Kredyt gotówkowy w PKO BP – sprawdzamy aktualne warunki!

PKO BP jest obecnie największym bankiem w Polsce. Został założony w 1929 roku, więc w niedalekiej przyszłości będzie obchodził 100 lecie działalności. Mimo że jest kojarzony z wieloletnią tradycją, absolutnie nie można go uznać za nienowoczesny. PKO BP jest bowiem jednym z najnowocześniejszych banków, które korzystają z najnowszych rozwiązań z obszaru blockchain, IoT, AI itp. Z kolei aplikacja bankowości mobilnej IKO jest bardzo ceniona i polecana przez użytkowników. Czy oferta kredytu gotówkowego w PKO BP jest równie atrakcyjna?

Kredyt gotówkowy w PKO BP – ogólnie o kredycie

Aktualnie bank PKO BP oferuje pożyczkę gotówkową na dowolny cel, która jest teoretycznie dostępna bez konieczności wychodzenia z domu. Wniosek można złożyć z profilu bankowości mobilnej IKO (wersja dla właścicieli konta w PKO BP) lub dla nowych klientów (online, przez serwis iPKO). Opcja pożyczki gotówkowej bez wychodzenia z domu jest dedykowana dla posiadaczy rachunku w PKO BP i aplikacji IKO. Wnioski online można składać przez całą dobę, przez siedem dni w tygodniu. Nowi klienci, którzy chcą pożyczyć więcej niż 4500 złotych, prawdopodobnie będą musieli się zgłosić do oddziału banku. Według informacji podanych przez konsultanta infolinii PKO BP na decyzję kredytową nie powinno się czekać dłużej niż 1 dzień roboczy. Szybciej i sprawniej przebiega jednak proces udzielenia pożyczki za pośrednictwem IKO. W przypadku osób z gotową ofertą kredytową, która jest opracowana na podstawie analizy przychodów i wydatków na ROR, wypłata pożyczki może zająć niecałą minutę! Po wyborze kwoty pożyczki z dostępnego limitu i akceptacji umowy, pieniądze pojawiają się na koncie od razu.

Jak dostać kredyt gotówkowy w PKO BP?

Aby otrzymać kredyt gotówkowy w PKO BP bez wychodzenia z domu, należy wypełnić wniosek online, zalogować się na IKO/iPKO lub zadzwonić na infolinię. Początkowo trzeba też spełnić jeden z poniższych warunków:

 • Mieć aktywny rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy w PKO BP, na który regularnie wpływa wynagrodzenie lub,
 • nie posiadać rachunku w PKO BP, ale kwota kredytu nie powinna przekraczać wtedy 4500 złotych.

Osoby, które nie mają rachunku w PKO BP, ale są zainteresowane większym kredytem, będą musiały udać się do placówki bankowej. Termin wizyty jest ustalany po kontakcie infolinii banku. Podczas rozmowy, konsultant poprosi o podanie podstawowych danych, dzięki czemu można poznać wstępny wynik analizy zdolności finansowej. Jeśli będzie pozytywny, trzeba będzie przygotować dowód osobisty, wyciąg z rachunku ROR (z ostatnich 3 miesięcy), lub opcjonalnie aktualny PIT. PKO BP nie wymaga dodatkowych zaświadczeń. Kluczowe znaczenie dla przebiegu analizy zdolności kredytowej mają dochody, wydatki i historia w bazach BIK i BIG wnioskodawcy.

Warunki kredytu gotowkowego PKO BP

Kredyt gotówkowy w PKO BP dostępny jest w kwocie od 500 do 50 000 złotych (z opłatami okołokredytowymi). Okres kredytowania to od 2 miesięcy do 96 miesięcy. Oprocentowanie kredytu jest zmienne i wynosi 7,99%. RRSO reprezentatywne to 13,57%, ale jest ono uzależnione od wysokości kredytu. Najniższe wyniesie 12,67%. Niżej przedstawiona symulacja obliczona jest na podstawie kalkulatora kredytu gotówkowego PKO BP. Ostateczne warunki oferty proponowanej przez bank są zależne od sytuacji finansowej kredytobiorcy i przebiegu procesu badania zdolności.

Pożyczka gotówkowa PKO BP (oferta bez ubezpieczenia) – 10 000 zł

 • Okres kredytowania 24 miesiące
 • Wysokość raty 520 złotych
 • RRSO 24,61%
 • Całkowity koszt pożyczki 2 474 zł

Pożyczka gotówkowa PKO BP (oferta bez ubezpieczenia) – 30 000 złotych

 • Okres kredytowania 24 miesiące
 • Wysokość raty 1559 złotych
 • RRSO 24,61%
 • Całkowity koszt pożyczki 4 949 zł

Pożyczka gotówkowa PKO BP (oferta bez ubezpieczenia) – 50 000 złotych

 • Okres kredytowania 24 miesiące
 • Wysokość raty 2 261 złotych
 • RRSO 24,61%
 • Całkowity koszt pożyczki 10 767 zł

Wiele osób w tym momencie zastanowi się gdzie jest wspomniane, reklamowane przez bank, RRSO w wysokości 13,57%? Jest ono rzeczywiście dostępne, ale wyłącznie w przypadku wyboru okresu kredytowania zaczynającego się od 75 miesięcy. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata, ale nawet przy niższym RRSO, całkowity koszt pożyczki w wysokości 10 000 złotych i 75 ratach będzie wynosił aż 4 641 złotych. Prawdopodobnie niewiele osób skusi reklamowane oprocentowanie i zdecydują się jednak na korzystniejszy wybór, jakim jest krótszy okres kredytowania przy wyższym RRSO.

Potrzebne dokumenty

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy w PKO BP jest związane z minimalną liczbą formalności.

W najlepszej sytuacji są posiadacze rachunków w PKO BP i aplikacji IKO. Mogą oni skorzystać z oferty limitu pożyczki gotówkowej, która została dla nich indywidualnie przygotowana. Jest to gotówka od ręki bez żadnych oświadczeń, zaświadczeń i formalności.

Jeśli taka oferta się nie wyświetla lub osoba zainteresowana pożyczką nie ma konta w banku – wniosek można złożyć online. Po złożeniu wniosku, w niedługim czasie następuje pierwsza wstępna weryfikacja zdolności finansowej przeprowadzana przez konsultanta infolinii banku. Jeśli będzie ona pozytywna, wnioskodawca musi przygotować:

 • Dowód osobisty,
 • Wyciąg z ROR, na który wpływa wynagrodzenie (z 3 ostatnich miesięcy) lub aktualny PIT,
 • Osoby, które prowadzą własną działalność muszą przygotować dane firmy.

Bank nie wymaga dostarczania zaświadczenia od pracodawcy o dochodach i zatrudnieniu. Weryfikacja zdolności kredytowej opiera się na badaniu baz BIK i BIG i dostarczonych wyciągach z konta.

Najczęściej zadawane pytania

1. Wysyłam wniosek o kredyt gotówkowy W PKO BP – co dalej?

Jeśli wnioskodawca korzysta z przygotowanej przez bank, indywidualnie dopasowanej oferty widocznej w IKO – wystarczy kliknięcie, żeby gotówka pojawiła się na rachunku. Jeśli natomiast wniosek składany jest w tradycyjny sposób, za pośrednictwem strony internetowej, po wypełnieniu formularza o „pożyczkę gotówkową bez wychodzenia z domu” następuje kontakt telefoniczny pracownika infolinii, który potwierdza wszystkie dane. Zdarzają się sytuacje, w których niezbędna będzie wizyta w oddziale. W takiej sytuacji, podczas rozmowy z konsultantem można wybrać dogodną lokalizację oddziału i wybór dnia i godziny spotkania.

2. Jakie bazy są sprawdzane?

Bank PKO BP weryfikuje bazę BIK i bazy BIG, czyli InfoMonitor, KRD czy ERIF.

3. Jakie pytania bank mi zada podczas składania wniosku?

Ponownie – w przypadku osób korzystających z przygotowanej oferty w profilu IKO, wystarczy akceptacja umowy, aby otrzymać gotówkę. Osoby, które składają wniosek w inny sposób, muszą podać dane osobowe i dane z dowodu osobistego, podać wysokość dochodów i źródło ich otrzymywania (oświadczenie), wskazać orientacyjne miesięczne wydatki i zobowiązania kredytowe. W przypadku prowadzenia własnej działalności trzeba poinformować bank, czy zalega się ze składkami ZUS/US, a także podać dane firmy i okres jej działalności.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego w PKO BP

Ubezpieczenie pożyczki gotówkowej w PKO nazywa się „Ochrona dla Ciebie”. Jest ono podzielone na kilka wariantów. W pakiecie są dwa ubezpieczenia: na życie i na wypadek trudnych sytuacji losowych. Inny zakres ubezpieczenia jest przewidziany dla osób otrzymujących dochód z umowy o pracę, zlecenie, emerytów, rencistów itp. (Grupa I), a inny dla osób prowadzących własną działalność lub pracujących za granicą (Grupa II). PKO BP oferuje również dwa jego rodzaje:

 • Pożyczka do 100 tys. zł – ubezpieczenie Ochrona dla Ciebie
 • Pożyczka od co najmniej 100 tys. zł – ubezpieczenie Ochrona dla Ciebie +

W zależności od przynależności do którejś z wymienionych grup, ochrona ubezpieczeniowa obejmuje poważne zachorowanie, śmierć ubezpieczonego, pobyt w szpitalu po nieszczęśliwym wypadku (Grupa I i II), a także utratę źródła dochodu (Grupa II). Ubezpieczenie jest dobrowolne, a podjęcie decyzji o odmowie ubezpieczenia nie jest uzależnione od decyzji kredytowej. Koszt ubezpieczenia jest doliczany do kredytu.

Decydując się na kredyt gotówkowy w PKO BP z ubezpieczeniem, należy więc liczyć się z wyższą miesięczną ratą i wyższym RRSO. Wysokość ubezpieczenia jest uzależniona od wysokości kredytu.

Jak wygląda to w rzeczywistości?

Pożyczka gotówkowa PKO BP w wysokości 10 000 zł z ubezpieczeniem

 • Okres kredytowania 24 miesiące
 • RRSO 35,59%
 • Wysokość raty 563 zł
 • Całkowity koszt pożyczki 3 522 zł

Pożyczka gotówkowa PKO BP w wysokości 10 000 zł bez ubezpieczenia

 • Okres kredytowania 24 miesiące
 • RRSO 24,61%
 • Wysokość raty 520 zł
 • Całkowity koszt pożyczki 2 474 zł

Wady i zalety kredytu gotówkowego w PKO BP

Zalety pożyczki gotówkowej w PKO BP:

 • Minimalna liczba formalności,
 • Brak wymaganych zaświadczeń,
 • Możliwość skorzystania z oferty indywidualnej w profilu IKO,
 • Pożyczka bez wychodzenia z domu (nowi klienci mogą skorzystać z oferty online tylko do 4500 złotych),
 • Szybki proces analizy wniosku i przekazania gotówki.

Wady pożyczki gotówkowej w PKO BP:

 • Reklamowane, atrakcyjne RRSO jest dostępne wyłącznie przy długim okresie kredytowania (od 75 miesięcy),
 • Oferta prezentowana przez konsultanta infolinii może różnić się od tej oferowanej w oddziale,
 • Klient nie zawsze jest informowany, że ubezpieczenie pożyczki nie jest obowiązkowe.

„Pożyczka bez wychodzenia z domu w PKO BP” zastąpiła popularną wcześniej Mini Ratkę. Nowa oferta jest dostosowana do aktualnej sytuacji związanej z kwarantanną i ograniczeniem działalności oddziałów stacjonarnych. Niestety, mimo kuszącej nazwy, wizyta w oddziale banku, w niektórych przypadkach, może i tak być koniecznością. Warto zwrócić szczególną uwagę na coraz popularniejsze rozwiązanie, czyli pożyczkę od ręki w IKO, której limit jest ustalany na podstawie analizy płynności na rachunku. Jeśli oferta jest aktywna, pieniądze można otrzymać dosłownie dzięki kilku kliknięciom.

Oceń post

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: