Przelew pożyczki na czyjeś konto – czy to możliwe?

Pożyczki pozabankowe oferują wiele korzyści, ale dostępne są tylko przy spełnieniu kilku jasno określonych warunków. Jednym z nich jest zazwyczaj posiadanie własnego konta bankowego. Warto jednak wiedzieć, że wpłata pieniędzy na rachunek osoby wnioskującej o finansowanie to nie jedyna możliwość wypłaty pożyczki. Jakie alternatywy dostępne są dla tych, którzy wolą, aby pożyczone pieniądze trafiły do nich inną drogą?

Jak przesyłane są pieniądze z pożyczki online?

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej i podpisaniu umowy pożyczki przez klienta, firma pozabankowa może przejść do wypłaty środków. W dobie internetowych pożyczek najczęściej odbywa się to oczywiście przelewem bankowym.

Jak od strony technicznej i formalnej przebiega wypłata pożyczki online?

  • Instytucja finansowa zleca przelew w kwocie, która została określona w ofercie i potwierdzona w podpisanej umowie pożyczki.
  • Rodzaj przelewu zależy od zasad danej firmy. Najczęściej są to tradycyjne przelewy międzybankowe, które docierają do klienta zgodnie z godzinami sesji rozliczania transakcji. Mogą być zaksięgowane jeszcze tego samego dnia, a najpóźniej kolejnego dnia roboczego.
  • Niekiedy przelew może odbyć się sposób przyśpieszony. Możliwe jest to np. dzięki systemowi Blue Cash, który pozwala przelać pieniądze błyskawicznie, już w ciągu kilku minut. Z tej usługi korzystają jednak tylko wybrane firmy.
  • Po otrzymaniu przelewu klient może swobodnie dysponować pożyczonymi środkami.

Czy pożyczka może trafić na cudze konto?

Pożyczka może zostać wypłacona wyłącznie na konto osobiste, którego właścicielem jest pożyczkobiorca. Instytucje pożyczkowe zawsze sprawdzają, czy rachunek podany w formularzu faktycznie należy do osoby składającej wniosek. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa – dzięki weryfikacji klienta firma ogranicza ryzyko wyłudzenia pożyczki na cudze dane osobowe, do jakiej mogłoby dojść np. w przypadku kradzieży dowodu.

Istnieją dwie metody weryfikacji konta bankowego stosowane przez firmy pozabankowe działające w internecie:

  • Przelew weryfikacyjny w kwocie 1 grosza lub 1 złotego, zlecany na wskazany rachunek bankowy należący do firmy pożyczkowej. Taka wpłata jest najczęściej zwrotna.
  • Aplikacja Kontomatik, za pomocą której klient loguje się do swojej bankowości elektronicznej. Wówczas system automatycznie sprawdza ostatnią historię transakcji oraz zgodność danych właściciela konta z tymi wpisanymi we wniosku pożyczkowym.

Można zatem stwierdzić, że do podpisania umowy pożyczki online konieczne jest posiadanie własnego rachunku bankowego. Tylko to pozwoli na sprawne potwierdzenie, czy dane właściciela konta i dane pożyczkobiorcy we wniosku są takie same, sprawdzenie zdolności kredytowej i bezproblemową wypłatę pożyczki przelewem. Wszelkie rozbieżności w istniejących danych osobowych na etapie wnioskowania o pożyczkę mogą spowodować, że spotkamy się z decyzją odmowną i poświęcony czas pójdzie na marne.

przeliczanie banknotów 50 dolarowych w dłoniach

Bezpieczeństwo przelewu pożyczki na czyjeś konto

Firmy pożyczkowe online nie bez powodu chętnie stosują przelew weryfikacyjny lub podobne metody weryfikacji tożsamości. Zachowują one w ten sposób podstawowe środki bezpieczeństwa, niwelując możliwość wyłudzenia pożyczki (co kiedyś było nagminną praktyką).

Wiedząc, że pieniądze wysyłane są na rachunek bankowy wnioskującego, firma pożyczkowa zabezpiecza zarówno interesy pożyczkobiorcy, jak i swoje. Wyłudzone środki pieniężne bardzo trudno odzyskać, a próby poprzedza konieczność zgłoszenia sprawy organom ścigania. Pożyczka do dyspozycji osoby innej niż sugerowała to umowa pożyczki, to także straty dla osoby, na której wyłudzono finansowanie. Może ona być nękana wezwaniami do zapłaty i niechcianą windykacją.

Restrykcyjne wymagania co do tego, aby przyznana pożyczka została wypłacona na konto należące do wnioskującego, to zatem element szerszej procedury bezpieczeństwa. Nawet jeżeli w poszczególnych przypadkach osoba chcąca otrzymać pieniądze na inny rachunek nie ma złej woli, nie otrzyma finansowania ze względu na politykę firm pozabankowych.

Dlaczego chcemy korzystać z rachunku innej osoby?

Chęć skorzystania z innego rachunku bankowego przy okazji wnioskowania o pożyczkę może wynikać z różnych pobudek. Powody, dla których interesuje nas przelew pożyczki na konto innej osoby to np:

  • brak posiadania osobistego konta bankowego,
  • posiadanie rachunku współdzielonego z inną osobą, np. małżonkiem,
  • chęć zachowania czystej historii konta, np. przy ubieganiu się o kredyt bankowy,
  • brak środków na rachunku bankowym na wykonanie przelewu weryfikacyjnego,
  • blokada komornicza konta bankowego,
  • chęć zachowania prywatności.

Alternatywy dla przelewu pożyczki na czyjeś konto

Wiedząc, że zlecenie przelewu przyznanej pożyczki na inne konto bankowe nie jest możliwe, warto zastanowić się nad alternatywnymi rozwiązaniami. Powinny one nas zainteresować, jeżeli chcemy, aby nasze główne konto pozostało wolne od transakcji pożyczkowych.

Pierwszym sposobem jest założenie własnego konta bankowego przed złożeniem wniosku o pożyczkę. Utworzenie nowego rachunku jest dziś bardzo proste, a niekiedy nie trzeba w tym celu nawet opuszczać domu.

Drugie rozwiązanie to skorzystanie z oferty pożyczek z poręczycielem. Firmy, które do weryfikacji angażują tzw. żyranta, sprawdzają jego wiarygodność finansową i historię kredytową. Co więcej, przyznane środki przekazywane są na jego rachunek bankowy, po czym to klient indywidualnie ustala sposób wydania pożyczki beneficjentowi rzeczywistemu.

Godne uwagi mogą być też firmy pożyczkowe oferujące wypłatę środków w formie gotówki – mogą to być pożyczki wypłacane do ręki lub za pomocą czeku GIRO. Wówczas zaciągnięte zobowiązanie pozostaje całkowicie poza zasięgiem elektronicznej bankowości, co pozwala na zapewnienie pełnej prywatności.

Założenie konta w banku – dlaczego warto?

Nie bez powodu posiadanie rachunku bankowego jest dziś wskazywane jako jeden z niezbędnych atrybutów współczesnego człowieka. Jeżeli dotychczas uznawaliśmy to za niepotrzebne, zbyteczne lub niegodne zaufania, być może do zmiany zdania skłoni nas kilka kluczowych argumentów.

  • Posiadając konto bankowe można korzystać swobodnie z pożyczek internetowych, które w bezkonkurencyjne szybkim czasie trafiają na rachunek.
  • Własne konto pozwala swobodnie dysponować przyznanymi pieniędzmi podczas różnego rodzaju zakupów. Środki mogą zostać wykorzystane zarówno podczas transakcji kartą płatniczą w sklepie, jak i przy korzystaniu z usług sklepów online.
  • Rachunek bankowy pozwala szybko odbierać środki od osób, które są daleko od nas. Działa to i w drugą stronę. Jeżeli musimy pilnie wesprzeć bliskiego przelewem, to właśnie posiadacze konta bankowego zrobią to bez zwłoki, niezależnie od tego, gdzie się znajdują.
  • Osobiste konto w banku to dobre miejsce do przechowywania zarówno oszczędności, jak i środków na codzienne wydatki.
5/5 - (2 votes)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: