Przelew z pożyczką na złe konto. Jak naprawić pomyłkę?

Pomyłki w zleceniach przelewów elektronicznych nie są wcale tak rzadkie. Pomylenie się w długim ciągu na pierwszy rzut oka niezwiązanych ze sobą cyfr jest bardzo łatwe. Szczególnie jeśli naraz zlecamy kilka przelewów, spieszymy się lub po prostu pewne kwestie przeoczymy. O ile przelewy prywatne nie są poważnym problemem i opóźnienie w ich wykonaniu nie pociągnie za sobą większych konsekwencji, o tyle zapłata zobowiązań terminowych może wywołać już pewne nieprzyjemne skutki. Opłacenie rachunków, czy spłata pożyczki na złe konto bankowe może pociągnąć za sobą koszty nieterminowości. Czy można cofnąć wykonanie przelewu? Jakie skutki niesie za sobą przelew na złe konto bankowe? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Pomyłki w przelewie – jakie wywołają skutki?

Nie zawsze drobny błąd w przelewie spowoduje problemy. Pomyłka może się przecież zdarzyć w kilku elementach zlecenia i w zależności od tego, gdzie wkradnie się błąd, wywołuje on różne skutki.

Rozpatrzmy różne sytuacje, w których możemy się pomylić:

  • Nazwa odbiorcy. Pomyłka w tym polu właściwie nie wywoła żadnych skutków i, o ile pozostałe rzeczy zostaną wpisane poprawnie – przelew dotrze tam, gdzie powinien. Nazwa odbiorcy jest właściwie tylko elementem potwierdzającym, choć taki błąd w każdym razie i tak warto sprostować. Jeśli źle zatytułujemy przelew ze zwrotem pożyczki, można skontaktować się z pożyczkodawcą i wytłumaczyć naszą pomyłkę.
  • Tytuł przelewu. Błąd w tym elemencie może być już odrobinę poważniejszy w skutkach. Z pewnością znajdzie się on u odbiorcy w taki sposób, w jaki powinien, ale niepoprawny tytuł przelewu może sprawić już problemy z tym, by został on poprawnie zaksięgowany. Może się więc zdarzyć, że np. spłata pożyczki zostanie odnotowana u pożyczkodawcy dopiero po kilku dniach. Ta kwestia jest szczególnie ważna przy darmowej chwilówce, która, jeśli nie zostanie oddana na czas – będzie płatna w takim samym stopniu, jak każda kolejna pożyczka. Warto więc po raz kolejny nawiązać kontakt z firmą pożyczkową i wyjaśnić sytuację.
  • Kwota przelewu. W tym przypadku przelew również dotrze do pożyczkodawcy, ale w takim samym stopniu jest potencjalnym źródłem problemów. Wysłanie kwoty wyższej niż należna sprawi, że pożyczkodawca po prostu zwróci nadwyżkę, a resztę zaksięguje na poczet spłaty pożyczki. Kwota niepełna natomiast to możliwość naliczenia odsetek karnych za nieterminowość. Tak szybko, jak zauważymy pomyłkę, powinniśmy skontaktować się z pożyczkodawcą, a ten wyjaśni, w jaki sposób naprawić sytuację. Wystarczające będzie po prostu przelanie brakującej kwoty i zatytułowanie przelewu tak, jak poinstruuje nas pracownik firmy pożyczkowej.
  • Numer konta bankowego. Pomyłka w numerze konta bankowego jest najgorsza w skutkach. Tutaj nie wystarczy już krótkie wyjaśnienie sytuacji, a odkręcenie błędu może być czasochłonne. Na szczęście nie zawsze uda nam się wysłać przelew z błędnym numerem. Ten jest, wbrew pozorom, niepowtarzalną i logiczną kombinacją cyfr wyliczonych na podstawie ścisłego algorytmu. Jeśli suma kontrolna dwóch pierwszych cyfr nie zgadza się z pozostałymi (podobnie jak w przypadku numeru PESEL), to najprawdopodobniej bank poinformuje nas o tym i zablokuje możliwość wysłania takiego przelewu, lub – jeśli w bankowości elektronicznej nie ma takiej opcji – zostanie zwrócony na konto nadawcy niezwłocznie.

Przelew z błędnym numerem konta został wysłany – co robić?

Przelew, na który zostało utworzone zlecenie, ale nie opuścił jeszcze banku, może zostać anulowany bez żadnych konsekwencji. Jeśli przelew zostanie wysłany i trafi na konto innej osoby, trzeba będzie uruchomić procedurę odwoławczą. Sprawdź, jak to zrobić w naszym artykule jak cofnąć przelew.

Trzeba jednak wiedzieć, że nie dowiemy się, kto nasz przelew otrzymał. Po pierwsze, finalny odbiorca przelewu nie ma obowiązku systematycznie sprawdzać stanu swojego konta i nie musi nawet wiedzieć, że jakieś nadprogramowe pieniądze znalazły się u niego. Po drugie – bank, w ramach którego wykonany został przelew, nie ma prawa podać danych osobowych innego klienta swojego banku lub tym bardziej, klienta banku obcego.

Cała procedura odwoławcza musi zostać przeprowadzona za pośrednictwem banku, który sam skontaktuje się z odbiorcą lub z bankiem, w którym ten posiada konto. W zależności od tego, jak szybko odbiorca zreflektuje się i prześle pieniądze, na zwrot możemy czekać nawet 30 dni. Zwykle jednak banki starają się to załatwić w jak najszybszym tempie, ale nie prędzej niż w ciągu kilku dni.

Odbiorca, który otrzymał nasz przelew omyłkowo, ma obowiązek zwrócić przelaną kwotę niezwłocznie. Jeśli tego nie zrobi, konieczne będzie sądowe dochodzenie swoich należności. Nieuczciwemu odbiorcy może zostać zarzucone zarówno bezpodstawne wzbogacenie się i przywłaszczenie.

Opóźniona spłata pożyczki a błędny przelew

Niespłacenie pożyczki na czas wywoła konsekwencje pieniężne, nawet jeśli nie wynikło to do końca z naszej winy. Trzeba więc liczyć się z tym, że naliczone zostaną odsetki karne w wysokości 14% w skali roku. Pożyczkodawca może być jednak na tyle wyrozumiały, że wstrzyma procedurę windykacyjną, choć nie uwierzy nam na słowo. Z tego powodu lepiej jest wysłać oficjalne pismo do firmy pożyczkowej oraz udokumentować zaistniałą sytuację. W takim wypadku może zostać wyznaczony nowy termin spłaty, który da nam możliwość odzyskania pieniędzy lub zgromadzenia nowych środków, jeśli procedura odwoławcza w banku się przedłuży.

Przeczytaj też: Nie spłacam pożyczki, co mi zrobią? – konsekwencje

Przeczytaj też: Nie spłacam pożyczki. Kiedy pożyczkodawca wypowie umowę?

Podsumowanie:

  • Pomylić w przelewie możemy się na kilka sposobów, np. wpisując zły tytuł, nazwę odbiorcy czy numer konta.
  • Jeżeli spłacona pożyczka nie dotrze na czas do firmy pożyczkowej mogą zostać naliczone nam odsetki.
  • Jeżeli spłata darmowej pożyczki nie dojdzie na czas – będzie traktowana jako zwykła pożyczka i będziemy ponosić dodatkowe koszty.
  • Na zwrot pieniędzy wykonanych na zły numer konta możemy czekać nawet 30 dni.
5/5 - (3 votes)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: