Pożyczka leasingowa – czym jest? Czym różni się od leasingu i kredytu?

W 2019 r. łączne finansowanie udzielone przez polską branżą leasingową wyniosło 77,8 mld zł. Pula ta obejmuje nie tylko tradycyjny leasing, ale również pożyczki leasingowe. Z tego drugiego wariantu finansowania korzysta coraz więcej firm. Czy właściwie jest i czy może się bardziej opłacać niż typowy leasing czy kredyt dla firm?

Leasing + kredyt = pożyczka leasingowa

Pożyczka leasingowa to produkt finansowy skierowany do firm, który łączy w sobie cechy zarówno leasingu, jak też kredytu firmowego. Jednak w odróżnieniu od firmowych pożyczek, pożyczka leasingowa udzielana jest przez firmę leasingową a nie bank. Produkt dedykowany jest przedsiębiorcom zwolnionym z podatku VAT. Pożyczka leasingowa może być też korzystnym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw ubiegających się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Niektóre z firm leasingowych kierują swoje produkty również do rolników, którzy chcieliby zakupić nowoczesny sprzęt do swojego gospodarstwa i sfinansować go z unijnych funduszy. Wspomniana dotacja może stanowić zabezpieczenie tego rodzaju zobowiązania, a jej część może być przeznaczona na jego spłatę. Jeżeli przedsiębiorstwo wykazuje dobrą kondycję finansową i wybrana oferta pożyczki leasingowej dopuszcza taką możliwość, to dotacja może być wykorzystana na bieżącą działalność firmy. Pożyczka leasingowa może być zabezpieczona również:

  • zastawem rejestrowym maszyn,
  • wekslem z deklaracją wekslową,
  • cesją z ubezpieczeniem na rzecz firmy leasingowej.

Przedmiotem tego rodzaju pożyczki może być wyłącznie finansowanie środków trwałych. Tym samym nie wchodzi w grę pokrycie kosztów inwestycji w firmie czy jej rozbudowy. W przypadku polskich przedsiębiorców najczęściej wybierana opcja to pożyczka leasingowa na samochód.

Pożyczka leasingowa a leasing

Dlaczego warto rozważyć wzięcie tego rodzaju pożyczki zamiast leasingu? Powodów jest kilka. Przede wszystkim pożyczka leasingowa oferuje dłuższy okres finansowania. W pożyczce może on wynieść nawet 10 lat, gdzie w przypadku najpopularniejszego wariantu leasingu – operacyjnego – minimalny czas finansowania to z reguły 2-3 lata. Jednak to nie jedyne zalety jakie posiada pożyczka leasingowa. Oferty tego rodzaju finansowania wyróżnia również uproszczona procedura. Wniosek oceniany jest na podobnych zasadach jak w przypadku leasingu, co pozytywnie wpływa na czas otrzymania pieniędzy. Poza tym – w odróżnieniu do leasingu – sfinansowany z pożyczki przedmiot staje się własnością przedsiębiorcy. To zasadnicza przewaga pożyczki leasingowej. Księgowanie jej też znacznie różni się od rozliczania leasingu przez przedsiębiorcę.

Pożyczka leasingowa – księgowanie. Koszty uzyskania przychodu

Pierwszą kwestią jest to, że pożyczka leasingowa przeznaczona jest na sfinansowanie zakupu środka trwałego. Tym samym jego właścicielem staje się przedsiębiorca, a tym samym nabywa on prawo do uwzględnienia w kosztach tzw. odpisów amortyzacyjnych. Biorąc pod uwagę fakt, że korzystając z leasingu, przedsiębiorca przez cały jego okres nie jest właścicielem przedmiotu finansowania. Prawo własności należy wówczas do leasingodawcy, co nie pozwala przedsiębiorcy skorzystać z odpisów amortyzacji.

Szczególną uwagę trzeba też zwrócić na uwzględnianie w kosztach uzyskania przychodu odsetek od zaciągniętej pożyczki. Jak wskazuje Ustawa PIT (art. 23 ust. 1 pkt 32) naliczone, jednak nieuregulowane bądź umorzone odsetki od zaciągniętych zobowiązań nie są uznawane za koszt. Jak zaksięgować pożyczkę leasingową, aby właściwie rozliczyć należne odsetki? Uwzględnić jako koszt odsetki, które zostały naliczone i opłacone. Jednak w tym przypadku też należy zachować ostrożność. Istotne jest to, że odsetki uregulowane do momentu przekazania do używania przedmiotu finansowania powiększają jego wartość początkową. Zgodnie z Ustawą o PIT nie stanowią one kosztu uzyskania przychodu. Stają się nimi dopiero w momencie, kiedy są spłacane po przejęciu przedmiotu finansowania w użycie. Dopiero wtedy przedsiębiorca może je uwzględniać w kosztach uzyskania przychodu.

Pożyczka leasingowa a VAT

Niezaprzeczalną zaletą pożyczki leasingowej jest również to, że jej rata nie jest powiększania o podatek VAT. Reguluje to Ustawa o VAT, gdzie art. 43 ust. 1 pkt 38 jasno wskazuje, że usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę są zwolnione od podatku. Takiego zwolnienia nie można zastosować w przypadku usług w zakresie leasingu, co reguluje art. 43 ust. 15 ustawy.

W jakiej firmie warto ją wziąć?

Wprawdzie pożyczek leasingowych nie udzielają banki a firmy leasingowe, to te drugie najczęściej są powiązane z największymi markami banków w Polsce. W każdej z nich jest dostępna nieco inna pożyczka leasingowa. Kalkulator tej formy finansowania również jest dużą pomocą przy wyborze właściwego wariantu. Jednak zanim przejdzie się do szacunku, warto zapoznać się z podstawowymi założeniami niektórych ofert dostępnych na rynku.

Finansowanie samochodów nowych i używanych w Santander

Jednym z produktów skierowanych do klientów biznesowych jest właśnie pożyczka leasingowa. Santander oferuje finansowanie nawet do 72 miesięcy. Pożyczka leasingowa może być przeznaczona na samochody nowe i używane, gdzie honorowany jest również zakup pojazdu z komisu lub od prywatnego właściciela. Pojazd może zostać zarejestrowany w miejscowości przedsiębiorcy, a sam zakup może ulec refinansowaniu w postaci zwrotnej pożyczki. Jak widać oferta Santander to typowa pożyczka leasingowa na samochód. Kalkulator tej opcji finansowania nie jest niestety dostępny na stronie firmy leasingowej, jednak zawsze można go znaleźć w sieci w wiarygodnym serwisie o tematyce leasingowej.

Pożyczka leasingowa PKO Leasing na różne cele

O wiele szerszy zakres finansowania oferuje PKO. Udostępniona przez nich pożyczka leasingowa może zostać przeznaczona na:

  • transport ciężki (pojazdy z tej kategorii, ale też ciągniki, naczepy czy przyczepy),
  • specjalistyczne maszyny i urządzenia,
  • samochód,
  • urządzenia fotowoltaiczne.

Poza tym pożyczki leasingowe dostępne są dla rolników oraz dla firm z sektora medycznego (dedykowana oferta). Okres finansowania to maksymalnie 72 miesiące.

Pożyczka leasingowa a zdolność kredytowa

Istotną kwestią w kontekście pożyczki leasingowej jest jej wpływ na zdolność kredytową przedsiębiorcy. Chociaż jest to wariant leasingowy, to ten rodzaj zobowiązania obciąża zdolność kredytową w taki sam sposób jak każda inna pożyczka. Warto wziąć to pod uwagę w sytuacji, kiedy pożyczka leasingowa nie będzie jedynym zobowiązaniem finansowym, z jakiego planuje skorzystać przedsiębiorca. Jeśli takie są w planach, to należy poważnie się zastanowić czy lepszą formą finansowania będzie rzeczywiście pożyczka leasingowa wpływająca na zdolność czy leasing, który dla zdolności jest neutralny.

Czy warto?

Podsumowując: firmy, które szukają finansowania zakupu samochodu czy innych maszyn, powinny zainteresować się właśnie ofertą pożyczki leasingowej. Korzystając z niej, nie tylko otrzymują potrzebne pieniądze, ale również:

  • mogą je pozyskać bez zbędnych formalności i w krótkim czasie,
  • mają możliwość dostosowania czasu spłaty do realnych możliwości swojej firmy (od 6 do 72 miesięcy),
  • stają się właścicielami zakupionego przedmiotu,
  • nie muszą wnosić wkładu własnego, a jeśli w wyjątkowych przypadkach jest on wymagany to na bardzo niskim poziomie,
  • zwolnienie z VAT rat zobowiązania,
  • różne warianty rat (równe, malejące czy sezonowe).

A jeśli ktoś nadal ma wątpliwości czy pożyczka leasingowa jest dla niego, profesjonalne kalkulatory dostępne w internecie pomogą mu wyliczyć realne koszty zobowiązania, a tym samym oszacować czy warto z tego rozwiązania skorzystać.

Źródła:
1. Związek Polskiego Leasingu, 77,8 miliardów w leasingu -wyniki sektora leasingowego w 2019r. (informacja prasowa) – http://leasing.org.pl/pl/aktualnosci/2020/77-8-miliardow-w-leasingu-wyniki-sektora-leasingowego-w-2019r
2. Ustawa z dnia 16 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych –
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19910800350/U/D19910350Lj.pdf
3. Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług – http://www.przepisy.gofin.pl/przepisy,2,32,32,670,,,ustawa-z-dnia-11032004-r-o-podatku-od-towarow-i-uslug.html

Oceń post

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: