Kredyt konsolidacyjny Alior Bank – kalkulator, oprocentowanie, wady i zalety.

Aktualizacja: 2020-09-12
Data publikacji: 2020-05-27
Autor: Katarzyna Walczyk
Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Kredyt konsolidacyjny w Alior Banku może odciążyć osoby, które nie radzą już sobie ze spłatą kilku zobowiązań lub, którym zależy na obniżeniu miesięcznej raty kredytu. Konsolidacja oznacza połączenie – dzięki niej, zamiast kilku rat, płaci się jedną – niższą. Kredyt konsolidacyjny w Alior banku może być zatem rozwiązaniem problemu związanego z nadmiernym obciążeniem gospodarstwa domowego ratami swoich kredytów. Przed zaciągnięciem kredytu w Alior Banku warto poznać jego warunki. Co może być przedmiotem konsolidacji w Alior Banku? Jakie wymagania bank stawia przed wnioskodawcami? Co będzie niezbędne do złożenia wniosku?

Na co można przeznaczyć kredyt konsolidacyjny w Alior Banku?

Kredyt konsolidacyjny w Alior Banku można przeznaczyć na spłatę dotychczasowych zobowiązań. W takiej sytuacji kredytobiorca nie otrzymuje pieniędzy do ręki. Cały proces konsolidacji odbywa się między bankami, a kredytobiorca otrzymuje informacje o całkowitej spłacie skonsolidowanych zobowiązań i nowy harmonogram spłat. W przypadku oferty Alior Banku, poza spłatą kredytów, klient może również wnioskować o dodatkowe środki, które może przeznaczyć na dowolny cel. Niemniej jednak zarówno łączna wysokość kredytu konsolidacyjnego, jak i udzielenie dodatkowej kwoty są uzależnione od wyniku analizy zdolności finansowej.

Jakie zobowiązania można skonsolidować?

Kredyt konsolidacyjny w Alior Banku nie służy wyłącznie spłacie kredytów i pożyczek bankowych. Według dostępnych informacji możliwa jest również spłata chwilówek i ratalnych pożyczek pozabankowych. Co ważne – nie mogą być to zobowiązania przeterminowane. Poza pożyczkami i kredytami skonsolidować można również limity na kartach kredytowych i kredyty samochodowe.

Przy konsolidacji swoich zobowiązań warto porównać wysokość raty i RRSO nowego kredytu konsolidacyjnego z sumą rat dotychczasowych zobowiązań. Może okazać się, że zmiana kilku rat na jedną nie będzie opłacalna, nawet przy wydłużeniu okresu kredytowania.

Ogólne warunki kredytu konsolidacyjnego w Alior Banku

Tym, co zasługuje na szczególną uwagę podczas składania wniosku o kredyt konsolidacyjny, jest możliwość pozyskania dodatkowej gotówki i przeznaczenia jej na dowolny cel. Konsolidacja zobowiązań i proces analizy wniosku o taki kredyt jest nieco inny niż zwykłego kredytu lub pożyczki gotówkowej. W odróżnieniu od nich bank nie ocenia zdolności kredytowej przez pryzmat posiadanych już zobowiązań. Skoro kredyty mają zostać skonsolidowane – analityk nie bierze ich pod uwagę przy wyliczaniu DTI (wskaźnika wysokości zobowiązań do dochodów).
Niestety nie ma czegoś takiego jak kalkulator kredytu konsolidacyjnego w Alior Banku. Ogólnodostępna oferta banku bazuje na przykładzie reprezentatywnym. Zarówno RRSO, jak i oprocentowanie może zmieniać się w zależności od:

 • wysokości kredytu konsolidacyjnego,
 • wyniku analizy zdolności kredytowej,
 • produktach dodatkowych np. ubezpieczenia kredytu,
 • okresu kredytowania.

Niżej zamieszczamy przykładowe, reprezentatywne warunki kredytu konsolidacyjnego Alior Bank. Warto jednak pamiętać, że są one tylko przykładem – nie można traktować ich jako ostatecznej oferty banku, która po wstępnej analizie (w oddziale lub telefonicznej) może ostatecznie okazać się bardziej lub mniej korzystna. Przykład dotyczy kredytu w wysokości ok. 58 081 złotych z okresem kredytowania wynoszącym 97 miesięcy.

 • reprezentatywne RRSO wynosi 10,64%,
 • oprocentowanie zmienne 7,19%,
 • całkowita kwota kredytu wyniosłaby 86 641,64 zł,
 • całkowity koszt kredytu wyniesie 28 560,64 zł (prowizja: 0 zł, ubezpieczenie na życie: 6 770,50 zł, odsetki: 21 790,14 zł).

Wyżej zaproponowane przez bank oprocentowanie dotyczy osób, które skorzystają z promocji „Komfortowa konsolidacja III”. Aby z niej skorzystać i cieszyć się 0% prowizji za udzielenie kredytu i oprocentowaniem w wysokości 7,19% trzeba spełnić kilka dodatkowych warunków. Pierwszym z nich jest skorzystanie z oferty ubezpieczenia kredytu konsolidacyjnego. Warunkiem promocji jest również nie konsolidowanie produktów Alior Banku. Jeśli ktoś chciałby spłacić kredytem konsolidacyjnym inny kredyt gotówkowy w Alior Banku – jest to możliwe, ale nie zostanie zakwalifikowany do promocji.

Wysokość i czas spłaty kredytu konsolidacyjnego w Alior Banku

Kredyt konsolidacyjny w Alior Banku może być udzielony w kwocie od 30 000 do nawet 200 000 złotych. Czas spłaty może wynosić od 3 do nawet 10 lat. Dla kredytów konsolidacyjnych z okresem kredytowania do 36 miesięcy oprocentowanie jest stałe. Natomiast oprocentowanie dla kredytów konsolidacyjnych z okresem kredytowania od 37 miesięcy do 120 miesięcy jest zmienne i stanowi sumę stawki referencyjnej WIBOR 3M i marży ustalonej w dniu podpisania umowy kredytowej.

Ubezpieczenie kredytu konsolidacyjnego – dobrowolne, czy obowiązkowe?

Ubezpieczenie kredytu konsolidacyjnego jest dobrowolne. Ochronę ubezpieczeniową zapewnia PZU Życie. Obejmuje ona śmierć, śmierć spowodowaną nieszczęśliwym wypadkiem i wystąpienie niezdolności do samodzielnej egzystencji będącej następstwem nieszczęśliwego wypadku ubezpieczonego. Nieprzystąpienie do ubezpieczenia nie ma wpływu na decyzję kredytową. Jedyną konsekwencją takiej decyzji jest brak możliwości skorzystania z promocji „Komfortowa Konsolidacja III”.

Kredyt konsolidacyjny Alior Bank – dokumenty niezbędne do złożenia wniosku

Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny w Alior Banku konieczne będzie przygotowanie dokumentu tożsamości, zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości dochodów z zakładu pracy (na druku bankowym zamieszczonym na stronie), lub o wysokości dochodów z tytułu umów o dzieło i zlecenia (również na druku banku). Ponadto, do złożenia wniosku konieczne będzie przedstawienie zaświadczeń o wysokości zadłużenia i umów kredytowych/pożyczkowych zobowiązań, które mają być skonsolidowane.

Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego w Alior Banku

Zalety

 • Atrakcyjne RRSO
 • wysoka, maksymalna kwota kredytu, nawet 200 000 złotych,
 • możliwość wnioskowania o dodatkową gotówkę, którą można przeznaczyć na dowolny cel,
 • niskie oprocentowanie,
 • bank akceptuje dochody również z umów o dzieło i zleceń,
 • szybka decyzja kredytowa,
 • opinie o kredycie konsolidacyjnym Alior Bank są w większości pozytywne.

Wady

 • Brak możliwości udzielenia kredytu konsolidacyjnego Alior Bank online,
 • aby otrzymać szczegółowe dane dotyczące oferty należy przejść przez wstępną analizę wniosku, co jest jednoznaczne z wysłaniem zapytania do BIK,
 • brak ogólnodostępnego kalkulatora kredytu konsolidacyjnego Alior Banku, co utrudnia szybką, samodzielną ocenę oferty.

Wizja spłaty jednej, niższej raty jest kusząca. Chociaż niższa rata kredytu konsolidacyjnego jest związana z wydłużeniem okresu kredytowania – wiele osób korzysta z tego rodzaju rozwiązania. Poza atrakcyjnym oprocentowaniem, zaletą kredytu konsolidacyjnego w Alior Banku jest możliwość otrzymania dodatkowej gotówki, którą można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel – nie wszystkie banki oferują taką opcję.

Źródła:

https://www.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/kredyty-konsolidacyjne/kredyt-konsolidacyjny.html

 

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo