Lista ostrzeżeń przed nieuczciwymi firmami oferującymi pożyczki

Aktualizacja: 2020-05-11
Data publikacji: 2020-04-04
Autor: Katarzyna Jóźwik
Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Korzystając z szybkiej pożyczki, chce się mieć pewność nie tylko do uczciwych warunków zobowiązania, ale również do wiarygodności udzielającej jej podmiotu. I chociaż warunkiem legalnej działalności na polskim rynku pożyczkowym jest wpisanie firmy do Rejestru instytucji pożyczkowych KNF, to na rynku działa wiele nieuczciwych firm finansowych. Ich cele są różne: zaproponowanie niekorzystnych rozwiązań finansowych, wyłudzenie od klientów pieniędzy czy kradzież ich danych osobowych.

Listy ostrzeżeń KNF i UOKiK

Organy państwowe i urzędy stale usiłują zwalczać działalność nieuczciwych podmiotów. Ich działania nie ograniczają się jedynie do kontrolowania firm oferujących produkty finansowe, ale również do informowania obywateli o możliwości stosowania nieuczciwych praktyk. Tego rodzaju komunikaty można odnaleźć na tzw. listach ostrzeżeń. Oddzielne prowadzą Komisja Nadzoru Finansowego i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ich listy ostrzeżeń wskazują konkretne podmioty podejrzane o nieuczciwą działalność. W przypadku UOKiK udostępniana jest również krótka charakterystyka działania danej firmy i główne zarzuty wobec niej. Listy ostrzeżeń dostępne są na stronach internetowych urzędów, a tym samym każdy może się z nimi zapoznać.

Oszustwo nr 1: GELDOR Artur Karwot

Nieuczciwą działalność prowadzi firma GELDOR, której właścicielem jest Artur Karwot. GELDOR jest (lub był) właścicielem ponad 80 stron internetowych:

 1. 3000-od-reki.pl,
 2. alfapro.pl,
 3. alisto-pozyczki.pl,
 4. as-chwilowka.pl,
 5. besavia.pl,
 6. bezbiku.pro,
 7. cedino.pl,
 8. eskolon.pl,
 9. euresco.pl,
 10. eurcontex.eu,
 11. fevitum.pl,
 12. fresh-finance.pl,
 13. gotowkanadowod.pl,
 14. gotowkanadzis.pl,
 15. green-kredyt.pl,
 16. grumman.pl,
 17. kirchbaum.pl,
 18. korphan.pl,
 19. kredyt-na-pesel.pl,
 20. lopon.pl,
 21. onerque-kredyt.pl,
 22. oplacalna-gotowka.pl,
 23. pomocnapozyczka.pro,
 24. pozyczka-tanio-szybko.pl,
 25. pozyczka.click,
 26. pozyczkahit.pl,
 27. pozyczkanatelefon24.pl,
 28. punkt-pozyczka.pl,
 29. rozsadnapozyczka.pl,
 30. rzetelna-pozyczka.pl,
 31. stopkomornikowi.pl,
 32. super-tania-chwilowka.pl,
 33. superportfel.eu,
 34. szczesliwagotowka.pl,
 35. szybka-wyplata.pl,
 36. szybkapozyczkabezbik.eu,
 37. tysiaczek.pl,
 38. vipon.pl,
 39. viskon.pl,
 40. w15min.com,
 41. wraplo.pl,
 42. wybierzpieniadze.pl,
 43. zebrapozyczki.pl,
 44. 12kredyt.pl,
 45. w1godz.pl,
 46. bank-not.pl,
 47. credit-in.pl,
 48. credit-union.pl,
 49. delan.pl,
 50. dinarion.pl,
 51. do50000.pl,
 52. dyv.pl,
 53. e-thyssen.pl,
 54. gdb-finance.pl,
 55. geldorbank.pl
 56. gotowka.in,
 57. gotowka.online,
 58. indygo.top,
 59. kasaani.pl,
 60. korzystapozyczka.pl,
 61. kredyt.li,
 62. kredytomat.pro,
 63. mamkase.pl,
 64. mega-chwilowka.pl,
 65. nectus.pl,
 66. pieniadzedlapotrzebujacych.pl,
 67. pomoc-finansowa.info,
 68. postania.pl,
 69. pożyczaj.online.pl,
 70. pozyczajbezstresu.pl,
 71. pozyczka-sms.pl,
 72. pozyczkabezbik-u.pl,
 73. pozyczki-bez-bik.top,
 74. pozyczkiprywatne.com,
 75. sa-exclusive.pl,
 76. splac-zaleglosci.pl,
 77. t-kredyt.com,
 78. tgw-gotowka.pl,
 79. uwaga-pozyczka.pl,
 80. windwood.pl,
 81. wyplac-dzisiaj.pl.

Formuła ww. serwisów, ich układ i zastosowane na nich grafiki mogły sugerować, że są to serwisy pośredniczące w udzielaniu pożyczek ekspresowych. Właściciel GELDOR tak zaprojektował swoje strony internetowe, aby były podobne do serwisów internetowych pozabankowych firm pożyczkowych działających online. Jednak Artur Karwat tak naprawdę nie prowadzi działalności pożyczkowej, a celem stworzonych przez niego serwisów jest pobieranie opłat za rzekome wnioskowanie o pożyczkę, jak też wyłudzanie danych osobowych. Osoby zainteresowane prezentowanymi na stronach internetowych zobowiązaniami finansowymi, oprócz wypełnienia elektronicznych wniosków, musiały wysłać SMS Premium, aby sprawdzić status swojego wniosku o pożyczkę. Koszty takich wiadomości sięgały nawet 30,75 zł. Klienci nie tylko nie byli informowani o wysokości i okresie pożyczki, o którą rzekomo wnioskowali, ale również o tym, że GELDOR nie udziela pożyczek ekspresowych. Jedynym celem firmy było wyłudzenie opłat oraz danych osobowych od potencjalnych klientów.

Oszustwo nr 2: IP – GROUP Robert Kałuża

Podobną taktykę do GELDOR stosuje również przedsiębiorstwo IP – Group, którego właścicielem jest Robert Kałuża. Firma również prowadzi szereg serwisów internetowych sugerujących pośrednictwo w udzielaniu pożyczek. Osoby zainteresowane pożyczką mają wysłać SMS lub dokonać przelewu, aby móc z niej skorzystać. Kwota wiadomości/przelewu wynosi 30 zł. Oczywiście po uiszczeniu opłaty nie dochodzi do żadnej pożyczki. Lista serwisów należących do IP – Group:

 1. numer1.eu
 2. telefon24h.pl
 3. oddluzanie.info
 4. pandf.pl
 5. www.pozyczkowo.eu
 6. pozyczyc.com
 7. telegotowka.eu
 8. b6b.pl
 9. www.bank-life.pl
 10. www.banq.com.pl
 11. www.banq-life.pl
 12. www.bluehope.pl
 13. www.cnk-special.pl
 14. focuscash.pl
 15. www.hefro-seven.com
 16. www.ibezbik.pl
 17. idealnapozyczka.eu
 18. ingf.eu
 19. i-pozyczamy.pl
 20. ipozyczkabezbik.pl
 21. maszdlug.pl
 22. www.money24.com.pl
 23. www.pogotowiepozyczkowe.com.pl
 24. www.pozyczam-online.pl
 25. pozyczkanachwile.com.pl
 26. www.pozyczkionline.info
 27. pp-c.com.pl
 28. problemfinansowy.pl
 29. www.rapide.com.pl
 30. www.redloan.pl
 31. smart-cash.pl
 32. speedcredit.eu
 33. www.topcredit.com.pl
 34. www.ipkf.pl
 35. pozyczkodawca.com

Oszustwo nr 3: European Financial Corp. Sp. z o.o.

Nieco inne praktyki stosuje firma European Financial Corp. sp. z o.o. W tym przypadku klientom jest proponowana tzw. umowa przedwstępna pożyczki, która zobowiązuje ich do uregulowania opłaty administracyjnej. Po jej opłaceniu nie dochodzi jednak do podpisania ostatecznej umowy pożyczki. Zgodnie z prawem taka opłata – w momencie nie zawarcia właściwej umowy pożyczkowej – powinna być zwrócona klientowi. Jednak Spółka nie oddaje wpłaconych środków.

Oszustwo nr 4: Europejska Grupa Finansowa Council S.A.

Nieuczciwe praktyki stosuje również Europejska Grupa Finansowa Council S.A., która udziela kredytów konsumenckich. Końcowe koszty oferowanych usług przekraczają znacznie zarówno potrzeby kredytobiorców, jak też ich zdolności do spłaty zobowiązania. Poza tym firma przekonuje osoby zadłużone zainteresowane kredytem do nakłonienia osoby trzeciej do zaciągnięcia zobowiązania. Osoba, która wyrazi zgodę, zapewniana jest, że w niedługim czasie zostanie od niej odkupione zobowiązanie. Oczywiście – ze względu na obowiązujące regulacje prawne – nie ma możliwości zagwarantowania takiego rozwiązania. Poza tym firma zmusza swoich klientów do składania oświadczeń o uznaniu długu, jak też nie dopełnia obowiązku informacyjnego dotyczącego oferowanych kredytów.

Jak nie dać się oszukać?

Jak widać, wiele firm próbuje oszukać osoby poszukujące szybkiej i taniej pożyczki. Ich celem nie jest oferowanie korzystnych produktów, lecz wykorzystanie uśpionej czujności osób, które i tak są już w trudnej sytuacji finansowej. Nierozważne przelewy i udostępnianie danych osobowych mogą mieć naprawdę fatalne skutki. O ile w pierwszym przypadku w grę wchodzi jedynie utrata niewielkiej kwoty, o tyle w drugim w grę wchodzi tzw. kradzież tożsamości i ryzyko wyłudzenia innych zobowiązań na nasze dane. Skąd zatem mieć pewność, że interesująca nas oferta pożyczki jest uczciwa? Przede wszystkim należy korzystać z propozycji sprawdzonych, znanych firm pożyczkowych. Wonga, Vivus, Provident – to firmy pożyczkowe kojarzone przez szerokie grono klientów. Poza tym korzystając z licznych internetowych porównywarek i rankingów firm pożyczkowych, należy zwrócić uwagę czy odwiedzane serwisy internetowe mają odpowiednie zabezpieczenia. Symbol zamkniętej kłódki czy przedrostek https:// w adresie strony są gwarancją bezpieczeństwa wprowadzanych do serwisu danych. Poza tym należy korzystać ze sprawdzonych pośredników pożyczkowych, np. chwilowo.pl

Zostałeś oszukany? Reaguj!

Jeśli mimo twojej ostrożności zostałeś oszukany, ważne jest, abyś jak najszybciej podjął odpowiednie kroki. W przypadku podejrzenia kradzieży danych osobowych najlepiej jest zastrzec numer dowodu osobistego i zgłosić sprawę na policję. Organy ścigania należy też zawiadomić w przypadku wyłudzenia pieniędzy. Nieuczciwe praktyki można zgłosić też do UOKiK, aby ten zbadał działalność danej firmy. Najważniejsze jest, abyś nie zlekceważył tego, że ktoś wykorzystał twoje zaufanie. Twoja reakcja być może pozwoli ochronić innych.

Źródła:

 1. https://www.knf.gov.pl/dla_konsumenta/ostrzezenia_publiczne
 2. https://www.uokik.gov.pl/ostrzezenia_konsumenckie.php

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo