Pożyczka dla pracujących za granicą – na jakich warunkach?

Aktualizacja: 2020-01-22
Data publikacji: 2019-11-08
Autor: Chwilowo.pl
Ocena: 5
(ilość ocen: 2)

Perspektywa kilkukrotnie wyższych zarobków za ten sam zakres wykonywanych obowiązków to dla wielu Polaków główny argument przemawiający za poszukiwaniem zatrudnienia poza granicami kraju. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z końca 2017 roku, na emigracji zarobkowej przebywa obecnie około 2,5 miliona rodaków. Co jednak w sytuacji, w której wyższe zarobki okażą się niewystarczające i potrzebne będzie dodatkowe źródło finansowania? Czy pożyczka dla pracujących za granicą jest możliwa?

Czy pożyczki dla pracujących za granicą są możliwe do uzyskania?

pożyczka dla pracujących za granicą

Początki funkcjonowania firm pożyczkowych w Polsce kojarzą się najczęściej z niewielkimi punktami obsługi rozlokowanymi w większych miastach i mniejszych miasteczkach. Jeżeli byłeś wówczas zainteresowany pozyskaniem dodatkowego finansowania ze źródła pozabankowego, to zazwyczaj musiałeś udać się osobiście do placówki pożyczkodawcy i osobiście złożyć wniosek o przyznanie konkretnego zobowiązania. Zwykle procedura ta wymagała również przedłożenia szeregu dokumentów lub zadeklarowania określonych dóbr w zastaw pożyczenia pieniędzy.

Czasy się zmieniły i obecnie szybką pożyczkę może wziąć właściwe każdy zainteresowany bez względu na miejsce, w którym się znajduje. Wystarczy dostęp do internetu i kilka podstawowych danych, aby móc cieszyć się z dodatkowych środków. Pożyczka dla osób pracujących za granicą jest więc jak najbardziej możliwa, pod warunkiem sprostania kilku standardowym wymaganiom stawianym przez firmy pożyczkowe. Trzeba bowiem pamiętać, że każdego potencjalnego pożyczkobiorcę obowiązują te same warunki przyznawania chwilówki czy pożyczki na raty, bez względu na jego aktualne miejsce zatrudnienia.

Pożyczka dla pracujących za granicą – jakie warunki?

Firmy pożyczkowe przedstawiają potencjalnym pożyczkobiorcom ustandaryzowany zestaw warunków do spełnienia, które zabezpieczają interes nie tylko pożyczkodawcy, ale również osoby zainteresowanej pożyczeniem pieniędzy. Wymogi te są najczęściej do siebie bardzo zbliżone w przypadku różnych firm pożyczkowych i można je w uproszczeniu przedstawić w następujący sposób:

  • wiek w zakresie 20 – 75 lat;
  • posiadanie polskiego obywatelstwa;
  • posiadanie statusu konsumenta;
  • aktualny polski dowód osobisty;
  • zamieszkanie i zameldowanie na terenie Polski;
  • konto bankowe z dostępem do bankowości elektronicznej;
  • telefon komórkowy z polskim numerem oraz adres e-mail;
  • pozytywna ocena zdolności kredytowej.

Które z powyższych warunków powinna spełnić osoba, która pracuje za granicą, a chciałaby ubiegać się o pożyczkę u polskiego pożyczkodawcy? Odpowiedź jest prosta – poza zamieszkaniem na terenie kraju – właściwie wszystkie. Przyjrzyjmy się jednak najważniejszym z nich.

Zameldowanie na terenie Polski

Może Ci się wydawać, że wymóg posiadania stałego zameldowania na terenie Polski stanowi niepotrzebne utrudnienie dla potencjalnego pożyczkobiorcy. W tej sytuacji powinieneś jednak pamiętać, że uchylanie się od terminowego spłacania pożyczki nie stanowi wcale rzadkiego zachowania wśród konsumentów. Co wówczas w przypadku, w którym pożyczkodawca nie zabezpieczył sobie informacji o adresie zameldowania dłużnika? Jak ma go znaleźć, wysłać monity czy w końcu podjąć inne działania windykacyjne?

Adres zameldowania na terenie Polski jest więc warunkiem koniecznym do spełnienia i zazwyczaj podaje się go już na etapie wypełniania wniosku o pożyczkę. Jego weryfikacja następuje natomiast za pomocą konta bankowego lub dzięki możliwościom oferowanym przez takie aplikacje, jak Kontomatik czy Instantor.

Pamiętaj, aby wnioskując o pożyczkę przez internet sprawdzić formę dostarczenia umowy. W przypadku niektórych produktów takich, jak np. pożyczki na raty lub pożyczki odnawialne, może się bowiem okazać, że pożyczkodawca wysyła dokumenty kurierem na adres zameldowania pożyczkobiorcy. Może to być problematyczne, jeżeli mieszkasz i pracujesz za granicą.

Konto w polskim banku z dostępem do bankowości elektronicznej

Jednym z warunków, który postawi przed Tobą zapewne każdy pożyczkodawca jest posiadanie rachunku w polskim banku oraz dostęp do bankowości elektronicznej. Co więcej, musi to być konto, na które otrzymujesz stałe wpływy. Firmy pożyczkowe coraz częściej korzystają z aplikacji weryfikacyjnych celem sprawdzenia nie tylko prawdziwości danych osobowych klienta, ale także, aby prześledzić jego dotychczasową historię zachowań finansowych i ocenić, czy wysokość i cykliczność uzyskiwanych przez niego dochodów stanowi dobre zabezpieczenie terminowej spłaty zobowiązania.

W związku z powyższym, założenie konta w polskim banku na krótko przed wnioskowaniem o pożyczkę raczej nie przyniesie oczekiwanych rezultatów w wydanej przez pożyczkodawcę decyzji. Podobnie będzie w przypadku, w którym posiadasz otwarty rachunek w polskiej instytucji bankowej od dawna, ale nie korzystasz z niego na co dzień.

Aktywny numer telefonu zarejestrowany w Polsce

Umożliwienie konsumentom pożyczania pieniędzy przez internet skutkuje między innymi tym, że do poprawnego i skutecznego przejścia przez cały proces, niezbędny jest aktywny numer telefonu zarejestrowany w Polsce. Pożyczka dla pracujących za granicą jest dostępna pod warunkiem dokonania rejestracji na stronie pożyczkodawcy oraz potwierdzenia jej kodem wysyłanym na podany numer telefonu. Dodatkowo, inne kroki pojawiające się w toku składania wniosku o pożyczkę, mogą wymagać uwierzytelnienia przy pomocy telefonu.

Wszystkie te aspekty sprawiają, że aktywny numer zarejestrowany na terenie Polski jest nieodzownym wymogiem do spełnienia dla osoby ubiegającej się o pożyczkę dla pracujących za granicą. Warto, abyś pamiętał, że kupiona naprędce karta SIM nie rozwiąże problemu, gdyż obecnie istnieje obowiązek jej zarejestrowania.

Co jeśli nie spełniam wymogów do otrzymania pożyczki?

pożyczki dla pracujących za granicą w Wielkiej BrytaniiW sytuacji, w której sprostanie wymaganiom stawianym przez polskich pożyczkodawców jest dla Ciebie niemożliwe, masz tak naprawdę dwa wyjścia. Pierwsze z nich to postaranie się o pożyczkę na terenie kraju, w którym mieszkasz i pracujesz. Jeżeli jest to np. Wielka Brytania, możesz śmiało skorzystać z oferty firmy Wonga. Procedura składania wniosku, przyznania pożyczki oraz wypłaty środków jest właściwe tożsama z tą, którą musiałbyś przejść starając się o dodatkowe finansowanie w polskim oddziale pożyczkodawcy. Pamiętaj jednak, że wnioskowanie o pożyczkę za granicą będzie wymagało od Ciebie posiadania konta bankowego, numeru telefonu oraz stałego adresu zamieszkania w kraju, w którym pracujesz.

Pożyczki prywatne szansą dla pracujących za granicą

Kolejnym sposobem, w jaki możesz starać się o dodatkowe finansowanie jeśli mieszkasz za granicą i nie spełniasz warunków stawianych przez polskich pożyczkodawców, są pożyczki prywatne. Niestety, jeśli chciałbyś skorzystać z nich za pośrednictwem polskich inwestorów, najczęściej również musiałbyś wylegitymować się polskim adresem zameldowania, numerem telefonu zarejestrowanym w Polsce oraz kontem w polskim banku. Ze względu na te wymogi możesz natomiast rozważyć pożyczkę prywatną od inwestora działającego na terenie kraju, w którym mieszkasz i pracujesz.

Decydując się na pożyczkę prywatną od zagranicznego inwestora uważnie prześledź wszystkie warunki, na jakich proponuje on dodatkowe finansowanie. Pamiętaj też, że pożyczki społecznościowe nie należą do najtańszych. Zanim przyjmiesz ofertę prywatnego inwestora, zapoznaj się ze wszystkimi kosztami zobowiązania.

Pożyczka dla pracujących za granicą – co warto wiedzieć?

Polacy, którzy z różnych względów decydują się na pracę i zamieszkanie za granicą, mogą mieć problemy z uzyskaniem kredytowania w polskich bankach. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą darmowe pożyczki pozabankowe. Większość firm pożyczkowych, udzielając pożyczki dla pracujących za granicą nie zrezygnuje jednak ze standardowej listy wymogów, jakie stawia swoim klientom. Rozważając więc wnioskowanie o dodatkowe finansowanie za pośrednictwem polskiego pożyczkodawcy, musisz przygotować się na spełnienie określonych warunków.

Jeżeli posiadasz stały adres zamieszkania na terenie kraju, w którym pracujesz, zarejestrowany tam numer telefonu oraz konto w tamtejszym banku, zawsze możesz postarać się również o pożyczkę w zagranicznej firmie pożyczkowej lub u prywatnego inwestora. Ważne, abyś w takim przypadku dobrze znał język, gdyż każde podpisanie umowy o przyjęcie finansowego zobowiązania, wymaga uprzednio skrupulatnego prześledzenia warunków, na jakich zostanie ono udzielone.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo