Pożyczka z gwarantem: co to jest?

Pożyczka z gwarantem to jedna z form zabezpieczenia spłaty dla instytucji udzielających finansowania. Dzięki gwarantowi masz szansę otrzymać pozytywną decyzję kredytową nawet wtedy, gdy towarzyszą Ci problemy finansowe. Sprawdź, kto może być gwarantem oraz dlaczego jego obecność ma wpływ na Twoją zdolność kredytową.

Na czym polega pożyczka z gwarantem?

Pożyczka z gwarantem polega na tym, że tego typu finansowania nie bierzesz wprost na siebie. Chcąc otrzymać pożyczkę z gwarantem musisz znaleźć osobę, która będzie poręczycielem zobowiązania, a tym samym stanie się współodpowiedzialna za spłatę długu. W praktyce więc, pożyczki z gwarantem umożliwiają przyznanie finansowania nawet osobom z negatywną historią kredytową. Jeżeli Twój poręczyciel spełni wszystkie warunki, możesz otrzymać pożyczkę nawet jako osoba bezrobotna czy też mając komornika.

Dzięki pomocy gwaranta nierzadko możesz też wnioskować o większą kwotę pieniędzy oraz otrzymać finansowanie na korzystniejszych warunkach. Poręczenie osoby trzeciej sprawia, że o spłatę zobowiązania muszą martwić się obie strony, a to znacznie zmniejsza ryzyko kredytowe ponoszone przez pożyczkodawcę.

Pamiętajmy jednak, aby po tego rodzaju zobowiązanie zaciągać odpowiedzialnie. Zbyt duża kwota może w niektórych przypadkach okazać się problematyczna do spłaty. Przed podjęciem decyzji o wysokości zaciąganej pożyczki, pożyczkobiorca powinien poważnie zastanowić się jakiej kwoty potrzebuje. Wysokość zobowiązanie będzie też istotne dla jego poręczyciela.

Podsumujmy najważniejsze kwestie dotyczące pożyczki z gwarantem:

 • Na gwaranta najlepiej wybrać kogoś z rodziny bądź z grona najbliższych przyjaciół.
 • Poręczyciel musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową oraz brak zaległości w biurach informacji gospodarczej.
 • Firma może wymagać od gwaranta dodatkowego zabezpieczenie w postaci posiadania nieruchomości.
 • Pieniądze z pożyczki zostaną przelane na konto gwaranta, nie pożyczkobiorcy.
 • Pożyczka z gwarantem dla zadłużonych jest jak najbardziej możliwa.
 • W przypadku braku spłaty zadłużenia przez pożyczkobiorcę to gwarant ma obowiązek zwrotu zobowiązania.
młodzi kobieta i mężczyzna siedzący przy biurku przed komputerem

Kto może zostać gwarantem?

Gwarant pożyczki nazywany jest również poręczycielem lub żyrantem. Teoretycznie może zostać nim każda osoba, która:

 • ukończyła 18 lat,
 • posiada ważny dowód osobisty,
 • ma zdolność do czynności prawnych,
 • posiada odpowiednią zdolność i kredytową,
 • nie ma wpisów w bazach dłużników,
 • jest obywatelem Polski,
 • ma konto w jednym z polskich banków.

W niektórych przypadkach pożyczkodawca wymaga, by poręczyciel posiadał nieruchomość. Ta nie stanowi jednak zabezpieczenia pożyczki, ale potwierdza stabilną sytuację finansową żyranta. Ponadto gwarant pożyczki musi mieć dobrą historię kredytową, a jego dane nie mogą widnieć w bazach dłużników takich jak BIK, BIG czy KRD. Istotna jest również jego zdolność kredytowa – osoba bez dochodów z pewnością nie zostanie zaakceptowana przez pożyczkodawcę.

Dla pożyczkodawcy bez znaczenia pozostają więzi, które łączą osobę wnioskującą z poręczycielem. Dla Twojego spokoju warto jednak aby gwarantem pożyczki została osoba zaufana, np. członek rodziny, partner lub bliski przyjaciel.

Jakie są obowiązki gwaranta?

Zgodnie z art. 877 Kodeksu cywilego w sytuacji, gdy pożyczkobiorca przestanie spłacać swoje zobowiązanie finansowe, poręczyciel musi je zwrócić jako dłużnik główny. W praktyce gwarant jest zobowiązany do spłaty pożyczki w trzech przypadkach:

 • gdy pożyczkobiorca ogłosi upadłość konsumencką,
 • gdy pożyczkobiorca przestanie terminowo spłacać raty,
 • w przypadku śmierci pożyczkobiorcy.

Gwarat ponosi odpowiedzialność solidarną razem z pożyczkobiorcą. Jest stroną umowy pożyczki, więc odpowiada w taki sam sposób za konieczność uregulowania zadłużenia. W przypadku, gdy dłużnik przestanie spłacać swoje zobowiązanie w terminie, zgodnie z prawem obowiązek ten przejmuje poręczyciel. Firma pozabankowa powinna natychmiast poinformować gwaranta o problemach w spłacie pożyczki.

Wymagania dla pożyczki z poręczycielem

Uzyskanie pożyczki z poręczycielem to często jedyny sposób na wyjście z długów. Wysoka kwota finansowania, możliwość rozłożenia spłaty zadłużenia na wiele miesięcy oraz brak sprawdzania historii kredytowej sprawiają, że do umowy pożyczki mogą przystąpić nawet osoby zadłużone czy z niskimi dochodami.

Co ciekawe, gwarantem nie zawsze musi być osoba fizyczna. W niektórych firmach pozabankowych dostępne są bowiem pożyczki z gwarantem instytucjonalnym. W ich przypadku zobowiązanie poręcza instytucja współpracująca z pożyczkodawcą.

Jak uzyskać pożyczkę z gwarantem przez internet?

Proces uzyskania pożyczki z gwarantem wygląda krok po kroku następująco:

 1. Wybierz kwotę oraz okres spłaty zobowiązania na stronie pożyczkodawcy.
 2. Wypełnij wniosek o pożyczkę i podpisz go online. W formularzu oprócz swoich danych będziesz musiał wskazać również dane oraz konto bankowe gwaranta.
 3. Przekaż poręczycielowi link, który otrzymasz po wypełnieniu formularza.
 4. Poczekaj aż poręczyciel wypełni swoją część formularza.
 5. Przejdź weryfikację ze strony firmy pożyczkowej.
 6. Otrzymaj decyzję kredytową – pożyczkodawca wyda ją po zweryfikowaniu Twojej zdolności kredytowej.

Pożyczka z gwarantem przez internet udzielana jest zdalnie i bez potrzeby kontaktu z pracownikiem firmy pożyczkowej. Do jej otrzymania nie są wymagane zaświadczenia od żadnej ze stron (gwaranta czy pożyczkobiorcy).

Musisz pamiętać o tym, że przelew z pieniędzmi otrzymuje żyrant, a nie pożyczkobiorca. Właśnie dlatego konieczne jest podanie numeru konta bankowego gwaranta we wniosku. Dzięki takiemu rozwiązaniu instytucja pożyczkowa zabezpiecza się przed próbą oszustwa. Zdarza się też, że osoba potrzebująca pieniędzy ma zajęte konto przez komornika, a dzięki skorzystaniu z pomocy poręczyciela ma szanse na otrzymanie gotówki.

Chcąc znaleźć najlepszą ofertę pożyczki z dodatkowym zabezpieczeniem warto porównać ze sobą kilka propozycji. O atrakcyjności pożyczki świadczy niska rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), brak naliczania dodatkowej prowizji oraz możliwie najmniejsza całkowita kwota kredytu, którą przyjdzie Ci spłacić. Zwróć też uwagę na sposób uregulowania zobowiązania.

Zalety i wady pożyczki z poręczycielem

Poniżej podsumowaliśmy najistotniejsze zalety i wady skorzystania z pomocy poręczyciela.

Zalety pożyczki z poręczycielem to:

 • dostępność wysokich kwot zobowiązania,
 • możliwość rozłożenia spłaty na wiele miesięcy,
 • brak sprawdzania historii kredytowej pożyczkobiorcy,
 • dostępność dla osób zadłużonych i z negatywnymi wpisami w BIK,

Wady pożyczki z poręczycielem obejmują:

 • trudność w znalezieniu odpowiedniego gwaranta,
 • w przypadku braku spłaty poręczyciel zostaje obciążony długiem,
 • gwarant może być poproszony o przedstawienie zaświadczenia o dochodach.

Pożyczki z poręczycielem mogą być ostatnią deską ratunku dla zadłużonych osób. Należy jednak podchodzić do nich bardzo ostrożnie, aby nie sprawić kłopotów osobie, która za nas poręcza.

Czy pożyczka z gwarantem jest dostępna dla zadłużonych?

Pożyczka z gwarantem jest jak najbardziej dostępna dla osób zadłużonych. Pożyczka ta stanowi szansę na zdobycie finansowania dla osób, wobec których toczy się nawet postępowanie windykacyjne. Pieniądze z pożyczki trafiają wówczas na konto poręczyciela, dzięki czemu pożyczkobiorca może dowolnie dysponować pełną sumą otrzymanych pieniędzy, nawet jeśli posiada komornika.

Większość firm udzielających pożyczek z gwarantem online nie sprawdza obecności pożyczkobiorcy w bazach BIK, BIG, KRD czy ERIF. Istotne jest, by to poręczyciel miał pozytywną historię kredytową. Dlatego właśnie gwarantem musi zostać osoba, która nie posiada negatywnych wpisów w rejestrach dłużników.

Oceń post

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: