Masz niespłacone kredyty? Weź pożyczkę na oddłużenie!

Aktualizacja: 2020-02-17
Data publikacji: 2017-10-03
Autor: Redakcja
Ocena: 4.35
(ilość ocen: 54)

Każdy pożyczkobiorca może znaleźć się w trudnej sytuacji uniemożliwiającej mu spłatę należności. Jednak nawet wpisanie do KRD nie przekreśla szansy wyjścia na finansową prostą. Pomocą w spłacie zaległych należności może być pożyczka na oddłużenie. Do jej zaciągnięcia nie jest konieczne posiadanie zdolności kredytowej, lecz solidnego zabezpieczenia zaciąganego kredytu.

Czym jest pożyczka oddłużeniowa?

Jak sugeruje sama nazwa, celem pożyczki oddłużeniowej jest uregulowanie wszystkich zaległych należności pożyczkobiorcy w innych instytucjach finansowych. Osoba posiadająca liczne długi, a tym samym wpisana do KRD, nie posiada zdolności kredytowej. Oznacza to, że nie ma ona możliwości skorzystania z bankowych kredytów. Dlatego pożyczka na oddłużenie, która w wielu wypadkach nie przywiązuje wagi do informacji zawartych w BIK, BIG i KRD, może okazać się wyjściem z patowej sytuacji.

Instytucja finansowa udzielająca tego rodzaju dofinansowań przywiązuje kluczową wagę do sumy wszystkich dotychczasowych zobowiązań oraz do formy zabezpieczenia zaciąganej pożyczki. Oczywiste jest, że udzielenie pożyczki osobie już zadłużonej jest bardzo ryzykowne. Dlatego firmy oferujące pożyczki oddłużeniowe oczekują solidnego zabezpieczenia zobowiązania na wypadek problemów w spłacie zaciągniętego u niej długu. Rodzaj wymaganego zabezpieczenia jest zależny od dostępnej na rynku oferty.

Pożyczka na oddłużenie a kredyt konsolidacyjny

Pożyczka oddłużeniowa w pierwszej kolejności może kojarzyć się z dostępnymi w bankach kredytami konsolidacyjnymi. Jednak wbrew pozorom to dwa zupełnie różne produkty finansowe. Po pierwsze, produkty konsolidacyjne są skierowane do klientów posiadających zdolność kredytową. Natomiast coraz więcej ofert pożyczki oddłużeniowej tej zdolności nie wymaga. Ponadto kredyt konsolidacyjny jest narzędziem ułatwiającym spłatę aktualnych, niezaległych zobowiązań (wszystkie raty łączone są w jedną).

Celem pożyczki oddłużeniowej jest zaś spłacenie zaległych zobowiązań. Kredyty konsolidacyjne są udzielane najczęściej przez banki. Natomiast pożyczkę oddłużeniową można pozyskać w zewnętrznej instytucji finansowej. Zatem różnice między kredytem konsolidacyjnym a pożyczką na oddłużenie są zasadnicze. Warto o nich pamiętać, poszukując produktu finansowego pozwalającego wyjść ze spirali zadłużeń.

Kto może skorzystać z pożyczki oddłużeniowej?

Wiadomo już, że pożyczka na oddłużenie skierowana jest do osób posiadających zaległe zobowiązania finansowe w innych instytucjach pożyczkowych. Jednak aby uzyskać tego rodzaju pożyczkę, należy spełnić jeszcze kilka dodatkowych warunków.

Po pierwsze, chociaż wnioskujący o pożyczkę jest zadłużony, musi wykazać osiąganie regularnych dochodów. Dowodem na ich otrzymywanie może być zaświadczenie o dochodach z zakładu pracy, wyciąg wpływów z trzech ostatnich miesięcy z konta bankowego czy decyzja o przyznaniu emerytury lub renty lub ostatni jej odcinek.

Co ważne, część firm pożyczkowych daje możliwość zaciągnięcia pożyczki przez osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych. Poza tym po dofinansowanie mogą sięgać również osoby prowadzące działalność gospodarczą lub rolniczą a nawet spółki cywilne.

Po drugie, w większości ofert wymagane jest zabezpieczenie zaciąganego zobowiązania. Jego forma zależna jest od oferty dostępnej w konkretnej firmie pożyczkowej. Niekiedy, zamiast materialnego zabezpieczenia pożyczki oddłużeniowej, konieczne jest posiadanie poręczyciela ponoszącego odpowiedzialność finansową za ewentualny brak spłaty pożyczki przez pożyczkobiorcę.

Co mogę spłacić pożyczką oddłużeniową?

Osoby zainteresowane pożyczką na oddłużenie mogą zastanawiać się, jakie dokładnie dotychczasowe zobowiązania mogą nią spłacić. Wszystko zależy tak naprawdę od oferty, z której skorzysta klient. Niektóre firmy pożyczkowe zaznaczają, że pożyczka oddłużeniowa może sfinansować długi zaciągnięte wyłącznie w instytucjach finansowych niebędących bankami. Inne zaś, chociaż proponują pożyczkę jako formę spłaty posiadanych długów, tak naprawdę nie nakładają obowiązku jej wydania właśnie na ten cel i pozostawiają pożyczkobiorcy wolną rękę w tej kwestii.

W takim przypadku warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Skoro zaciągnięta pożyczka ma służyć spłacie posiadanych długów, to właśnie w tym celu należy ją wykorzystać. Nieprzemyślana rozrzutność w wydatkowaniu pozyskanych pieniędzy jedynie powiększy skalę problemów związanych z posiadanymi długami. A przecież cel pożyczki oddłużeniowej jest zupełnie inny – definitywne rozwiązanie problemów finansowych.

Wariant 1 – konsolidacja w Ekassa

Chociaż pożyczka oddłużeniowa nie jest kredytem konsolidacyjnym, część firm pożyczkowych stosuje te dwie nazwy zamiennie. Przykładem jest oferta pożyczki na oddłużenie w Ekassa. Firma proponuje kredyt konsolidacyjny, który ma służyć łatwiejszej spłacie posiadanych przez klienta pożyczek chwilówek. Ekassa podkreśla, że ich pożyczka może służyć spłaceniu zobowiązań zaciągniętych wyłącznie w instytucjach finansowych niebędących bankami. Poza tym pozyskana pożyczka ma ułatwić spłatę bieżących, a nie zaległych rat.

Oznacza to, że z oferty nie mogą skorzystać osoby posiadające zaległości, które posiadają negatywną historię kredytową w BIK. Minimalna kwota pożyczki w Ekassa wynosi 2000 zł, maksymalna zaś 16000 zł. Pożyczka spłacana jest w dwunastu ratach. Ten wariant pożyczki na oddłużenie to propozycja dla osób, które mają problemy ze spłatą posiadanych już zobowiązań, jednak nie zostały jeszcze wpisane do KRD.

Wariant 2 – Moto pożyczka – kredyt zabezpieczony autem

Typową pożyczkę oddłużeniową proponuje Motopozyczka.pl Oferta skierowana jest do osób mających już inne zadłużenia, które gotowe są zaciągnąć kolejną pożyczkę pod zastaw samochodu. W związku z tym, oprócz dokumentów potwierdzających osiąganie regularnych dochodów oraz dokumentów tożsamości, wnioskujący o pożyczkę musi przedstawić również dokumenty dotyczące pojazdu (tj. dowód rejestracyjny, polisę OC i kartę pojazdu).

Jeśli kwota zaciąganej pożyczki przekracza 10000 zł, do wniosku należy dołączyć również polisę AC auta. Jeśli takowej nie ma, w grę wchodzi ewentualny poręczyciel. Kwota pożyczki może wynieść od 3000 do 50000 zł, jednak okres kredytowania nie może być dłuższy niż 60 miesięcy. Co istotne, wiek pojazdu stanowiącego zabezpieczenie wraz z okresem kredytowania nie mogą przekroczyć 20 lat. Więcej informacji o Moto pożyczce znajdziesz tutaj.

Wariant 3 – Rapida Money – pożyczka z gwarantem

Jednak osoba uwikłana w spirale długów, która wcześniej próbowała regulować swoje należności różnymi sposobami, może nie posiadać własnego samochodu czy innego majątku mogącego stanowić zabezpieczenie zaciąganej pożyczki. Nie oznacza to jednak, że pożyczka na oddłużenie jest dla niej niedostępna. Niektóre firmy powierzają środki osobom zadłużonym pod warunkiem przedstawienia przez nich gwaranta.

Przykładem jest pożyczka w Rapida Money, gdzie dzięki poręczycielowi możliwe jest uzyskanie nawet 25000 zł. Firma nie przywiązuje wagi do zdolności kredytowej wnioskującego o pożyczkę (może on figurować w KRD, BIG i BIK). Ważniejsze dla pożyczkodawcy są: zdolność kredytowa poręczyciela oraz wartość posiadanej przez niego nieruchomości. Właśnie ta nieruchomość stanowi zabezpieczenie kredytu na wypadek zaległości w spłatach.

Pożyczka z gwarantem również może być dobrą pożyczką na oddłużenie. Zaciągnięty kredyt może posłużyć spłacie dotychczasowych, zaległych zobowiązań. Pożyczkobiorca musi jednak pamiętać, że w tym przypadku zaciąga również kredyt zaufania u swojego poręczyciela. Z tego względu spłata pożyczki z gwarantem jest bardzo istotna.

Koszty pożyczki na oddłużenie

Czy jest coś, co może zniechęcić do zaciągnięcia pożyczki na oddłużenie? Oferta dla osób zadłużonych wydaje się być bardzo atrakcyjna. Nie można jednak zapominać, że każda firma finansowa udzielająca pożyczek ma jeden cel: zarabiać. Instytucje finansowe udzielające pożyczek oddłużeniowych również w tym celu. Dlatego przed podpisaniem umowy o taką pożyczkę, warto wcześniej przeanalizować jej koszty.

Ze względu na większe ryzyko ponoszone przez firmę udzielającą pożyczki oddłużeniowej, koszty zobowiązania mogą być wyższe w porównaniu z tradycyjnymi chwilówkami. Wszystko zależy od formy zabezpieczenia pożyczki oraz oferty dostępnej u pożyczkodawcy.

Przykładowo: Moto pożyczka posiada stałe oprocentowanie wynoszące 10% w skali roku. Do kosztów zaciąganego zobowiązania należy doliczyć również prowizję w granicach 1,67%-4,58%, której wysokość jest zależna od okresu kredytowania. W przypadku Rapida Money koszt prowizji jest zmienny a oprocentowanie zależne od wysokości zaciągniętego zobowiązania (nie większe niż 10% w skali roku).

Analizując koszty pożyczki na oddłużenie, warto pamiętać o ryzyku, jakie ponosi pożyczkodawca. Jako jedna z niewielu firm postanowiła udzielić pożyczki osobie, która miała już problem z uregulowaniem innych należności. Rozumiejąc jednak, że problemy ze spłatą dotychczasowych zobowiązań nie musiały powstać wcale ze względu na lekkomyślność dłużnika, postanawia dać mu realną szansę na skuteczne pokonanie problemów finansowych. Oprócz kredytu pieniężnego, firma pożyczkowa udziela również solidnego kredytu zaufania. Chce jednak zadbać również o swoje interesy, chociażby poprzez zwiększone opłaty za udzielone zobowiązanie.

Szansa, którą warto wykorzystać

Skorzystanie z pożyczki na oddłużenie może być opłacalne. Chociaż nie chodzi tu o osiągnięcie przez pożyczkobiorcę dodatkowych zysków. Pozyskanie pożyczki przez osobę posiadającą długi nie jest proste. Jednak to dodatkowa gotówka jest często jedynym sposobem na poradzenie sobie z zaległymi należnościami.

Zaciągnięcie pożyczki na zadłużenie może być bardzo pomocne w rozwikłaniu problemów finansowych zadłużonego. Oczywiście pod warunkiem, że decyzja o podjęciu zobowiązania będzie solidnie przemyślana, a pozyskane środki rzeczywiście wydatkowane na uregulowanie długów. Otrzymanie pożyczki oddłużeniowej to szansa na wyjście z kredytowej spirali. Warto to docenić, bo druga taka szansa może się nie powtórzyć.

Zastanawiasz się w jaki sposób możesz jeszcze wyjść z długów? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem: Na czym polega oddłużanie?

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo