Kredyt oddłużeniowy

77,7 mld zł – tyle wyniosła w 2019 r. łączna kwota zaległych zobowiązań osób nieregulujących ich terminowo. W przeliczeniu na jedną osobę każdy dłużnik jest winien niemal 28 tys. zł. Chociaż te dane prezentują dość pesymistyczny obraz osób zadłużonych, posiadanie długów nie przekreśla wcale szansy na uregulowanie swoich zobowiązań. Sposobem na skuteczne wyjście z zadłużenia jest kredyt oddłużeniowy. Gdzie można go znaleźć i kto może z niego skorzystać?

Kredyt na spłatę zadłużenia

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić czym właściwie jest kredyt oddłużeniowy. Tym bardziej, że pojęcie „zadłużenie” kojarzy się przede wszystkim z nieuregulowanymi w terminie zobowiązaniami. A tak naprawdę zadłużony jest każdy, kto korzysta z jakiejkolwiek pożyczki, kredytu czy karty debetowej (nawet, jeśli te są spłacane w terminie). Co ważne, kredyt oddłużeniowy jest zobowiązaniem, które może być przeznaczony na określony cel, tj. uregulowanie posiadanych zobowiązań. Z kredytu oddłużeniowego mogą być sfinansowane dotychczasowe:

 • pożyczki,
 • kredyty,
 • zadłużenia na kartach kredytowych,
 • zakupy ratalne,
 • limity na rachunkach bankowych.

Czy kredyt oddłużeniowy pozwoli spłacić trudne kredyty z opóźnieniami w BIK? Wszystko tak naprawdę zależy od oferty obowiązującej w danym banku czy firmie pożyczkowej. Dlatego warto dokładnie je porównać, żeby wybrać tę, która będzie realną pomocą w walce z posiadanymi zobowiązaniami.

Kredyt oddłużeniowy – oferty banków

Wbrew pozorom banki wcale nie odwracają się od klientów, którzy posiadają już inne zobowiązania. Wręcz przeciwnie, posiadają szeroką gamę ofert kredytów wspomagających spłatę dotychczasowych zobowiązań. Kredyty oddłużeniowe można znaleźć w najpopularniejszych bankach w Polsce.

Kredyt oddłużeniowy PKO BP

Osoby posiadające kredyty czy pożyczki mogą pożyczyć pieniądze na ich spłatę w PKO BP. Pożyczka oddłużeniowa jest tak naprawdę kredytem konsolidacyjnym, który ułatwia zebranie wszystkich zobowiązań w całość i spłacanie ich w postaci jednej raty. W ramach oferty PKO BP oprócz środków przeznaczonych na uregulowanie zobowiązań można również pożyczyć dodatkowe środki na własne wydatki. Ich suma jednak nie może przekroczyć 25 proc. sumy pożyczek do spłacenia. W ramach kredytu oddłużeniowego w PKO można sfinansować zobowiązania nieprzekraczające łącznie kwoty 45 tys. zł. RRSO wynosi ok. 1,99 proc. Sam kredyt może być spłacony w ciągu maksymalnie 120 miesięcy. Kredytobiorca sam decyduje czy chce skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia zobowiązania.

Kredyt oddłużeniowy Alior Bank

Pieniądze na spłatę innych zobowiązań można otrzymać również w Alior Bank. W tym przypadku kredyt oddłużeniowy może wynieść od 30 tys. zł do 200 tys. zł. Poziom RRSO wynosi 11,11 proc. Maksymalny czas spłaty wynosi 120 miesięcy. Bank również udostępnia możliwość ubezpieczenia zobowiązania.

Kredyt oddłużeniowy w ING

Osoby zadłużone mogą skorzystać również z kredytu oddłużeniowego w ING. Bank jest w stanie pożyczyć nawet 100 tys. zł na 10 lat. W ramach kredytu może być sfinansowane do siedmiu dotychczasowych zobowiązań. RRSO wynosi 8,29 proc., a ubezpieczenie zależy wyłącznie od woli kredytobiorcy.

Kredyt oddłużeniowy Millenium

Millenium Bank także umożliwia połączyć wszystkie zobowiązania w jedną, wygodną ratę. Poziom RRSO oferowanego przez bank kredytu oddłużeniowego wynosi 7,10 proc. Ile można pożyczyć? Oferta kredytu jest przygotowywana w odniesieniu do indywidualnej sytuacji klienta. Produktem towarzyszącym jest ubezpieczenie kredytu, którego składka wynosi 0,3 proc. kwoty kredytu miesięcznie i jest do niego doliczana.

Kto może skorzystać z kredytu oddłużeniowego?

Jak widać, oferta banków jest bardzo rozbudowana w kontekście kredytów oddłużeniowych. Kto może jednak tak naprawdę z nich skorzystać? W przypadku ofert bankowych tego rodzaju kredyty skierowane są do osób fizycznych, które:

 • posiadają nieprzeterminowane zobowiązania,
 • chcąc przenieść kredyty z innych banków czy firm pożyczkowych,
 • posiadają stałe źródło dochodu.

Patrząc na powyższe wymagania, bardzo łatwo można się zorientować, że kredyty oddłużeniowe z zajęciami komorniczymi nie są dostępne w bankach. Procedura kredytowa opiera się na weryfikacji historii kredytowej klienta. Jakiekolwiek negatywne wpisy w BIK czy KRD przekreślają szansę na skorzystanie z bankowego kredytu konsolidacyjnego. Tym samym osoby posiadające przeterminowane zobowiązania muszą szukać innego źródła finansowania.

Kredyt oddłużeniowy dla firm niedostępny

Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku, kiedy z kredytu oddłużeniowego chciałaby skorzystać nie osoba prywatna, a właściciel firmy. Banki kierują kredyty konsolidacyjne wyłącznie do klientów detalicznych. Firmy mogą skorzystać z innych opcji finansowania, np. kredytu obrotowego czy inwestycyjnego. Większość banków oferuje również pożyczki dla firm na dowolny cel. Jednak typowy kredyt oddłużeniowy dla firm nie istnieje.

Kredyt na spłatę długów – gdzie dostać?

Skoro oferowane przez banki kredyty oddłużeniowe skierowane są wyłącznie do klientów z pozytywną historią kredytową, co mają zrobić osoby z przeterminowanymi zobowiązaniami, które mimo wszystko chcą uporać się ze swoimi finansowymi problemami? Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie pożyczki w pozabankowej firmie pożyczkowej. Trzeba mieć jednak świadomość, że nie wszystkie parabanki będą chciały pożyczyć pieniądze osobie zadłużonej. Dlatego trzeba szukać produktu dedykowanego dłużnikom. Takim kredytem oddłużeniowym z komornikiem bez zaświadczeń są wszelkiego rodzaju pożyczki z tzw. zabezpieczeniem. W zależności od firmy pożyczkowej takim zabezpieczeniem może być poręczenie gwaranta czy majątek zadłużonego (np. działka, auto, mieszkanie). Z pożyczek z zabezpieczeniem mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak też firmy. I chociaż mogą być one dużą pomocą w wyjściu z finansowych problemów, to należy podchodzić do nich z dużą rezerwą. Zabezpieczenie zadłużenia majątkiem czy poręczeniem drugiej osoby jest dość ryzykowne. Ewentualny brak spłaty będzie równoznaczny z utratą zastawionego mienia lub z przeniesieniem odpowiedzialności za zadłużenie na poręczyciela. Poza tym pożyczki udzielane osobom zadłużonym wiążą się również z wysokimi kosztami. Każdą z takich propozycji należy bardzo dokładnie przeliczyć.

Kredyt ze zdrowym rozsądkiem

Bez względu na to czy chcesz spłacić nieprzeterminowane pożyczki czy szukasz produktu, który pozwoli ci uregulować zaległe zobowiązania, wybierając kredyt oddłużeniowy powinieneś kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Oczywiste jest, że zaciąganie kolejnej pożyczki na spłatę już posiadanych nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Szczególnie, jeśli poziom zadłużenia jest szczególnie wysoki, a twoja sytuacja finansowa niezbyt stabilna. Nie warto sugerować się wyłącznie tym, że dna firma pożyczkowa pozytywnie rozpatrzy twój kredytowy wniosek. W przypadku kredytów z zabezpieczeniem posiadanie negatywnych wpisów do KRD czy komornika nie ma dla pożyczkodawcy żadnego znaczenia. W tym przypadku pieniądze pożyczane są w oparciu o przedstawione zabezpieczenie zobowiązania. Jeśli nie uda ci się spłacić kredytu, pożyczkodawca po prostu przejmie zastawiony majątek. Taka sytuacja może doprowadzić do tego, że pozostaniesz nie tylko z dotychczasowymi długami, ale również stracisz auto czy nawet mieszkanie, co jeszcze bardziej pogorszy twoje położenie.

Kredyt oddłużeniowy – warto?

Bankowy kredyt oddłużeniowy może przydać się osobom, które:

 • posiadają kilka pożyczek czy kredytów i chciałyby je połączyć w jedną, niższą ratę,
 • mają zobowiązania, których raty zaczynają przewyższać ich możliwości finansowe,
 • nie mają jeszcze zaległości w spłacie kredytów czy pożyczek,
 • oprócz finansów na spłatę dotychczasowych zobowiązań poszukują dodatkowej gotówki na własne wydatki,
 • osiągają stałe dochody i posiadają stabilną sytuację finansową.

Oczywiście opłacalność kredytu oddłużeniowego jest sprawą bardzo indywidualną. Biorąc jednak pod uwagę możliwość szybkiej spłaty dotychczasowych pożyczek i obniżenie raty kredytu do akceptowalnego poziomu, kredyt oddłużeniowy może być naprawdę pomocny przy spłacie posiadanych zobowiązań. Zawsze lepiej jest skorzystać z takiego kredytu niż wylądować na liście dłużników. Jednak zanim podpiszesz umowę kredytową, porównaj dostępne na rynku oferty. Tylko w taki sposób znajdziesz taki kredyt oddłużeniowy, który będzie korzystny dla ciebie.

4.3/5 - (3 votes)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: