Pożyczki społecznościowe jako sposób na pomnażanie kapitału

Aktualizacja: 2020-02-17
Data publikacji: 2018-06-19
Autor: Redakcja
Ocena: 4.61
(ilość ocen: 36)

Pożyczki społecznościowe, zwane również prywatnymi to pożyczki udzielane osobie fizycznej przez inną osobę fizyczną, z wyłączeniem instytucji finansowych. Takie transakcje przyniosą korzyści nie tylko pożyczkobiorcom, którzy mogą pozyskać dodatkowe środki szybko i bez formalności, ale również inwestorom. W artykule przyjrzymy się tej kwestii nieco bliżej.

Choć pożyczki prywatne nie cieszą się jeszcze tak ogromnym powodzeniem, jak pozabankowe chwilówki, nie ulega wątpliwości, że ich popularność rośnie z miesiąca na miesiąc.

Jak działają pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe to produkty finansowe udzielane przez osobę fizyczną innej osobie fizycznej z wyłączeniem banków i innych instytucji finansowych. Po pożyczki prywatne bardzo często sięgają więc osoby, które nie mają zaufania do instytucji finansowych lub z uwagi na skomplikowane procedury nie chcą z nich korzystać. Zaciągnięcie pożyczki prywatnej pozwala bowiem nie tylko zminimalizować ilość formalności, ale również… wynegocjować optymalne warunki spłaty, dostosowane do potrzeb i oczekiwań pożyczkobiorcy. Co ważne, o pożyczkę prywatną mogą wnioskować również osoby zadłużone, zmagające się z negatywną historią kredytową lub wpisem do rejestru dłużników. W ich przypadku zaciągnięcie finansowania w banku, a nawet w pozabankowej instytucji pożyczkowej może okazać się niemożliwe lub znacznie utrudnione.

Korzyści nie tylko dla pożyczających

Pożyczka społecznościowa przyniesie korzyści nie tylko pożyczającym, ale również inwestorom. Pożyczając pieniądze „na procent”, będą mogli zarobić nawet 10 proc. w skali roku. Czy pożyczki społecznościowe są dobrym sposobem na pomnażanie kapitału? Sprawdźmy.

Dlaczego warto inwestować w pożyczki prywatne?

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety inwestowania w pożyczki społecznościowe.

Atrakcyjna stopa zwrotu

Na podstawie informacji dostępnych na portalach z pożyczkami społecznościowymi można wysnuć wniosek, że stopa zwrotu z takiej inwestycji może wynosić nawet powyżej 10 proc. w skali roku! W porównaniu z innymi, dostępnymi na rynku instrumentami (nawet tymi obarczonymi wysokim ryzykiem) jest to naprawdę imponujący wynik.

Prostota inwestycji

Decydując się na taki sposób pomnażania oszczędności, nie musisz posiadać eksperckiej wiedzy, śledzić wykresów finansowych i sytuacji gospodarczej kraju. Sam możesz zdecydować, na jakich zasadach zrealizujesz inwestycję. Możesz przeznaczyć na nią kilkadziesiąt złotych lub kilkaset tysięcy złotych. Możesz zdecydować się na inwestycję trwającą kilka dni lub kilka lat. Wszystko zależy wyłącznie od Ciebie.

Możliwość poszerzenia portfela inwestycyjnego o innowacyjne narzędzie

Inwestując w pożyczki społecznościowe, będziesz mógł poszerzyć portfel inwestycyjny o innowacyjne narzędzie, dostępne dotychczas jedynie dla banków i innych instytucji finansowych. Taki sposób pomnażania kapitału pozwoli też uniezależnić wpływy od ich koniunktury.

Brak kosztów

Serwisy z pożyczkami prywatnymi zarabiają na prowizji od zawartej transakcji. W przypadku większości platform obciąża ono konto pożyczkobiorcy, a nie inwestora.

Jak znaleźć pożyczkobiorców?

„Miejscem spotkań” inwestorów i pożyczkobiorców są stworzone specjalnie do tego celu platformy internetowe. Do najpopularniejszych należą: Finansowo, Kokos, Zakro czy Sekrata.

Jak rozpocząć inwestowanie?

Zanim rozpoczniesz inwestycje, zastanów się, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na ten cel. Zdaniem ekspertów, zwłaszcza w przypadku pożyczek społecznościowych warto zacząć od niewielkich kwot. Po to, aby bez zbędnego ryzyka poznać specyfikę tego sposobu inwestowania i na „własnej skórze” doświadczyć jej blasków i cieni. Po określeniu preferowanej kwoty wystarczy jedynie wybrać jeden ze sprawdzonych serwisów, dokonać rejestracji i… zapoznać się z ogłoszeniami poszukujących dodatkowych środków użytkowników. Ważne: zanim wybierzesz serwis, zapoznaj się ze szczegółami ofert dla inwestorów w każdym z nich. Dokładnie przeczytaj regulaminy i zasady udzielania pożyczek. Sprawdź także, jakim weryfikacjom zostają poddani pożyczkobiorcy.

Czy inwestowanie w pożyczki społecznościowe jest bezpieczne?

Jeśli chcesz zainwestować swoje oszczędności w pożyczki społecznościowe, musisz wziąć pod uwagę stosunkowo wysoki stopień ryzyka. Jak pokazują statystyki, 90 proc. pożyczek spłacanych jest w terminie, natomiast pozostałe 10 proc. z opóźnieniem lub wcale. Pamiętaj, że im lepiej zabezpieczysz swoje interesy, tym bardziej je ograniczysz. W jaki sposób można tego dokonać?

Jak zabezpieczyć swoje interesy, udzielając pożyczek społecznościowych?

Znajdź sprawdzony portal

Jeśli chcesz maksymalnie zabezpieczyć swoje interesy, poszukaj pożyczkobiorców na specjalnie do tego celu stworzonych platformach. Nazwy najpopularniejszych i najbardziej wiarygodnych wymieniliśmy w powyżej. Nie udzielaj pożyczek przypadkowym osobom i nie szukaj spragnionych dodatkowej gotówki na portalach z ogłoszeniami. Taka decyzja może być bowiem źródłem problemów i strat finansowych. Żaden portal ogłoszeniowy nie weryfikuje rzetelności zamieszczających ogłoszenia osób. W przypadku problemów ze spłatą nie pomoże Ci także w dochodzeniu swoich praw.

Sprawdź weryfikacje

Portale, które pośredniczą w transakcjach pomiędzy pożyczkobiorcami a inwestorami, mają obowiązek sprawdzenia wiarygodności swoich klientów. I tak: każdy użytkownik, który chce pożyczyć pieniądze na portalu Finansowo.pl, musi dokonać obowiązkowych weryfikacji:

 • konta bankowego,
 • dowodu osobistego,
 • numeru telefonu,
 • adresu e-mail,
 • adresu zameldowania,
 • w bazie CEDR (Centralna Ewidencja Dłużników Ryzykownych), gromadzącej dane na temat nierzetelnych pożyczkobiorców.

Może również zdecydować się na weryfikacje dobrowolne, zwiększające jego wiarygodność. Te obejmują sprawdzenie:

 • zatrudnienia i osiąganych dochodów,
 • adresu,
 • rachunków od dostawców np.: energii,
 • drugiego dokumentu ze zdjęciem,
 • zdjęcia twarzy,
 • oświadczenia o braku zobowiązań z tytułu zajęć sądowych i administracyjnych,
 • w bazach InfoMonitor (BIK, BIG InfoMonitor i Związku Banków Polskich),
 • oceny punktowej BIK.

Jeśli zależy Ci na tym, aby ograniczyć ryzyko do niezbędnego minimum, udzielaj pożyczek jedynie osobom, które zdecydowały się na wszystkie możliwe weryfikacje. Dzięki temu dodatkowo zabezpieczysz swoje interesy i zminimalizujesz prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z wyegzekwowaniem spłaty należności.

Podpisz umowę

Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej. Nawet jeśli kwota pożyczki będzie niższa, warto podpisać dokument. Poprzez zdefiniowanie praw i obowiązków każdej ze stron, zawarcie umowy w formie pisemnej zabezpiecza interes pożyczkobiorcy i inwestora. Ważne: umowę pożyczki pomiędzy inwestorem a pożyczkobiorcą sporządza zazwyczaj operator platformy internetowej. Przed udzieleniem finansowania, powinieneś otrzymać jej wzór.

Podatek od zysku

W przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej od kwot otrzymanych odsetek czy innego wynagrodzenia z tytułu udzielonej pożyczki konieczne będzie odprowadzenie zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19 proc. Dochód z tytułu udzielonej pożyczki należy wykazać także w rocznym zeznaniu PIT.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo