Pożyczka na spłatę ZUS i US – jak spłacić zaległości?

Aktualizacja: 2020-02-18
Data publikacji: 2019-11-29
Autor: Katarzyna Fodrowska
Ocena: 5
(ilość ocen: 5)

Zaległości w ZUS i US są coraz częstszym problemem zarówno małych jak i średnich firm. Niestety niesie to ze sobą wiele poważnych konsekwencji, w tym trudności w uzyskaniu kredytu w banku. Jak sobie z tym poradzić? W ofertach firm pozabankowych dostępne jest tzw. pożyczka na spłatę ZUS i US.

Zadłużenie w ZUS wzrasta

Rosnące zadłużenie w ZUS.W przyszłym roku składki ZUS-owskie dla przedsiębiorców mają wzrosnąć o prawie jedną dziesiątą (w 2020 roku wyniosą one minimalnie 1445 zł). Nie jest to dobra nowina dla wielu małych przedsiębiorców, których nie będzie po prostu stać na płacenie składek przez co będą miały problem z zaległościami. Już teraz zobowiązania wobec ZUS zwiększają się o 120 mln zł miesięcznie, a część małych firm, zwłaszcza tych, które i tak ledwo wiązały koniec z końcem upada.

Tylko na koniec maja 2019 roku, było aż 1,4 mln dłużników ZUS, z czego 535 tys. aktywnych, czyli takich, którzy jeszcze nie zakończyli swojej działalności (przy łącznej sumie zaległości wynoszącej 31,5 mld zł). Wciąż największe problemy z terminowym opłacaniem składek mają niewielkie firmy oraz przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe działalności. Warto tu podkreślić, że terminowe opłacanie składki ZUS ułatwić mają chociażby takie projekty jak ulga na start, czy Mały ZUS. Pomimo licznych preferencyjnych składek część firm jest zadłużona w ZUS i US.

Zadłużenie w Urzędzie Skarbowym

Za dopuszczenie do zadłużenia w US można być sądzonym z tytułu wykroczenia skarbowego. W Kodeksie Karnym wskazują to następujące artykuły:

 • art. 57. § 1. Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe;
 • art. 57. § 2. Sąd może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli przed wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie skarbowe określone w § 1 wpłacono w całości należny podatek na rzecz właściwego organu.

Nieterminowe płatności podatku dochodowego mogą doprowadzić do skumulowania się długu w Urzędzie Skarbowym. Przy czym, najczęściej spotyka się firmy, z kilkumiesięcznym brakiem płatności do US, które zaczynają współpracę, dopiero gdy nałożona im zostanie blokada na konto firmowe. W takiej sytuacji wpływy zajmowane są na rzecz spłaty długu, co powoduje ogólny paraliż firmy.

Dlatego też, nie warto czekać na to, aż sprawy przybiorą taki obrót i lepiej już wcześniej pomyśleć o tym, w jaki sposób wybrnąć z rosnącego zadłużenia firmy. Można chociażby, tak jak w ZUS-ie, starać się o spłatę ratalną lub odroczenie terminu płatności, które pomogą wyjść z zaistniałej sytuacji.

Jakie konsekwencje zadłużenia w ZUS i US?

Konsekwencje, związane z brakiem regularnego wywiązywania się z obowiązku podatkowego mogą być dla przedsiębiorcy bardzo dotkliwe, wśród nich należy wymienić m.in.:

 • utratę zdolności kredytowej – ponieważ dane dotyczące zadłużenia w ZUS i US są widoczne w KRD;
 • brak szans na otrzymanie kredytu i dofinansowania na działalność gospodarczą – ponieważ dane zawarte w Krajowym Rejestrze Dłużników świadczą o niewypłacalności dłużnika, a ocena punktowa BIK gwałtownie spada;
 • zajęcie konta bankowego i majątku zadłużonego przedsiębiorcy;
 • konieczność uregulowania karnych odsetek i dodatkowych opłat ZUS;
 • braku możliwości udziału w przetargach;
 • złożenie przez wierzycieli wniosku o przymusowy wpis do hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości należącej do przedsiębiorcy;
 • egzekucję komorniczą (a wraz z nią zajęcia konta bankowego i majątku przedsiębiorcy), która jest ostateczną konsekwencją zadłużenia w ZUS.

Po nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych w 2018 r. wszystkie opłaty, które trafiają do ZUS-u są w pierwszej kolejności księgowane na poczet starego zadłużenia. Dlatego przedsiębiorca cały czas ma status osoby zadłużonej. Nie może ubiegać się o zasiłek macierzyński lub chorobowy, ani czekać na przedawnienie długów.

Jak spłacić zaległości w ZUS i US?

Wszystkie osoby, które mają zaległości w spłacie zobowiązań wobec ZUS lub US powinny jak najszybciej skontaktować się z pracownikiem odpowiedniego urzędu. Doradzi im on, jak wyjść z tej trudnej sytuacji. Dłużnicy mogą wówczas ubiegać się o:

 • rozłożenie długu w ZUS i US na raty – dłużnik otrzyma wtedy zupełnie nowy terminarz płatności, a prowadzone wobec niego postępowanie egzekucyjne zostanie zawieszone;
 • odroczenie terminu płatności składki – to dobre rozwiązanie dla osób, które chwilowo borykają się z problemami finansowymi i nie mają wystarczających środków na opłacenie składki. Wtedy mogą złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności konkretnej składki. Muszą to jednak zrobić przed powstaniem zadłużenia;
 • umorzenie składek wobec ZUS – czyli tzw. abolicja ZUS, która może nastąpić tylko w sytuacji całkowitej nieściągalności długu. Jednak sytuacja ta musi być poparta odpowiednimi dokumentami.

Kredyt dla firm na spłatę ZUS i US

Długotrwałe zaleganie z opłatami do ZUS i US może doprowadzić do nakazu zapłaty i kosztownej egzekucji komorniczej. Dlatego też, aby utrzymać rentowność firmy można również skorzystać z ukierunkowanego produktu, jakim jest kredyt dla firm na spłatę ZUS i US. Powinien on pokryć zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego, natomiast sam kredytobiorca zobowiązany jest do przestrzegania zasad umowy kredytowej i terminowej spłaty rat.

Po uzyskaniu kredytu, część pieniędzy od razu przelewana jest na konto ZUS i US. Jednak by została uruchomiona pozostała transza finansowania, to przedsiębiorca musi przedstawić zaświadczenie o tym, że uregulował zaległości.

Pożyczka na spłatę ZUS i US

Pieniądze z pożyczki na spłatę ZUS, US.Pożyczki dla firm oferowane przez instytucje pozabankowe, w przeciwieństwie do kredytów oferowanych przez banki, charakteryzują się większą dostępnością. A wszystko przez ograniczenie formalności do minimum, szybki proces wnioskowania i mniej restrykcyjne warunki przyznawania. Część firm pożyczkowych w swojej ofercie posiada także pożyczki dla firm z krótkim stażem oraz takie, które można przeznaczyć na spłatę zaległości podatkowych.

Przy czym, pożyczki pozabankowe są w większości dostępne online i nie wymagają chodzenia po placówkach w celu załatwienia wszystkich niezbędnych formalności. Jednak ze względu na wysokie ryzyko kredytowe, jakie wiąże się z pożyczaniem pieniędzy osobom zadłużonym, pożyczka na spłatę ZUS i US może wiązać się z koniecznością znalezienia gwaranta lub też ustanowienia zastawu (np. na wartościowej nieruchomości, której właścicielem jest przedsiębiorca).

Zaległości w ZUS i US wiążą się także z kosztami upomnień i odsetek za opóźnienie oraz możliwością zajęcia konta bankowego egzekucji majątku. W związku z tym nie warto zwlekać z uregulowaniem zadłużenia i lepiej jak najszybciej poszukać najskuteczniejszego rozwiązania. Jednym z nich może być właśnie pożyczka na spłatę ZUS i US.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo