Kredyt na dowód. W którym banku?

Aktualizacja: 2020-05-08
Data publikacji: 2020-05-08
Autor: Katarzyna Jóźwik
Ocena: 5
(ilość ocen: 2)

Pod koniec 2019 r. wartość kredytów konsumpcyjnych polskich gospodarstw domowych wyniosła 178 mld zł i stanowiła 24 proc. wszystkich zobowiązań na rynku finansowym. Na dużą popularność tego rodzaju zobowiązań wpływa z pewnością ich łatwa dostępność. Trudno się dziwić, skoro kredyt na dowód osobisty bez zaświadczeń online jest realnym produktem. Gdzie można go dostać? Czy banki udzielają kredytów na dowód?

Kredyt na dowód osobisty – szybka gotówka przez internet

Zasadniczą zaletą kredytów na dowód jest uproszczona procedura. Jak wskazuje sama nazwa to dokument tożsamości jest jedynym dokumentem potrzebnym do otrzymania finansowania. Oznacza to, że osoba zainteresowana dodatkową gotówką może o nią wnioskować niemal z automatu. Tym bardziej, że coraz częściej kredyt na dowód osobisty dostępny jest online. Wypełnienie elektronicznego wniosku, szybki przelew weryfikacyjny i krótka procedura sprawdzenia wiarygodności pozwala na pozyskanie dodatkowej gotówki maksymalnie w ciągu kilku godzin. Kredyt gotówkowy na dowód bez zaświadczeń o zarobkach, zatrudnieniu i innych dokumentów jest wygodną formą zdobycia dodatkowych pieniędzy w sytuacji, kiedy tych nagle potrzebujesz.

Jakie dane niezbędne do wniosku?

Być może zastanawiasz się jak to możliwe, że dowód osobisty wystarcza do zaciągnięcia finansowego zobowiązania. Odpowiedź jest prosta: dowód to dokument, w którym znajdują się wszystkie niezbędne dane osobowe umożliwiające przeprowadzenie weryfikacji wiarygodności i zdolności kredytowej klienta. Imię i nazwisko, adres, PESEL i numer samego dowodu są wystarczające do tego, aby dokładnie „prześwietlić” ubiegającego się o kredyt czy pożyczkę. Podając je w elektronicznym wniosku o kredyt, nie należy nikomu udostępniać skanu dokumentu. Żadna z legalnych firm pożyczkowych nie wymaga jego przesyłania. Jeśli ktoś cię o to prosi, z dużym prawdopodobieństwem jest oszustem i próbuje wyłudzić twoje dane.

Kredyt na dowód. Bank nie zawsze udzieli zobowiązania

O ile zaciągnięcie pożyczki online w firmie pozabankowej nie jest większym problemem, o tyle wzięcie kredytu na dowód w banku nie będzie już takie proste. Instytucje bankowe bardzo ostrożnie podchodzą do klientów ubiegających się o dodatkowe finansowanie. Oprócz bardzo dokładnej weryfikacji zdolności kredytowej klienta wymagane są również zaświadczenia potwierdzające uzyskiwanie stałych dochodów. Zaświadczenie o zatrudnieniu, formularz RMUA z ostatnich miesięcy, roczny PIT czy zestawienie transakcji na koncie z ostatnich 3 miesięcy – rodzaj wymaganego i akceptowalnego dokumentu zależy od warunków obowiązujących w danym banku. Poniżej prezentujemy szczegółowe wymagania wobec klientów, którzy chcieliby skorzystać z kredytu gotówkowego w danym banku.

Kredyt w Credit Agricole

 • Kwota kredytu: max 100 tys. zł
 • Maksymalny czas kredytowania: 120 m-cy
 • Wymagane dokumenty: zaświadczenie o zarobkach, PIT 11/PIT 40 lub wyciąg z konta z ostatnich 3 m-cy

Jeśli wnioskujący posiada konto w Credit Agricole nie musi przedstawiać żadnych zaświadczeń o zarobkach

Kredyt w Alior Bank

 • Kwota kredytu: max 200 tys. zł
 • Maksymalny czas kredytowania: 60 m-cy
 • Wymagane dokumenty: zaświadczenie o zatrudnieniu i wysokości dochodów (umowa o pracę/umowa zlecenie/umowa o dzieło)

Kredyt w PKO SA

 • Kwota kredytu: max 150 tys. zł
 • Maksymalny czas kredytowania: 84 m-ce
 • Wymagane dokumenty: zaświadczenie o zatrudnieniu w przypadku umowy o pracę lub dokumenty potwierdzające wysokość zarobków z innych źródeł, bank ma prawo do wymagania dodatkowych dokumentów w indywidualnych przypadkach

Kredyt na dowód PKO – jeśli kredytobiorca posiada konto w banku musi przedstawić wyłącznie dane z dowodu osobistego

Kredyt w mBank

 • Kwota kredytu: max 150 tys. zł
 • Maksymalny czas kredytowania: 120 m-cy
 • Wymagane dokumenty: zaświadczenie o wysokości zarobków i zatrudnieniu (umowa o pracę/umowa zlecenie/umowa o dzieło) lub potwierdzenie uzyskiwania dochodu z innego źródła

Kredyt w Santander

 • Kwota kredytu: max 92 tys. zł
 • Maksymalny czas kredytowania: 120 m-cy
 • Wymagane dokumenty: dane adresowe aktualnego pracodawcy, data zawarcia umowy o pracę, informacja o średnich dochodach z ostatnich 3 m-cy

Kredyt w ING

 • Kwota kredytu: max 100 tys. zł
 • Maksymalny czas kredytowania: 120 m-cy
 • Wymagane dokumenty: akceptowalne są różne źródła dochodów

Kredyt w Millenium

 • Kwota kredytu: max 150 tys. zł
 • Maksymalny czas kredytowania: 84 m-ce
 • Wymagane dokumenty: wymagane dokumenty są zależne od źródła dochodu (zatrudnienie, własna firma, emerytura czy renta)

Kredyt w BGŻ BNP Paribas

 • Kwota kredytu: max 200 tys. zł
 • Maksymalny czas kredytowania: 120 m-cy
 • Wymagane dokumenty: zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, PIT 11 lub dokumenty potwierdzające dochody z działalności gospodarczej/rolniczej, dokumenty potwierdzające dochody zza granicy

Kredyt w Citi Handlowy

 • Kwota kredytu: max 150 tys. zł
 • Maksymalny czas kredytowania: 96 m-cy
 • Wymagane dokumenty: zaświadczenie o zarobkach

Kredyt w Getin Bank

 • Kwota kredytu: 19 tys. zł
 • Maksymalny czas kredytowania: 84 mc-e
 • Wymagane dokumenty: oświadczenie o dochodach

Bank nie wymaga zaświadczeń, wystarczający jest dowód osobisty i oświadczenie o dochodach klienta

Jak widać niektóre banki oferują kredyt na dowód. W jakim banku najlepiej z niego skorzystać? Rzeczywisty kredyt na dowód na raty oferuje Getin Bank. Do jego zaciągnięcia nie są potrzebne żadne zaświadczenia. Kredytodawca bazuje wyłącznie na danych z dowodu osobistego klienta i jego oświadczeniu o wysokości miesięcznych zarobków. We wszystkich innych bankach kredyt na dowód jest dostępny jedynie dla tych klientów, którzy posiadają w danej placówce rachunek bankowy. Potencjalni kredytobiorcy, którzy nie korzystają z produktów danego banku, muszą przedstawiać dodatkowe zaświadczenia. Tak skonstruowana oferta skutecznie zamyka dostęp do bankowych kredytów wszystkim tym, którym zależy na szybkim otrzymaniu gotówki bez zbędnych formalności.

Kredyt w firmie pożyczkowej jako alternatywa

Szybki kredyt na dowód dostępny jest bez problemu w większości pozabankowych firm pożyczkowych. Pożyczkobiorca chcący skorzystać z tego rodzaju produktu nie musi być stałym klientem danej firmy. Co więcej, korzystając z jej produktów po raz pierwszy, można niekiedy skorzystać z preferencyjnych warunków, tj. pożyczki za 0 zł. Wnioskowanie o kredyt na dowód jest banalnie proste. Ze względu na ograniczone formalności jedynymi czynnościami koniecznymi do skorzystania z pożyczki jest wypełnienie wniosku online i dokonanie weryfikacji (za pomocą przelewu lub specjalnej aplikacji). Decyzja kredytowa podejmowana jest w ciągu kilkudziesięciu minut, a pieniądze mogą znaleźć się na koncie jeszcze tego samego dnia. Oczywiście decydując się na konkretną ofertę kredytu na dowód online, należy dokładnie zapoznać się z jego szczegółowymi kosztami. Nie wszystkie warianty są darmowe, a wysokość oprocentowania, ewentualne prowizje i inne koszty związane z pożyczką bezpośrednio przekładają się na kwotę, którą trzeba finalnie oddać. Tylko dokładne sprawdzenie warunków kredytu na dowód skutecznie ochroni przed przykrą niespodzianką przy spłacie.

Bez zaświadczeń ≠ bez dochodów

Kredytu na dowód nie należy utożsamiać z zobowiązaniem udzielanym każdemu bez względu na to czy osiąga jakiekolwiek dochody. Wprawdzie kredyt na dowód bez umowy o pracę jest możliwy, jednak wnioskujący o niego musi posiadać inne źródło zarobku. Pozabankowe firmy pożyczkowe nie wymagają z reguły zaświadczeń potwierdzających ich wysokość, jednak wnioskujący o pożyczkę składa oświadczenie w tej sprawie. Poza tym podczas weryfikacji zdolności klienta firmy pożyczkowe często sięgają po historie transakcji z konta bankowego. A te są niepodważalnym dowodem na to czy ktoś osiąga jakiekolwiek dochody czy nie. Wracając jeszcze do kredytu na dowód dla osób nieposiadających umowy o pracę. Źródłem dochodu akceptowalnym przez firmy pożyczkowe są również zarobki osiągane z tytułu umowy cywilno-prawnej czy prowadzonej działalności. Regularne otrzymywanie emerytury czy renty również jest traktowane jako stały dochód. Zatem umowa o pracę nie jest wcale warunkiem do otrzymania kredytu na dowód.

Kredyt na dowód bez BIK – nie tylko z zabezpieczeniem

Skoro do zaciągnięcia kredytu w firmie pożyczkowej wystarczy tylko dowód, to czy oznacza to, że pożyczkodawca nie weryfikuje informacji na temat potencjalnych zadłużeń? Nie. Dane z dowodu osobistego służą właśnie do sprawdzenia wiarygodności danego klienta, a te weryfikowana jest najczęściej w biurach informacji gospodarczych, m.in. w BIK. Negatywne wpisy wprawdzie nie zawsze przekreślają szansę na pożyczkę (firmy pożyczkowe podchodzą bardzo indywidualnie do takich przypadków). Jednak wzięcie kredytu na dowód przez osobę zadłużoną jest z pewnością trudniejsze. Nie oznacza jednak, że niemożliwe. Pożyczki bez BIK oferuje Smart Pożyczka i Pożyczka Plus. Te firmy nie sprawdzają swoich klientów akurat w tej bazie. Natomiast osoby z poważnymi długami mogą skorzystać z pożyczek z zabezpieczeniem. Tego rodzaju produkty dostępne są w Speed Cash i Rapida. Chcąc jednak z nich skorzystać, oprócz dowodu należy przedstawić zabezpieczenie zobowiązania w formie zastawu (nieruchomości, samochodu, działki, firmy) albo poręczenia gwaranta. Tym samym pożyczki z zabezpieczeniem nie do końca są kredytem na dowód. Z drugiej jednak strony umożliwiają wzięcie pożyczki przez osoby z poważnymi problemami finansowymi.

Kredyty na dowód – podsumowanie

Oferta kredytów na dowód osobisty może być kusząca. Minimum formalności, szybka procedura i gotówka dostępna niemal od ręki może skusić wiele osób. Poszukując tego rodzaju produktu, trzeba jednak pamiętać o kilku szczegółach:

 • banki udzielają kredytów na dowód wyłącznie swoim klientom, w innym przypadku wymagają szereg zaświadczeń,
 • kredyty na dowód dostępne są także w pozabankowych firmach pożyczkowych,
 • należy sprawdzić i porównać koszty dostępnych kredytów na rynku,
 • dostępność kredytu na dowód nie jest równoznaczna z brakiem konieczności posiadania stałego dochodu przez pożyczkobiorcę.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo