Kredyt konsolidacyjny PKO BP – kalkulator, opinie i warunki kredytowania.

Aktualizacja: 2020-09-12
Data publikacji: 2020-05-27
Autor: Katarzyna Walczyk
Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Pożyczka konsolidacyjna w PKO BP ma za zadanie połączyć wszystkie dotychczas spłacane zobowiązania w jedno z mniejszą miesięczną ratą łatwiejszą do spłaty. Jak to możliwe? Podczas konsolidacji spłacane są wybrane i zawarte w umowie zobowiązania finansowe kredytobiorcy. Bank PKO BP spłaca więc kredyty, pożyczki i limity kredytowe w zamian oferując niższą ratę (i dłuższy okres kredytowania). Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, że kredyt konsolidacyjny w PKO BP to nie tylko spłata zobowiązań w innych bankach, ale również możliwość otrzymania dodatkowej gotówki. W przypadku pożyczki w PKO BP może to być nawet 30% sumy konsolidacji. Jak wygląda oferta banku? Co można skonsolidować?

Kredyt konsolidacyjny PKO BP – kto może z niego skorzystać?

Kredyt konsolidacyjny w PKO BP jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają kilka kredytów lub pożyczek, których comiesięczna spłata zaczyna być kłopotliwa. Z konsolidacji w PKO BP może również skorzystać osoba, która poszukuje nowego kredytu, ale nie chce generować kolejnego zobowiązania finansowego i obciążać się kolejną ratą. Finalnie – pożyczka konsolidacyjna może być rozwiązaniem dla osób, które nie otrzymałyby nowego kredytu z uwagi na wskaźnik DTI (relacja wysokości zobowiązań do przychodów kredytobiorcy). Dla kogo zatem nie jest kredyt konsolidacyjny? Osoby zadłużone z przeterminowanymi zobowiązaniami z tytułu pożyczek, kredytów itp. powinny liczyć się z odmową udzielenia kredytu konsolidacyjnego. Jest to produkt bankowy dedykowany dla osób z wysoką oceną w BIK. Każde opóźnienie w spłacie dotychczasowych zobowiązań wpływa negatywnie na scoring w Biurze Informacji Kredytowej. Osoby z problemami finansowymi lub poważnymi opóźnieniami w spłacie powinny szukać alternatywnych rozwiązań, takich jak np. kredyty dla zadłużonych bez BIK.

Jakie zobowiązania można skonsolidować kredytem w PKO BP?

Każdy bank ma swoje indywidualne wytyczne w zakresie produktów finansowych, które mogą podlegać konsolidacji. Kredyt konsolidacyjny PKO BP może być przeznaczony na spłatę:

 • kredytów i pożyczek bankowych,
 • bankowych kredytów samochodowych,
 • pożyczek i chwilówek pozabankowych,
 • limitów na karcie kredytowej,
 • kredytów odnawialnych.

Teoretycznie nie można skonsolidować wypowiedzianych umów lub kredytów znajdujących się w obsłudze windykacyjnej. W praktyce i tak byłoby to niemożliwe, ponieważ bank weryfikuje bazę BIK. Otrzymanie kredytu jest więc uzależnione od wiarygodności kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny w PKO BP – ogólne warunki oferty banku

Oferta kredytu konsolidacyjnego PKO BP online (przez serwis IKO lub iPKO), a także ta prezentowana telefonicznie różni się od warunków dostępnych w oddziale stacjonarnym banku. Główna różnica polega na wysokości proponowanego kredytu.

 • Wysokość kredytu konsolidacyjnego w PKO BP (online i za pośrednictwem infolinii): od 500 do 50 000 złotych
 • Wysokość kredytu konsolidacyjnego w PKO BP w oddziale jest ustalana indywidualne i może być wyższa (nawet do 100 000 złotych)
 • Okres kredytowania od 2 miesięcy do 10 lat
 • RRSO reprezentatywne wynosi 10.59%
 • Oprocentowanie zmienne 7,2%
 • Ubezpieczenie “Ochrona dla Ciebie” nie jest obowiązkowe. W przypadku jego wyboru zwiększa się RRSO i całkowita kwota do spłaty

Ubezpieczenie kredytu

Wysokość składki ubezpieczeniowej, przy wyborze wariantu na życie oblicza się według następującego schematu: 0,237% x całkowita kwota pożyczki x liczba rat. Klienci Bankowości osobistej stosują wartość 0,1429% zamiast 0,237%.

Warunki kredytu konsolidacyjnego w PKO BP na konkretnym przykładzie

Jak wszędzie – ostateczne warunki kredytu konsolidacyjnego będą uzależnione od wysokości kredytu, liczby rat i wyniku analizy zdolności kredytowej wnioskodawcy. Jak jednak wyglądają parametry kredytu na konkretnym przykładzie?

 • Suma pożyczek do spłacenia: 15 000 złotych
 • Dodatkowa gotówka na dowolny cel: 4 500 złotych
 • Liczba rat: 98
 • Wysokość raty: 293 złote
 • Całkowity koszt pożyczki: 11 392,51 złotych
 • RRSO: 10,59%

Opcja z ubezpieczeniem:

 • Suma pożyczek do spłacenia: 15 000 złotych
 • Dodatkowa gotówka na dowolny cel: 4 500 złotych
 • RRSO: 20,8%
 • Wysokość raty: 394 złote
 • Całkowity koszt pożyczki: 24 080 złotych

Im krótszy czas kredytowania się wybierze, tym wyższe RRSO, ale niższy całkowity koszt kredytu. Znajdujący się na stronie, ogólnodostępny kalkulator kredytu konsolidacyjnego PKO BP pomoże ustalić i wybrać najkorzystniejsze parametry pożyczki.

Kredyt konsolidacyjny PKO BP – jakie dokumenty trzeba przygotować?

W przypadku kredytu konsolidacyjnego, poza samym wnioskiem o pożyczkę, konieczne będzie dostarczenie dodatkowych dokumentów bezpośrednio do oddziału banku. W przypadku spłaty jednej lub kilku pożyczek i kredytów należy dostarczyć umowy kredytowe, lub umowy pożyczki z określoną sumą zobowiązania i okresem spłaty. Mogą być to również zaświadczenia o całkowitej kwocie pozostającej do spłaty (oryginały z pieczątką banku). Jeśli kwota kredytu konsolidacyjnego będzie przekraczać 30 000 złotych, osoby posiadające wspólnotę majątkową i pozostające w związku małżeńskim będą musiały dostarczyć również zgodę współmałżonka na udzielenie pożyczki. Poza tym potrzebne będzie również zaświadczenie o zarobkach na druku banku. PKO BP akceptuje źródła dochodu z umowy o pracę, zlecenie i dzieło.

Wady i zalety oferty PKO BP

Istotną zaletą pożyczki konsolidacyjnej w PKO BP jest atrakcyjne RRSO. Jego wartość jest jednak uzależniona od długości okresu kredytowania. Ubezpieczenie kredytu jest również opcją dobrowolną – co może być korzystne dla osób, które mają już polisę na życie i nie potrzebują dodatkowego ubezpieczenia. To jednak nie wszystkie jasne strony oferty PKO BP.
Zalety pożyczki konsolidacyjnej PKO BP

 • Wygodny i funkcjonalny kalkulator kredytu konsolidacyjnego PKO BP,
 • możliwość skonsolidowania produktów pozabankowych,
 • możliwość pożyczenia dodatkowej gotówki i przeznaczenia jej na dowolny cel (do 30% wartości konsolidacji),
 • bezpłatna wcześniejsza spłata,
 • nie trzeba zakładać ROR aby otrzymać kredyt.

Wady pożyczki konsolidacyjnej PKO BP

 • Oferta w oddziale odbiega od warunków oferowanych online lub telefonicznie,
 • w przypadku wyboru dodatkowego ubezpieczenia, rata kredytu gwałtownie wzrasta,
 • doradcy udzielający kredytów stacjonarnie nie zawsze informują o tym, że ubezpieczenie jest dobrowolne.

Oferta kredytu konsolidacyjnego w PKO BP jest atrakcyjna pod względem reprezentatywnego RRSO. Możliwość pożyczenia dodatkowej gotówki i spożytkowania jej na dowolny cel również jest kusząca. Warto pamiętać, że bank bierze pod uwagę wiele aspektów – historię BIK, wpisy w BIG, wysokość i źródło dochodów i na ich podstawie oblicza zdolność kredytową. Osoby, które mają bardzo dobry scoring (powyżej 500 punktów), mogą próbować negocjować warunki kredytu i otrzymać jeszcze bardziej atrakcyjną ofertę.

 

Źródła:

https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/pozyczki/pozyczka-konsolidacyjna/

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo