla instytucji finansowej w przypadku nagłej utraty pracy jedynego kredytobiorcy. Koszty polisy mogą podwyższać kwotę kredytu.

Co będzie brane pod uwagę w przypadku kredytu hipotecznego dla singla?

Jakie zatem kryteria musi spełnić kredytobiorca, aby otrzymać kredyt hipoteczny dla singla? W przypadku kredytów hipotecznych, podczas analizy wniosku, bank zwróci uwagę na:

 • Wysokość zarobków
 • Źródło dochodu/rodzaj umowy
 • Wartość nieruchomości
 • Wskaźnik DTI, czyli stosunek wysokości raty do dochodów
 • Wskaźnik LTV, czyli stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia
 • Historię kredytową w BIK
 • Brak wpisów w bazach gospodarczych
 • Liczbę dotychczasowych zobowiązań
 • Wiek kredytobiorcy

Sprawdź, jakie dokumenty musisz przygotować do wniosku o kredyt hipoteczny: https://chwilowo.pl/wiedza/kredyt-hipoteczny-jakie-dokumenty-nalezy-dostarczyc-do-banku/

Co ciekawe, można zauważyć, że banki stają się coraz bardziej elastyczne podczas weryfikacji wniosków. Możliwe staje się wzięcie kredytu hipotecznego dla singla prowadzącego własną działalność gospodarczą i osobę, która pracuje na umowie cywilnoprawnej. Warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego dla singla jest pozytywne przejście przez proces analizy finansowej i posiadanie wkładu własnego, którego wysokość w skali procentowej, różni się w zależności od oferty banku.

Wysokość kredytu dla singli

Wysokość kredytu hipotecznego dla singla jest uzależniona od wartości nieruchomości, wysokości wkładu własnego i zdolności kredytowej.

Jak podaje BIK, średnia wysokość kredytu hipotecznego w czerwcu 2020 roku wynosiła o 0,6% więcej niż w roku poprzednim i było to 277 000 złotych. Z kolei popyt na kredyty mieszkaniowe wzrósł w październiku o 8,1%!

Warty uwzględnienia jest również fakt, że singiel zazwyczaj celuje w mniejsze mieszkania – kawalerki, lub nieruchomości z dwoma pokojami – wysokość kredytu hipotecznego będzie również proporcjonalnie niższa od kwoty niezbędnej do zakupu segmentu, czy 3 lub więcej pokoi dla rodziny.

Aktualne promocje banków

Aktualnie, banki starają się przyciągnąć do siebie nowych klientów nowymi promocjami.

 • Pekao obniża marżę o niemal 2%.
 • ING przywrócił zamrożoną od początku pandemii promocję „Lekki Start”.
 • Millennium i BOŚ kusi potencjalnych kredytobiorców niskim wkładem własnym (nawet 10% wkładu).
 •  mBank, podobnie jak Pekao, obniża marżę kredytu w promocji „Twój dom w kolorach jesieni”.

Czy singiel na teraz szansę na własne M? Oczywiście! Warunkiem jest tylko posiadanie zdolności kredytowej i wkładu własnego. W trudnym dla gospodarki okresie pandemii, banki szczególną uwagę zwracają na stabilność finansową i wysoką zdolność kredytową swoich wnioskodawców.

Przedsiębiorcy – single, którzy pracują w branży dotkniętej kryzysem, również mogą spotkać się z większym problemem z przydzieleniem kredytu hipotecznego w żądanej kwocie. Aby singiel zwiększył swoje szanse na uzyskanie atrakcyjnego kredytu na mieszkanie w żądanej kwocie, może poprawić swoją zdolność, chociażby poprzez spłatę mniejszych zobowiązań i pozamykanie kart kredytowych. Takie działanie wpływa pozytywnie na współczynnik DTI i skutkuje wyższą zdolnością do zaciągnięcia kolejnego zobowiązania.

Źródła:

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo