Pożyczki pod zastaw nieruchomości

Pożyczki pod zastaw nieruchomości to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą otrzymać wysokie finansowanie, a ich zdolność kredytowa niekoniecznie na to pozwala. Dzięki zabezpieczeniu kredytu poprzez mieszkanie lub dom, ryzyko braku spłaty zadłużenia, jakie ponosi bank czy firma pozabankowa, znacznie maleje. Kto i kiedy może skorzystać z tej formy zabezpieczenia pożyczki? Sprawdźmy.

Na czym polega pożyczka pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości to produkt finansowy, które znajduje się w ofercie banków oraz prywatnych firm pożyczkowych. Aby skorzystać z takiej usługi trzeba być właścicielem nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem kredytu. Co ciekawe, nieruchomość ta musi być wolna od jakichkolwiek obciążeń – nie może być wykorzystywana jako hipoteka względem innego wierzyciela.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości sprawdza się w sytuacji, gdy kredytobiorca chce otrzymać finansowanie na większą kwotę, niż pozwala mu jego zdolność. Wysokość otrzymanego wsparcia zależy od wartości nieruchomości i może wynosić nawet 80% jej ceny. Duża kwota pożyczki sprawia, że jej spłatę rozkłada się na kilka lub nawet kilkanaście lat, dzięki czemu pożyczkobiorca powinien bez trudu spłacić całe zobowiązanie.

Zasady przyznawania pożyczek pod zastaw nieruchomości zmieniły się na początku 2017 roku wraz z wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Nowe przepisy mówią, że pożyczki pod zastaw nieruchomości dla osób fizycznych mogą być udzielane jedynie przez banki lub SKOK-i. Z oferty prywatnych pożyczek mogą z kolei skorzystać jedynie przedsiębiorcy, w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Jaka nieruchomość może stanowić zastaw pożyczki?

Najczęściej do zastawu pożyczki wykorzystuje się dom lub mieszkanie. Jako zastaw pod pożyczkę może posłużyć również inna nieruchomość np. działka, grunty rolne czy nawet całe gospodarstwo. Więcej informacji poniżej.

Pożyczka pod zastaw mieszkania

Pożyczka pod zastaw mieszkania własnościowego to oferta, która cieszy się największą popularnością. Pożyczkobiorca może spożytkować otrzymane finansowanie na dowolne cele, a w przypadku braku spłaty zobowiązania, musi liczyć się z tym, że pożyczkodawca zajmie mieszkanie i ze środków otrzymanych z jego sprzedaży spłaci pozostałą część zobowiązania.

Pożyczka pod zastaw mieszkania udzielana jest nie tylko przez firmy pożyczkowe, ale również przez banki udzielające kredytów. W obu przypadkach oferty te mogą się od siebie jednak nieco różnić, chociażby ze względu na cel kredytowania. W przypadku pożyczki udzielanej przez prywatną firmę jest on dowolny, a w przypadku banku najczęściej musi chociaż w niewielkiej części dotyczyć konkretnej nieruchomości.

Pożyczka pod zastaw działki

Pożyczka pod zastaw działki (ziemi rolnej lub gruntu) to propozycja, która umożliwia otrzymanie finansowania na dużą kwotę. Otrzymane środki może spożytkować zarówno na prywatne cele jak i te związane z działalnością związaną z danym gruntem. Pożyczka pod zastaw stanowi alternatywę do kredytów bankowych, które zwykle wymagają dopełnienia większej ilości formalności.

okna wykuszowe na poddaszu domu

Jakie są warunki udzielenia pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Zanim otrzymasz finansowanie oparte na zabezpieczeniu nieruchomości, musisz spełnić szereg innych wymagań, w tym:

  • mieć odpowiednią zdolność kredytową,
  • nie posiadać przeterminowanych zadłużeń,
  • przedstawić szereg dokumentów finansowych oraz dotyczących nabywanej nieruchomości np. umowę przedwstępną
  • wpłacić wkład własny, który zgodnie z Rekomendacją S powinien wynosić 20% wartości nieruchomości.

Niektóre banki udzielają finansowania przy niższym wkładzie własnym, wymagając jednocześnie od klienta, skorzystania z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Jakie dokumenty są wymagane do uzyskania pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Wnioskujący, który stara się o pożyczkę pod zastaw nieruchomości musi przejść podobny proces, co przyszły kredytobiorca korzystający z oferty banku. To oznacza, że do wniosku musi dołączyć kilka niezbędnych dokumentów. Z pewnością będzie to zaświadczenie potwierdzające wysokość oraz regularność dochodów oraz dokumentacja dotycząca nieruchomości, która będzie stanowić zastaw (np. dokument potwierdzający prawo własności). Pożyczkodawca może też poprosić o przedstawienie dokumentów dotyczących innych zobowiązań, w przypadku gdy spłata danego kredytu nastąpiła niedawno.

Gdzie można wnioskować o pożyczkę pod zastaw nieruchomości?

O pożyczkę pod zastaw nieruchomości można zawnioskować w firmach pożyczkowych, w SKOK-ach, czyli Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo Kredytowych, a także w bankach. Warto pamiętać o tym, że od 2017 roku firmy pożyczkowe mogą udzielać pożyczek pod zastaw nieruchomości tylko osobom fizycznym, które prowadzą działalność gospodarczą lub firmom. Osoby prywatne mogą skorzystać z propozycji pożyczek hipotecznych oferowanych przez bank.

Czy można otrzymać pożyczkę pod zastaw nieruchomości bez zdolności kredytowej?

Otrzymanie jakiegokolwiek kredytu w banku bez posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej nie będzie możliwe. Obowiązek przeprowadzania kontroli zdolności kredytowej wnioskujących nakłada ustawa Prawo bankowe – dokładnie art. 70. Co ciekawie taki sam obowiązek mają prywatne firmy pożyczkowe, jednak ten regulowany jest ustawą o kredycie konsumenckim. Składając wniosek o jakikolwiek kredyt lub pożyczkę, warto samodzielnie sprawdzić swoją zdolność, aby uniknąć rozczarowań.

Przypominamy, że zdolność kredytowa zależy od wielu czynników, takich jak:

  • wysokość i regularność otrzymywanego wynagrodzenia,
  • pozytywna historia kredytowa w BIK (Biuro Informacji Kredytowej),
  • wiek oraz wykształcenie kredytobiorcy,
  • wysokość zobowiązań finansowych,
  • miesięczne koszty utrzymania,
  • liczba osób pozostająca na utrzymaniu kredytobiorcy,
  • a czasami nawet wykonywany zawód (niektóre grupy zawodowe mogą być uprzywilejowane w ocenie analityków kredytowych).

Zalety pożyczki pod zastaw nieruchomości

  • możliwość uzyskania wysokiej kwoty pożyczki
  • opcja wykorzystania środków na dowolny cel
  • brak konieczności wniesienia wkładu własnego
  • długi okres kredytowania
  • niewielka liczba wymagań do spełnienia

Wady pożyczki pod zastaw nieruchomości

  • ograniczona oferta – w przypadku pożyczki pozabankowej jest to propozycja skierowana jedynie do firm lub osób prowadzących działalność gospodarczą
  • ryzyko utraty nieruchomości
  • niebezpieczeństwo trafienia na oszustów proponujących pożyczki pozabankowe osobom zadłużonym lub znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej

Na co uważać szukając pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Decydując się na pożyczkę pod zastaw nieruchomości warto dokładnie przyjrzeć się pożyczkobiorcy, weryfikując jego dane finansowe, czy też sprawdzając opinie innych klientów. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się z treścią dokumentu, w szczególności analizując zapis dotyczący samej nieruchomości. Zdarzają się sytuacje, w których nieświadomi niczego pożyczkobiorcy po latach tracą dorobek całego życia, np. w przypadku nieuczciwie wysokiego oprocentowania.

Uważaj na ogłoszenia „Udzielę pożyczki pod zastaw nieruchomości”

O pożyczkę hipoteczną możesz zawnioskować online, bez wychodzenia z domu. Ograniczona liczba formalności i wygoda sprawiają, że coraz częściej zdarza nam się korzystać z niezweryfikowanych ofert. A tych niestety nie brakuje. W internecie można znaleźć wiele propozycji pożyczek pod zastaw domu lub mieszkania, które oferowane są klientom indywidualnym przez prywatnych pożyczkodawców.

Tego rodzaju pożyczki prywatne pod zastaw domu czy innej nieruchomości udzielane są bez weryfikacji zdolności kredytowej ani sprawdzania baz rejestrów dłużniczych. Nierzadko koszt takiego finansowania jest na tyle wysoki, że możemy zaliczyć je do zwykłej lichwy. Niektóre oferty dostępne na popularnych serwisach ogłoszeniowych dodawane są przez oszustów, którzy mają na celu jedynie wyłudzenie danych osobowych lub przejęcie nieruchomości od wnioskujących osób. Niestety tego rodzaju propozycje nie mają nic wspólnego z ofertami kredytowymi.

Sprawdź również:

Oceń post

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: