Pożyczka pod weksel: co to jest?
Pożyczka pod weksel to pożyczka, która może być oferowana przez osobę prywatną, czyli praktycznie każdego. Inwestorzy zajmujący się udzielaniem tego typu finansowania ogłaszają się najczęściej na serwisach i forach internetowych. Nie wymagają oni żadnych zaświadczeń (np. o dochodach) ani nie sprawdzają zdolności kredytowej klientów.
Szukając takiego finansowania powinieneś zachować szczególną ostrożność. Nieuczciwi Inwestorzy mogą wykorzystać trudną sytuację osób poszukujących pożyczki. Aby nie narazić się na stratę pieniędzy, przed podpisaniem umowy sprawdź dokładnie warunki, na jakich przyznawana jest pożyczka prywatna pod weksel.
Co to jest weksel?
Weksel to dokument finansowy, będący formą pisemnej, bezwarunkowej i nieodwołalnej obietnicy zapłaty określonej sumy pieniężnej w określonym terminie lub na żądanie.
Co powinien zawierać weksel?
Powinien być zatytułowany jako „WEKSEL”, by nie było żadnej wątpliwości co do tego, z jaką formą umowy i finansowania mamy do czynienia. W umowie wekslowej zawartej pomiędzy konsumentem a inwestorem muszą znaleźć się poniższe informacje:
- nazwa „weksel” umieszczona na samym początku dokumentu,
- data oraz miejsce, w którym nastąpiło podpisanie weksla,
- kwota pożyczki oraz kwota konieczna do spłaty całości zobowiązania,
- data i miejsce spłaty pożyczki,
- dane inwestora (pożyczkodawcy),
- dane pożyczkobiorcy,
- podpis inwestora, który pożycza pieniądze.
Przed wzięciem pożyczki zwróć jeszcze raz uwagę na to, czy w umowie znajdują się:
- dane osoby, na rzecz której mają zostać wypłacone pieniądze (remitenta),
- dane osoby, która zobowiązuje się do uregulowania kwoty pożyczki (trasata),
- miejsce oraz data podpisania zobowiązania,
- wyraźne podpisy remitenta i inwestora, łatwe do zidentyfikowania.
W Polsce zasady wystawiania i obrotu wekslami reguluje Prawo wekslowe z 28 kwietnia 1936 r.
Weksel nie tylko chroni interesy inwestora, ale spełnia też funkcję obiegową i płatniczą. Oznacza to, że osoba prywatna udzielająca pożyczki ma prawo sprzedać weksel lub wykorzystać go jako środek płatniczy.
Czy istnieją sprawdzone pożyczki pod weksel?
Nie istnieje lista sprawdzonych pożyczek pod weksel. W każdym indywidualnym przypadku zawsze staraj się dokładnie prześwietlić inwestora, a także sprawdzić warunki, na jakich zostanie wystawiony weksel – zwłaszcza in blanco. Pamiętaj, że to prywatni inwestorzy dyktują warunki finansowania. Zdają sobie oni sprawę z tego, że są Twoją ostatnią deską ratunku. Dlatego wśród nich znajdą się i tacy, którzy będą chcieli zarobić na wekslu jak najwięcej.
Jakie wady ma pożyczka pod weksel?
Niestety pożyczka pod weksel niesie ze sobą duże ryzyko, zwłaszcza jeśli nie posiadasz wiedzy na temat takiej formy finansowania. Poniżej wymieniamy najistotniejsze wady pożyczki pod weksel.
- Duże pole do nadużyć bez jasno sprecyzowanej kwoty zobowiązania —> na wekslu zawsze musi znaleźć się suma, jaką masz oddać. Pozostawienie pustego pola w miejscu kwoty daje inwestorowi nieograniczone możliwości, co do jej wysokości.
- Dostęp do Twojego majątku. Jeśli nie spłacisz pożyczki pod weksel in blanco, inwestor będzie mógł wyegzekwować od Ciebie dowolnie wybraną kwotę, nawet jeśli faktycznie pożyczyłeś o wiele mniej.
- Duże prawdopodobieństwo trafienia na oszusta. Chociaż perspektywa szybkich pieniędzy jest kusząca, nigdy nie podpisuj umowy wekslowej z pierwszą napotkaną w sieci osobą. Przed udzieleniem pożyczki przez prywatnego inwestora, sprawdź krążące o nim opinie oraz dokładnie przeczytaj warunki umowy. Możesz to zrobić np. za pomocą tematycznych forów internetowych. Sama forma pożyczki jest już wystarczająco niebezpieczna, aby dodatkowo ryzykować wyborem nieuczciwego pożyczkodawcy.
- Wysoki koszt pożyczki. Tego typu finansowanie jest zdecydowanie droższe od kredytu w banku czy chwilówki w firmie pozabankowej. Sama Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania może osiągać kosmiczne wysokości.
Alternatywy dla pożyczki pod weksel
Warto wiedzieć, że tego typu finansowanie to nie jedyne rozwiązanie, aby otrzymać szybką gotówkę przy minimum formalności. Inne możliwości to m.in.:
- pożyczki pod zastaw nieruchomości lub auta (pod warunkiem, że jesteś ich właścicielem),
- pożyczki z wpisami w KRD, ERIF, BIK i BIG (niektóre instytucje pożyczkowe oferują pożyczki bez weryfikacji w bazach dłużników, akceptując tym samym wnioski od osób zadłużonych),
- pożyczki w domu klienta (to dobra opcja dla osób z zajęciami komorniczymi, które nie chcą, by pieniądze z pożyczki wpłynęły na konto bankowe i wolą dostać gotówkę do ręki).
Pożyczka pozabankowa od firmy pożyczkowej są zdecydowanie lepszym wyjściem niż pożyczki udzielane przez osoby prywatne. Na pewno są bezpieczniejsze, bo podlegają przepisom prawnym. W umowie transakcji między osobami prywatnymi może widnieć wiele niekorzystnych zapisów, które podwyższą całkowity koszt zobowiązania.
Prywatne pożyczki pod weksel to dość kontrowersyjna forma finansowania. Nie podlegają one żadnym regulacjom prawnym, w wyniku czego ich umowy mogą zawierać zapisy szkodliwe dla pożyczającego.
Pożyczka pod weksel – brać czy nie brać?
Pożyczka pod weksel to forma zobowiązania finansowego, która swoje korzenie ma jeszcze w XII w., kiedy to ułatwiała handel ówczesnym kupcom. Obecnie, choć wydawać by się mogło, że stanowią one doskonałe rozwiązanie dla pożyczkobiorców oczekujących dodatkowej gotówki przy minimum formalności, mogą nieść ze sobą więcej niebezpieczeństw niż korzyści.
Decydując się na tego typu zobowiązanie znajdujesz się najczęściej w już i tak trudnej sytuacji. Kiedy pojawią się problemy ze spłatą kwoty, na którą opiewał weksel, nie licz na dobroduszność pożyczkodawcy. Może on nie mieć skrupułów i dochodzić swoich praw np. na drodze sądowej. Być może jedna z przedstawionych alternatyw na pożyczkę pod weksel będzie dla Ciebie rozwiązaniem korzystniejszym, a już na pewno bezpieczniejszym.
Uważaj na ogłoszenia „Udzielę pożyczki pod weksel”
Jeśli chcesz zdecydować się na pożyczkę wekslową, bo wykorzystałeś już wszystkie inne dostępne możliwości, zawsze staraj się szukać rekomendacji innych klientów. Szczególnie wystrzegaj się ogłoszeń, które oferują wysokie kwoty zobowiązań bez żadnych formalności do spełnienia. Z racji tego, że sprawa dotyczy Twoich pieniędzy, zalecamy w takim przypadku osobisty kontakt z inwestorem. Choćby po to, by poznać osobę, z którą dojdzie do sfinalizowania transakcji.
Więcej artykułów z tej kategorii