Czy przelew pożyczki na czyjeś konto jest możliwy?

Niestety przelew pożyczki na czyjeś konto bankowe nie jest praktyką dopuszczalną w działalności firm pozabankowych. Takie instytucje wymagają, aby pożyczka została przekazana na konto wnioskodawcy, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa transakcji oraz zgodności z obowiązującymi przepisami. W dalszej części artykułu wyjaśniamy dokładnie, dlaczego tak to wygląda oraz podpowiadamy, jakie są alternatywy dla osób, które nie mają konta bankowego bądź z rozmaitych powodów nie chcą otrzymać pieniędzy z pożyczki na własny rachunek bankowy.

Przelew pożyczki na czyjeś konto: podstawowe informacje

Przelew pożyczki może zostać wykonany jedynie na konto osobiste, którego właścicielem jest pożyczkobiorca. Instytucje pożyczkowe zawsze sprawdzają, czy rachunek podany w formularzu faktycznie należy do osoby składającej wniosek. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa. Dzięki weryfikacji klienta firma ogranicza ryzyko wyłudzenia pożyczki na cudze dane osobowe, do jakiej mogłoby dojść np. w przypadku kradzieży dowodu.

Dlaczego firmy pożyczkowe przelewają pożyczkę tylko na konto pożyczkobiorcy?

Firmy pożyczkowe zachowują w ten sposób podstawowe środki bezpieczeństwa, niwelując możliwość wyłudzenia pożyczki (co kiedyś było nagminną praktyką). Wiedząc, że pieniądze wysyłane są na rachunek bankowy wnioskującego, firma pożyczkowa zabezpiecza zarówno interesy pożyczkobiorcy, jak i swoje. Wyłudzone środki pieniężne bardzo trudno odzyskać, a próby poprzedza konieczność zgłoszenia sprawy organom ścigania. Pożyczka do dyspozycji osoby innej niż sugerowała to umowa pożyczki, to także straty dla osoby, na której wyłudzono finansowanie. Może ona być nękana wezwaniami do zapłaty i niechcianą windykacją.

Restrykcyjne wymagania co do tego, aby przyznana pożyczka została wypłacona na konto należące do wnioskującego, to zatem element szerszej procedury bezpieczeństwa. Nawet jeżeli w poszczególnych przypadkach osoba chcąca otrzymać pieniądze na inny rachunek nie ma złej woli, nie otrzyma finansowania ze względu na politykę firm pozabankowych.

przeliczanie banknotów 50 dolarowych w dłoniach

Jak przelewane są pieniądze z pożyczki dostępnej online?

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej i podpisaniu umowy pożyczki przez klienta, firma pozabankowa może przejść do wypłaty środków. W dobie internetowych pożyczek najczęściej odbywa się to oczywiście przelewem bankowym.

Poniżej przedstawiamy, jak przebiega proces przelewu pożyczki od strony technicznej:

  • Instytucja finansowa zleca przelew w kwocie, która została określona w ofercie i potwierdzona w podpisanej umowie pożyczki.
  • Rodzaj przelewu zależy od zasad danej firmy. Najczęściej są to tradycyjne przelewy międzybankowe, które docierają do klienta zgodnie z godzinami sesji rozliczania transakcji. Mogą być zaksięgowane jeszcze tego samego dnia, a najpóźniej kolejnego dnia roboczego.
  • Niekiedy przelew może odbyć się sposób przyśpieszony. Możliwe jest to np. dzięki systemowi BlueCash, który pozwala przelać pieniądze błyskawicznie, już w ciągu kilku minut. Z tej usługi korzystają jednak tylko wybrane firmy.
  • Po otrzymaniu przelewu klient może swobodnie dysponować pożyczonymi środkami.

Alternatywy dla przelewu pożyczki na czyjeś konto

Ciekawym rozwiązaniem jest oferta pożyczek z poręczycielem. Firmy, które do weryfikacji angażują tzw. żyranta, sprawdzają jego wiarygodność finansową i historię kredytową. Co więcej, przyznane środki przekazywane są na jego rachunek bankowy, po czym to klient indywidualnie ustala sposób wydania pożyczki beneficjentowi rzeczywistemu.

Godne uwagi mogą być też firmy pożyczkowe oferujące wypłatę środków w formie gotówki – mogą to być pożyczki wypłacane do ręki lub za pomocą czeku GIRO. Wówczas zaciągnięte zobowiązanie pozostaje całkowicie poza zasięgiem elektronicznej bankowości, co pozwala na zapewnienie pełnej prywatności.

5/5 - 2 liczba głosów

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: