Pożyczka dla pracujących za granicą – na jakich warunkach?

Perspektywa kilkukrotnie wyższych zarobków za ten sam zakres wykonywanych obowiązków to dla wielu Polaków główny argument przemawiający za poszukiwaniem zatrudnienia poza granicami kraju. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z końca 2017 roku, na emigracji zarobkowej przebywa obecnie około 2,5 miliona rodaków. Co jednak w sytuacji, w której wyższe zarobki w obcej walucie okażą się niewystarczające i potrzebne będzie dodatkowe źródło finansowania? Czy pożyczka dla pracujących za granicą jest możliwa?

Czy pożyczka dla osób pracujących za granicą jest możliwe do uzyskania?

Początki funkcjonowania firm pożyczkowych w Polsce kojarzą się najczęściej z niewielkimi punktami obsługi rozlokowanymi w większych miastach i mniejszych miasteczkach. Osoby, które były wówczas zainteresowane pozyskaniem dodatkowego finansowania ze źródła pozabankowego, musiały udać się osobiście do placówki pożyczkodawcy i tam złożyć wniosek o przyznanie konkretnego zobowiązania. Zwykle procedura ta wymagała również przedłożenia szeregu dokumentów lub zadeklarowania określonych dóbr w zastaw za pożyczenie pieniędzy.

Czasy się zmieniły i obecnie szybką pożyczkę może wziąć właściwe każdy zainteresowany, bez względu na miejsce, w którym się znajduje. W przeciwieństwie do trudności uzyskania kredytu w banku, w przypadku pożyczek wystarczy dostęp do internetu i uzupełnienie prostego wniosku, aby móc cieszyć się z dodatkowych środków. Pożyczka dla osób pracujących za granicą i zarabiających w obcej walucie jest więc jak najbardziej możliwa, pod warunkiem spełnienia kilku standardowych wymagań. Trzeba bowiem pamiętać, że każdego potencjalnego pożyczkobiorcę obowiązują te same warunki przyznawania chwilówki czy pożyczki na raty – bez względu na jego aktualne miejsce zatrudnienia.

Kto udzieli pożyczki osobom pracującym za granicą?

Polacy, którzy z różnych względów decydują się na pracę za granicą, mogą mieć problemy z uzyskaniem kredytu gotówkowego w polskich bankach. Zwłaszcza kredyt hipoteczny w takich warunkach będzie trudny do udzielenia. Z pomocą przychodzą jednak pożyczki pozabankowe, które dla nowych klientów mogą być nawet darmowe. Wówczas RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania wynosi 0%.

Większość instytucji finansowych, które udzielają pożyczki dla osób pracujących za granicą, nie zrezygnuje ze standardowej listy wymogów stawianych klientom. Rozważając więc wnioskowanie o dodatkowe finansowanie za pośrednictwem polskiego pożyczkodawcy, należy przygotować się na spełnienie określonych warunków.

Jeżeli posiadasz stały adres zamieszkania w kraju, w którym pracujesz, zarejestrowany tam numer telefonu oraz konto w tamtejszym banku, zawsze możesz postarać się o pożyczkę w zagranicznej firmie pożyczkowej lub u prywatnego inwestora. Ważne, abyś w takim przypadku dobrze znał język, gdyż każde podpisanie umowy o przyjęcie finansowego zobowiązania wymaga dokładnego przeczytania warunków, na jakich zostanie udzielona pożyczka. Alternatywnie możesz skorzystać z pomocy tłumacza przysięgłego.

Jakie warunki muszą spełnić osoby ubiegające się o pożyczkę?

Firmy pożyczkowe przedstawiają potencjalnym pożyczkobiorcom ustandaryzowany zestaw warunków do spełnienia, które zabezpieczają interes nie tylko pożyczkodawcy, ale również osoby zainteresowanej pożyczeniem pieniędzy. Wymogi te są najczęściej do siebie bardzo zbliżone w przypadku różnych firm pożyczkowych.

Do uzyskania kredytu w polskiej firmie pozabanowej niezbędne są:

  • wiek w zakresie 20 – 75 lat;
  • posiadanie polskiego obywatelstwa;
  • posiadanie statusu konsumenta;
  • aktualny polski dowód osobisty;
  • adres zamieszkania i zameldowania w Polsce;
  • konto bankowe z dostępem do bankowości elektronicznej;
  • telefon komórkowy z polskim numerem oraz adres e-mail;
  • pozytywna ocena zdolności kredytowej.

Które z powyższych warunków powinna spełnić osoba, która pracuje za granicą, a chciałaby ubiegać się o pożyczkę u polskiego pożyczkodawcy? Odpowiedź jest prosta – właściwie wszystkie poza zamieszkaniem w Polsce. Przyjrzyjmy się jednak najważniejszym z nich.

Polski adres zameldowania

Może Ci się wydawać, że wymóg posiadania stałego zameldowania na terenie Polski stanowi niepotrzebne utrudnienie dla potencjalnego pożyczkobiorcy. W tej sytuacji powinieneś jednak pamiętać, że uchylanie się od terminowego spłacania pożyczki nie stanowi wcale rzadkiego zachowania wśród konsumentów. Co wówczas w przypadku, w którym pożyczkodawca nie zabezpieczył sobie informacji o adresie zameldowania dłużnika? Jak ma go znaleźć, wysłać monity czy w końcu podjąć inne działania windykacyjne?

Adres zameldowania w Polsce jest więc warunkiem koniecznym do spełnienia i zazwyczaj podaje się go już na etapie wypełniania wniosku o pożyczkę. Jego weryfikacja następuje natomiast za pomocą konta bankowego lub dzięki możliwościom oferowanym przez takie aplikacje, jak Kontomatik czy Instantor.

Pamiętaj, aby wnioskując o pożyczkę przez internet sprawdzić formę dostarczenia umowy. W przypadku niektórych produktów takich, jak np. pożyczki na raty lub pożyczki odnawialne, może się bowiem okazać, że pożyczkodawca wysyła dokumenty kurierem na adres zameldowania pożyczkobiorcy. Może to być problematyczne, jeżeli mieszkasz i pracujesz za granicą.

Konto w banku z siedzibą w Polsce z dostępem do bankowości elektronicznej

Jednym z warunków, który postawi przed Tobą zapewne każdy pożyczkodawca, jest posiadanie polskiego rachunku bankowego oraz dostęp do bankowości elektronicznej. Co więcej, musi to być konto, na które otrzymujesz stałe wpływy. Firmy pożyczkowe coraz częściej korzystają z aplikacji weryfikacyjnych celem sprawdzenia nie tylko prawdziwości danych osobowych klienta, ale także, aby prześledzić jego dotychczasową historię kredytową i ocenić, czy wysokość i cykliczność uzyskiwanych przez niego dochodów stanowi dobre zabezpieczenie terminowej spłaty zobowiązania.

W związku z powyższym, założenie konta w banku na terenie Polski na krótko przed wnioskowaniem o pożyczkę raczej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów w wydanej przez pożyczkodawcę decyzji. Podobnie będzie w przypadku, w którym posiadasz otwarty rachunek w polskiej instytucji bankowej od dawna, ale nie korzystasz z niego na co dzień.

Aktywny numer telefonu zarejestrowany w Polsce

Umożliwienie konsumentom pożyczania pieniędzy przez internet skutkuje między innymi tym, że do poprawnego i skutecznego przejścia przez cały proces, niezbędny jest aktywny numer telefonu zarejestrowany w Polsce. Pożyczka dla osób pracujących za granicą jest dostępna pod warunkiem dokonania rejestracji na stronie pożyczkodawcy oraz potwierdzenia jej kodem wysyłanym na podany numer telefonu. Dodatkowo, inne kroki pojawiające się w toku składania wniosku o pożyczkę, mogą wymagać uwierzytelnienia przy pomocy telefonu.

Wszystkie te aspekty sprawiają, że aktywny numer zarejestrowany w Polsce jest nieodzownym wymogiem do spełnienia dla osoby ubiegającej się o pożyczkę dla pracujących za granicą. Warto, abyś pamiętał, że kupiona naprędce karta SIM nie rozwiąże problemu, gdyż obecnie istnieje obowiązek jej zarejestrowania.

Kredyt dla osób pracujących za granicą

Wielu emigrantów, którzy cieszą się zagranicznymi dochodami, nadal interesuje kredyt w Polsce. Najczęściej poszukiwany jest kredyt gotówkowy, choć rośnie również popularność kredytów hipotecznych. Jakie są powody takich poszukiwań?

  1. Chęć powrót do ojczyzny – dość często osoby pracujące za granicą liczą na to, że po odłożeniu odpowiednio wysokiej sumy wrócą do Polski.
  2. Kredyt w walucie obcej łatwiejszy do spłaty – zobowiązanie udzielane w funtach czy euro może być tańsze, niż taki sam kredyt hipoteczny w złotówkach. Wpływają na to m.in. wysokość stóp procentowych i marż.

Polacy z zagranicznymi dochodami muszę się jednak liczyć z kilkoma dodatkowymi wymogami. Przede wszystkim, aby uzyskać kredyt hipoteczny muszą wnieść większy wkład własny niż standardowe 10-20%. Przy kredycie w walucie obcej wymagane jest od około 25% do nawet 30 lub 40% ze środków własnych.

Decydując się na zaciągniecie zobowiązania zarabiając za granicą trzeba dodatkowo wziąć pod uwagę wielkość ryzyka zmiany kursów walut.

Co jeśli nie spełniam wymogów do otrzymania pożyczki?

W sytuacji, w której sprostanie wymaganiom stawianym przez polskich pożyczkodawców jest dla Ciebie niemożliwe, masz tak naprawdę dwa wyjścia. Pierwsze z nich to postaranie się o pożyczkę w kraju, w którym mieszkasz i pracujesz. Jeżeli jest to np. Wielka Brytania, możesz śmiało skorzystać z oferty firmy Wonga. Procedura składania wniosku, przyznania pożyczki oraz wypłaty środków jest właściwe tożsama z tą, którą musiałbyś przejść starając się o dodatkowe finansowanie w polskim oddziale pożyczkodawcy. Pamiętaj jednak, że wnioskowanie o pożyczkę za granicą będzie wymagało od Ciebie posiadania konta bankowego, numeru telefonu oraz stałego adresu zamieszkania w kraju, w którym pracujesz.

Pożyczki prywatne szansą dla osób pracujących za granicą

Kolejnym sposobem, w jaki możesz starać się o dodatkowe finansowanie jeśli mieszkasz za granicą i nie spełniasz warunków stawianych przez polskich pożyczkodawców, są pożyczki prywatne. Niestety, aby skorzystać z nich za pośrednictwem polskich inwestorów, najczęściej należy posiadać polski adres zameldowania, numer telefonu oraz konto w polskim banku. Ze względu na te wymogi możesz natomiast rozważyć pożyczkę prywatną od inwestora działającego na terenie kraju, w którym mieszkasz i pracujesz.

Decydując się na pożyczkę prywatną od zagranicznego inwestora uważnie prześledź wszystkie warunki, na jakich proponuje on dodatkowe finansowanie. Pamiętaj też, że pożyczki społecznościowe nie należą do najtańszych. Zanim przyjmiesz ofertę prywatnego inwestora, zapoznaj się ze wszystkimi kosztami zobowiązania.

5/5 - (1 vote)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: