Kredyt hipoteczny dla singli – gdzie dostaniesz najwięcej?

Aktualizacja: 2019-09-27
Data publikacji: 2018-02-26
Autor: Redakcja
Ocena: 4.3
(ilość ocen: 60)

Kredyt bankowy to jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania zakupu kosztownych dóbr. Jednym z najpopularniejszych jest kredyt hipoteczny, przeznaczony nie tylko na zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej, ale również na budowę lub remont nieruchomości.
W artykule sprawdzimy, które z banków przychylnie patrzą na kredytobiorców-singli, oferując im najwyższe kwoty i najlepsze warunki kredytowania.

Tylko nieliczni Polacy mogą pozwolić sobie na sfinansowanie zakupu własnego M gotówką. Aby spełnić marzenia o własnym lokum, wielu z nas decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest długoterminowym kredytem bankowy, którego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na rzecz banku kredytującego na prawie użytkowania wieczystego lub prawie własności nieruchomości.

Przeznaczeniem kredytu hipotecznego jest sfinansowanie zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym lub inwestycji budowlanej (kredyt nazywany jest wówczas budowlano-hipotecznym).
Maksymalny okres kredytowania w przypadku kredytu hipotecznego wynosi nawet 35 lat, a możliwa do uzyskania kwota – nawet kilka milionów złotych.

Kredyt hipoteczny może zaciągnąć każda osoba pełnoletnia, posiadającą odpowiednią zdolność do terminowej spłaty rat wraz z odsetkami.

Kredyt hipoteczny dla singla – większe ryzyko dla banku

Kredyt hipoteczny może zaciągnąć zarówno para, jak również singiel.
Jako, że banki nie posiadając w swoich ofertach kredytów hipotecznych dedykowanych singlom, osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe, podlegają dokładnie takim samym wymaganiom i procedurom, jak klienci z rodzinami. Są również zobowiązani do pokrycia takich jak oni kosztów.
Nie ulega jednak wątpliwości, że udzielenie kredytu hipotecznego osobie samotnej stanowi dla banku zdecydowanie większe ryzyko.
Przyczyna tego stanu rzeczy jest banalnie prosta.

Obowiązek spłaty w przypadku kredytu dla singli spoczywa na barkach wyłącznie jednej osoby. W przypadku kredytu dla pary, mamy już do czynienia z dwójką kredytobiorców.

Jeśli po kredyt sięgają dwie pracujące osoby, utrata pracy przez jedną z nich nie oznacza automatycznie utraty środków do życia. Istnieje ogromna szansa, że – nawet pomimo konieczności zaciśnięcia pasa i obniżenia poziomu życia – raty kredytu będą regulowane zgodnie z harmonogramem.

Jeśli singiel straci pracę, jego stabilność, bezpieczeństwo finansowe oraz możliwość terminowego regulowania zobowiązań staną pod ogromnym znakiem zapytania. Zwłaszcza, jeśli nie posiada poduszki finansowej, która pomoże mu przetrwać okres, potrzebny do znalezienia kolejnej posady.
Większe ryzyko, związane z udzieleniem kredytu osobie żyjącej w pojedynkę może skutkować koniecznością dodatkowego zabezpieczenia kredytu.

Łatwiej dla małżeństw

Uzyskanie kredytu hipotecznego przez małżeństwo jest z reguły zdecydowanie łatwiejsze niż otrzymanie finansowania przez osobę samotną.
Dochody obu małżonków są bowiem sumowane, a zdolność kredytowa określana jest właśnie na podstawie owej sumy. Jeśli więc każdy z małżonków zarabia po 2500 zł, podstawą do oceny zdolności kredytowej i wyliczenia dostępnej kwoty kredytu będzie kwota 5000 zł. Singiel zarabiający 2500 zł ma niewielkie szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Warto wspomnieć także, że wysokość dochodów to nie jedyny czynnik, który biorą pod uwagę analitycy bankowi. Nie mniej ważna jest wysokość comiesięcznych zobowiązań, ponoszonych przez gospodarstwo domowe.

Według Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych minimum socjalne wynosi obecnie 1100 zł. Badając zdolność do spłaty kredytu, banki traktują ją więc jako pewien punkt odniesienia.
Co ważne, przyjmując taki próg wydatków dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, tylko nieznacznie go zwiększają, jeśli o kredyt wnioskuje małżeństwo.
Zazwyczaj w przypadku kolejnego członka rodziny minimum socjalne powiększa się nie dwukrotnie, ale „jedynie” o 300-400 zł.

W praktyce oznacza to, że jeśli starający się o kredyt singiel zarabia 2500 zł, po odliczeniu kosztów życia (na poziomie minimalnym), do jego dyspozycji pozostanie jedynie 1400 zł.

Przy założeniu, że każdy z małżonków zarabia taką, a nawet niższą kwotę (przyjmijmy, że będzie to kwota 2000 zł dla 1 osoby), już na pierwszy rzut oka widać, że zdolność kredytowa małżeństwa okaże się nieporównywalnie wyższa (4000 zł – (1100 zł + 300 zł) = 2600 zł).

Kredyt dla singla – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli jesteś singlem i chcesz wnioskować o kredyt hipoteczny, pamiętaj, że na decyzję banku wpłynie nie tylko wysokość Twoich dochodów i kwota miesięcznych zobowiązań.
Nie mniej ważna jest także stabilność zatrudnienia oraz historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej.

Biorąc pod uwagę, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem zaciąganym na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, banki szczególnie premiują osoby ze stabilną sytuacji zawodowej.
Najbardziej pożądani przez kredytodawców są klienci zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony. Choć szanse na kredyt mają również osoby pracujące w oparciu o umowy cywilnoprawne lub przedsiębiorcy, w takich przypadkach niezbędne może okazać się dostarczenie dodatkowych dokumentów, potwierdzających ciągłość zatrudnienia i/lub płynność finansową.

Problemy z uzyskaniem kredytu mogą mieć osoby, posiadające negatywną historię kredytową w BIK-u. Zwłaszcza te, które spóźniały się ze spłatą pożyczek i kredytów dłużej niż 30 dni.

Kredyt dla singla – który bank pożyczy najwięcej

Osób, prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe z roku na rok przybywa. Single, zwłaszcza Ci mieszkający w dużych miastach zarabiają coraz więcej i z reguły nie mają większych problemów z płynnością finansową.
Otrzymanie kredytu hipotecznego przez osobę samotną jest dziś więc zdecydowanie prostsze niż kilkanaście, a nawet kilka lat temu.
Wychodząc naprzeciw zmieniającym się realiom, banki coraz przychylniej patrzą na osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwo domowe.

Jak wynika z analizy, przeprowadzonej przez portal Bankier.pl, aby uzyskać kredyt hipoteczny w wysokości 550 000 zł, singiel powinien zarabiać co najmniej 5500 zł miesięcznie.
Przy takich zarobkach, kredyt wyższy niż 500 000 zł zaproponowało singlowi aż 12 banków (symulacja z założeniem 20-procentowego wkładu własnego, z 30-letnim okresem spłaty kredytu).

Najbardziej liberalny okazał się BGŻ BNP Paribas, oferujący aż 648 000 zł.

Na podium znalazł się także ING Bank Śląski (615 954 zł ) oraz Deutsche Bank (610 000 zł).

Czy można poprawić swoją zdolność kredytową?

Jeśli w najbliższej przyszłości planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego, postaraj się o poprawę swojej zdolności kredytowej. W jaki sposób tego dokonać?

  • Zamknij linie debetowe i zrezygnuj z kart kredytowych, z których nie korzystasz. Tego typu limity banki traktują niczym zobowiązania finansowe. A te jak wiadomo, zmniejszają zdolność kredytową;
  • Weź na raty drobne przedmioty. Choć ta rada zdaje się nie mieć sensu, to tylko pozory. Jeśli będziesz spłacać raty w terminie, bank przekaże takie informacje do Biura Informacji Kredytowej. Terminowość w spłacie wpłynie pozytywnie na Twoją historię kredytową. A ta znacząco poprawi wiarygodność w oczach banków;
  • Wydłuż okres kredytowania. Wydłużenie okresu kredytowania to jeden ze skutecznych sposobów na poprawę zdolności kredytowej. Pamiętaj jednak, że dłuższy okres kredytowania oznacza z reguły wyższe koszty;
  • Spłać długi. Jeśli Twoje dane zostały wpisane do Biura Informacji Gospodarczej, koniecznie spraw z jakiego tytułu pochodzi zadłużenie. Jeśli to możliwe, spłać swój dług jak najszybciej. W przeciwieństwie do BIK-u, który gromadzi informacje nawet przez 5 lat, BIG-i przedstawiają jedynie aktualną sytuację płatnika. Jeśli zwrócisz pieniądze wierzycielowi, jego obowiązkiem będzie usunięcie Twoich danych z rejestru w ciągu 14 dni;
  • Sięgnij po konsolidację. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu wydłużysz okres kredytowania, zmniejszając jednocześnie wysokość miesięcznej raty. Niższa rata przełoży się na poprawę zdolności kredytowej.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo