Polecenie zapłaty — co to jest i jak dokładnie działa?
Opłacanie rachunków to obowiązek, o którym łatwo zapomnieć. W dzisiejszym cyfrowym świecie proces ten może jednak odbywać się w pełni automatycznie. Praktycznie samodzielną spłatę rachunków umożliwia polecenie zapłaty. Sprawdź, jak uruchomić taką usługę.
Benjamin Franklin, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, znany jest z cytatu W życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Pod tę listę można śmiało podpiąć również płacenie rachunków. Ustawienie polecenia zapłaty odciąża nas od tej rutynowej czynności. Wystarczy krótka chwila spędzona w oddziale banku i można całkowicie zapomnieć o nużącym obowiązku.
Co to jest polecenie zapłaty?
Nasi dziadkowie nieco inaczej opłacali rachunki. Dawniej, wraz ze stosem formularzy wybierali się na pocztę – do banku lub do kasy dostawcy usług – i tam dokonywali płatności. Dziś na szczęście nie trzeba nigdzie wychodzić, by zapłacić rachunki. Można zrobić to wygodnie, siedząc w fotelu, dokonując przelewu za pomocą bankowości elektronicznej.
Problem jednak polega na tym, że trzeba pamiętać o terminach płatności, a te przypadają w całkiem różne dni. Zmieniają się także kwoty do zapłaty. Jeśli zapomnisz o uregulowaniu należności, dostawca może odciąć Ci media – np. prąd czy internet. Co gorsza, po kilku miesiącach zalegania z zapłatą rachunków, można trafić do rejestru dłużników.
Polecenie zapłaty to bezpieczna i wygodna forma regulowania należności – jej głównym założeniem jest całkowite zautomatyzowanie płatności cyklicznych. Przychodzi z pomocą osobom zapracowanym i takim, którym zdarza się zapomnieć o terminie płatności.
Składając dyspozycję polecenia zapłaty upoważniasz bank do przekazywania środków ze swojego konta bankowego na rachunek wskazanego kontrahenta. Dzięki temu nie musisz już pamiętać o każdorazowym zleceniu przelewu, aby opłacić rachunki. System zrobi to za Ciebie.
Jak działa polecenie zapłaty?
Korzystanie z polecenia zapłaty jest możliwe dzięki istnieniu porozumienia międzybankowego. Zostało ono zawarte na podstawie przepisów ustawy o usługach płatniczych. Koordynatorem porozumienia międzybankowego jest Związek Banków Polskich i to on czuwa nad tym, by lista podmiotów umożliwiających dostęp do usługi była zawsze aktualna. Jak to dokładnie działa?
Po aktywowaniu usługi polecenia zapłaty płatność odbywa się w 3 prostych krokach:
- Twój usługodawca (dostawca mediów, wierzyciel itp.) regularnie informuje swój bank o należnej płatności
- Bank usługodawcy przesyła wiadomość do Twojego banku
- Twój bank pobiera odpowiednią kwotę z Twojego konta i przesyła do banku kontrahenta.
Polecenie zapłaty wykorzystuje się do regularnego opłacania rachunków za prąd, gaz, usługi telekomunikacyjne, wywóz śmieci, ubezpieczenie, ratę kredytu itd. Za pomocą polecenia zapłaty możesz także opłacać rachunki swoich rodziców, dzieci i innych osób trzecich. Wystarczy, że na formularzu zgody na obciążanie ROR podasz numer (identyfikator) klienta, który korzysta ze świadczonych usług.
Bezpieczeństwo polecenia zapłaty
Każde Twoje wyrażenie zgody na stosowanie polecenia zapłaty lub jej odwołanie powinno zostać niezwłocznie zarejestrowane przez bank — najpóźniej 3 dni robocze od wpłynięcia dyspozycji. I nie ma tutaj znaczenia, czy złożysz ją osobiście w banku, czy za pomocą pośrednictwa usługodawcy.
Jeśli obawiasz się, że z Twojego konta zniknie zbyt wiele środków, nie masz się o co martwić. Zlecając polecenie zapłaty możesz ustawić maksymalną kwotę takiego przelewu – jeśli rachunek czy inna opłata ją przekroczy, pieniądze nie zostaną pobrane z Twojego konta.
Polecenie przelewu a polecenie zapłaty
Wiesz już, że polecenie zapłaty pozwala na automatyczne pobieranie płatności z konta osobistego lub firmowego na rzecz usługodawcy, kontrahenta, wierzyciela itd. Czym jednak różni się polecenie zapłaty od polecenia przelewu?
Polecenie przelewu to po prostu wniosek właściciela rachunku bankowego o przelanie określonych środków na inny rachunek. A więc jest to nic innego, co dokonanie tradycyjnego, jednorazowego przelewu.
Polecenie zapłaty a zlecenie stałe
Jeśli masz zobowiązanie, które cyklicznie wynosi tę samą kwotę (np. rachunek za internet), możesz użyć zlecenia stałego. Czym różni się ta forma płatności od polecenia zapłaty?
Zlecenie stałe to dyspozycja przelewania tej samej, określonej kwoty na konto wskazanego odbiorcy w stałych odstępach czasowych. Może być wykonywane co tydzień, co miesiąc lub dwa – ważne, by przelewy odbywały się cyklicznie.
Zlecenie stałe można wykorzystać również do oszczędzania – np. przelewając co miesiąc tę samą sumę pieniędzy na swoje konto oszczędnościowe.
Polecenie zapłaty a zlecenie stałe — szybkie podsumowanie
- Odbiorca przelewu:
- Zlecenie stałe możesz ustawić na konto dowolnie wybranej osoby lub firmy.
- Polecenie zapłaty dotyczy jedynie wybranych firm i kontrahentów.
- Termin wykonania płatności:
- W zleceniu stałym sam ustalasz datę dokonania płatności.
- W poleceniu zapłaty to wierzyciel (usługodawca) wyznacza termin wykonania przelewu na podstawie zawartej z Tobą umowy.
- Wysokość przelewu:
- Zlecenie stałe jest wykonywane na tę samą, określoną kwotę pieniędzy.
- W przypadku polecenia zapłaty kwota przelewu może być inna za każdym razem.
Jak uruchomić polecenie zapłaty?
Aby sprawnie przejść przez proces aktywacji usługi polecenia zapłaty postępuj zgodnie z podpunktami zawartymi poniżej.
- Sprawdź, czy Twoi dostawcy usług przyjmują płatności w formie polecenia zapłaty. Mimo skuteczności, bezpieczeństwa i wygody wciąż niewiele firm obsługuje tę formę przyjmowania płatności.
- Jeśli Twój usługodawca przyjmuje płatności poleceniem zapłaty, złóż dyspozycję. Możesz zrobić to bezpośrednio u swojego kontrahenta albo w swoim banku.
- W przypadku aktywacji płatności u dostawcy, złóż u niego oświadczenie o upoważnieniu go do ściągania należnej kwoty z faktury bezpośrednio z Twojego konta bankowego.
- W przypadku aktywacji płatności w banku prawdopodobnie będziesz musiał udać się do oddziału, gdzie odręcznie podpiszesz oświadczenie. Następnie zostanie ono przesyłane do dostawcy usługi.
Aby uruchomić polecenie zapłaty potrzebne są następujące informacje:
- numer rachunku bankowego, z którego mają być pobierane pieniądze,
- numer abonenta/umowy/identyfikacyjny — pozwoli on kontrahentowi prawidłowo przyporządkować otrzymane pieniądze,
- termin do którego ma obowiązywać polecenie zapłaty,
- maksymalna kwota, którą dostawca może pobrać,
- sposób dostarczania dyspozycji do usługodawcy.
Jakie firmy obsługują polecenie zapłaty?
Polecenie zapłaty możesz zlecić u większości operatorów telefonii komórkowej, niektórych dostawców internetu, a także u wybranych dostawców energii elektrycznej i gazu. Na razie lista firm obsługujących polecenie zapłaty nie jest zbyt długa, jednak stopniowo się powiększa.
Telekomy:
- Orange;
- P4 (Play);
- Polkomtel (Plus);
- T-Mobile.
Dostawcy energii:
- PGE;
- PGNIG;
- Tauron;
- Enea;
- Innogy Polska S.A.
Dostawcy internetu i telewizji:
- Netia;
- NC+;;
- Vectra
- Cyfrowy Polsat.
Ubezpieczyciele:
- AVIVA;
- Unum;
- Generali;
- Nationale-Nederlanden;
- Allianz.
Zalety i wady polecenia zapłaty
Do zalet polecenia zapłaty należą:
- Wygoda rozliczania się z usługodawcami i wierzycielami. Nie musisz już pamiętać o regularnym dokonywaniu przelewów.
- Brak opóźnień w płatnościach. Tym samym unikasz konieczności dopłacania odsetek karnych za zwłokę. Jeśli jesteś osobą roztargnioną, ta forma płatności na pewno się sprawdzi.
- Eliminacja ryzyka wpisania niepoprawnych danych przelewu. Masz pewność, że płatność zostanie dokonana na prawidłowe konto.
- Prawo do domagania się zwrotu pobranych środków. Chociażby w przypadku, gdy po dokonaniu płatności automatycznej, Twoje konto świeci pustkami. Nie musisz nawet podawać przyczyny anulowania polecenia zapłaty.
- Korzystne dla drugiej strony — odbiorcy płatności. To dla niego gwarancja otrzymania zapłaty w wyznaczonym terminie. Tym samym zyskuje on większe bezpieczeństwo.
Wady polecenia zapłaty to:
- Ograniczenia kwotowe dla pojedynczego polecenia.
- Konieczność podpisania z bankiem umowy ws. stosowania polecenia zapłaty.
- Konieczność istnienia umowy między twoim bankiem, a bankiem dostawcy.
Ile kosztuje polecenie zapłaty?
Automatyczny przelew w niektórych bankach jest usługą płatną, a niekiedy instytucje bankowe nie pobierają z tego tytułu żadnych prowizji. Zwykle jednak aktywacja polecenia zapłaty wymaga uiszczenia niewielkiej opłaty. To samo tyczy się modyfikacji zlecenia, czy też jego odwołania.
Rezygnacja z polecenia zapłaty
Aby odwołać polecenie zapłaty wystarczy, że zalogujesz się do bankowości elektronicznej. Są tam widoczne aktywne zlecenia – możesz je modyfikować lub zablokować. Pamiętaj jednak, że aby rezygnacja z polecenia zapłaty była skuteczna, powinieneś ją zlecić co najmniej dzień przed datą realizacji przelewu.
Rezygnacji z polecenia zapłaty możesz dokonać również bezpośrednio u usługodawcy. Uważaj jednak, gdyż ze względu na czas wymiany informacji między bankami, najbliższy przelew może nie zostać wstrzymany.
Kiedy warto skorzystać z polecenia zapłaty?
Polecenie zapłaty to bardzo korzystne i wygodne rozwiązanie dla każdej osoby odpowiedzialnej za opłacanie rachunków. Są to w końcu płatności, które i tak musimy uiścić, dlaczego więc nie uprościć sobie życia i nie zautomatyzować całego procesu?
Dzięki aktywacji polecenia zapłaty nie musisz pamiętać o różnych terminach zapłaty rachunków. Masz pewność, że nie przegapisz terminu zapłaty, dzięki czemu usługodawca nie naliczy odsetek ustawowych za opóźnienie, lub co gorsza, nie odłączy Cię od dostarczanej usługi. Oszczędzasz także czas, który poświęcasz na każdorazowo wykonywany przelew.
Przy samodzielnym dokonywaniu płatności, jeśli przelejesz wyższą kwotę od wymaganej, nadwyżka jest zwykle zaliczana w poczet przyszłych należności. Inaczej jest w przypadku polecenia zapłaty. W takim przypadku masz prawo wnioskować o zwrot pieniędzy, i to bez zbędnych wyjaśnień swojej decyzji.
Więcej artykułów z tej kategorii