Jeśli spóźnisz się ze spłatą pożyczki, pożyczkodawca może wysłać do Ciebie monit. Czym jest i ile kosztuje? Podpowiadamy.
Nieterminowa spłata pożyczki pozabankowej może skutkować rozpoczęciem procedury windykacyjnej. Realizując działania windykacyjne, pożyczkodawca ma prawo:
W kolejnej części artykułu „weźmiemy pod lupę” właśnie monity.
Monit to pisemne ponaglenie lub przypomnienie klientowi, że upłynął termin wypełnienia jego zobowiązania. Głównym zadaniem monitu jest więc poinformowanie pożyczkobiorcy o zadłużeniu i konieczności jego uregulowania.
Monit może przybierać formę:
Powinien zawierać informacje o:
Firmy pożyczkowe wysyłają monity klientom, którzy nie spłacili pożyczki (lub jej raty) w terminie. Szybkość przesyłania monitu zależy od konkretnej firmy. Ponaglenie możesz więc otrzymać nawet w kolejnym dniu po upływie terminu spłaty. Jeśli monit nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, pożyczkodawca może wysłać do Ciebie jeszcze kilka podobnych wiadomości. Czy będziesz musiał pokryć koszt każdego z nich?
Jeszcze kilka lat temu opłaty naliczone z tytułu monitów były jednym z kluczowych źródeł zarobku pożyczkodawców. Z powodu braku odgórnych regulacji, to właśnie firmy pożyczkowe samodzielnie decydowały o kosztach ponagleń. A te były stosunkowo wysokie. Koszt jednego monitu wynosił od kilku aż do kilkudziesięciu złotych. Upomnienia były więc ogromnym obciążeniem dla portfeli pożyczkobiorców. Ten krzywdzący proceder skutecznie wyeliminowała nowelizacja ustawy antylichwiarskiej, która weszła w życie w marcu 2016 roku.
Maksymalna wysokość wszystkich kosztów wynikających z nieterminowej spłaty zadłużenia (w tym opłat za monity) nie może teraz przekraczać maksymalnych odsetek za opóźnienie wskazanych w art. 481 § 2 ze zn. 1 kodeksu cywilnego. Wysokość maksymalnych odsetek za opóźnienie wynosi obecnie 14 proc. w skali roku.
Jeśli spóźnisz się ze spłatą zobowiązania, a pożyczkodawca wyśle do Ciebie kilka monitów, możesz spać spokojnie. Naliczone z ich tytułu opłaty nie zrujnują Twojego budżetu.
Aby sprawdzić, jakie monity wysyłają klientom największe firmy pożyczkowe, zajrzeliśmy do treści udostępnionych przez nie umów ramowych.
W przypadku opóźnienia w spłacie Pożyczki, w serwisie Vivus, pożyczkodawca ma prawo do podjęcia działań windykacyjnych mających na celu odzyskanie swojej wierzytelności, w tym w szczególności do:
Jeśli spóźnisz się ze spłatą pożyczki w serwisie Wonga, pożyczkodawca będzie miał prawo podjąć następujące czynności windykacyjne:
Pożyczkodawca udzielających pożyczek w serwisie Wandoo ma prawo podejmowania czynności windykacyjnych polegających na:
Wysyłanie SMS-owych, e-mailowych oraz listownych ponagleń to jeden z początkowych etapów procedury windykacyjnej. Jeśli chcesz uniknąć monitu:
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze