Kredyt odnawialny a debet w koncie — podstawowe różnice

Aktualizacja: 2019-09-26
Data publikacji: 2018-05-17
Autor: Redakcja
Ocena: 4.88
(ilość ocen: 33)

Aby sfinansować wydatki, na które zwyczajnie brakuje środków, nie musisz sięgać po kredyt gotówkowy czy pożyczkę. Dobrym rozwiązaniem, które znakomicie sprawdzi się w takiej sytuacji, może być złożenie wniosku o kredyt odnawialny lub debet w rachunku osobistym. W artykule sprawdzimy, czym różnią się od siebie oba produkty finansowe. Podpowiemy również, które z nich okaże się najlepszym wyborem.

Pojęcia kredyt odnawialny i limit w koncie często bywają używane zamiennie. Nie wszyscy wiedzą jednak, że oba produkty bankowe znacznie się od siebie różnią. Choć założeniem obu jest zaciągnięcie długu i zapewnienie klientowi doraźnego, szybkiego zastrzyku gotówki, ich specyfika jest odmienna.

Debet a kredyt odnawialny

W kolejnej części artykułu omówimy podstawowe różnice pomiędzy debetem w rachunku, a kredytem odnawialnym. Wskażemy również, w których sytuacjach sięgnięcie po każdy z nich okaże się najlepszym rozwiązaniem.

Z umową czy bez umowy?

Debet w rachunku oszczędnościowo — rozliczeniowym jest usługą, umożliwiającą sfinansowanie wydatków pieniędzmi banku, bez konieczności podpisania umowy kredytowej. W praktyce oznacza to, że jeśli bank przyzna Ci limit w wysokości 2000 zł, do swojej dyspozycji będziesz miał nie tylko swoje, zgromadzone na koncie środki, ale również dodatkowe 2000 zł, należące do banku. Często zdarza się, że banki umożliwiają złożenie wniosku o debet w koncie przez internet lub telefon, co znacząco zwiększa wygodę takiej operacji. Zdolność kredytowa badana jest najczęściej na podstawie historii rachunku bankowego. Podobnie jak debet, także kredyt odnawialny pozwala finansować wydatki pieniędzmi banku. Aby z niego skorzystać, niezbędne jest jednak podpisanie odrębnej umowy kredytowej. Jak deklaruje większość banków, umowie o kredyt odnawialny towarzyszy jednak zdecydowanie mniejsza ilość formalności niż ma to miejsce w przypadku kredytu gotówkowego. Jego przyznanie zawsze poprzedzone jest jednak analizą zdolności kredytowej.

Ważna kwota

Jeśli w Twoim rachunku bankowym zostanie uruchomiony debet, będziesz mógł pożyczyć od banku nie więcej niż 1000 – 2000 zł. Kredyt odnawialny pozwala na zadłużenie się na zdecydowanie większe kwoty. Jeśli Twoja zdolność kredytowa jest wysoka — limit kredytu odnawialnego może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych.

Okres spłaty

W przypadku debetu niewielka jest nie tylko kwota przyznanego przez bank limitu, ale również okres spłaty zadłużenia. Najczęściej wynosi on 30 dni. Kredyt odnawialny możesz spłacać nawet przez kilkadziesiąt miesięcy (z możliwością przedłużenia). Zarówno w przypadku debetu, jak i kredytu odnawialnego, każda Twoja wpłata zwiększa limit dostępnych środków. W praktyce oznacza to, że każdy wpływ środków pieniężnych na rachunek zaliczany jest na spłatę dopuszczalnego salda debetowego lub kredytu odnawialnego.

Opłaty

Przyznanie debetu w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym często bywa zupełnie darmowe. Jedynym kosztem, jaki poniesie korzystający z pieniędzy klient, będą odsetki w okresie kredytowania. Korzystanie z kredytu odnawialnego wiąże się z koniecznością uiszczenia nie tylko odsetek, ale również prowizji za jego udzielenie.

Kiedy debet, kiedy kredyt odnawialny?

Ogromną zaletą obu produktów finansowych jest możliwość szybkiego i łatwego pożyczenia pieniędzy na dowolny cel. Rozsądne, racjonalne korzystanie z obu narzędzi pozwoli Ci więc osiągnąć wymierne korzyści przy stosunkowo niedużych kosztach. Jeśli chcesz stworzyć poduszkę finansową, która świetnie sprawdzi się w przypadku nieplanowanych wydatków (zwłaszcza tych, które nie mogą czekać), będzie debet w rachunku. Jeśli nie będziesz korzystał z pieniędzy banku, nie poniesiesz żadnych kosztów. Większość instytucji nie pobiera bowiem prowizji za przyznanie debetu, a odsetki naliczane są wyłącznie od wykorzystanych środków. Jeśli planujesz inwestycje, które wymagają od Ciebie płynności finansowej oraz zaangażowania własnego kapitału, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie złożenie wniosku o kredyt odnawialny. Choć jego przyznanie wiąże się z koniecznością wpłaty prowizji, dodatkowe środki będą dostępne na wyciągnięcie ręki, zawsze wtedy, gdy będziesz ich potrzebował.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo