Pomyłki w zleceniach przelewów elektronicznych nie są wcale tak rzadkie. Pomylenie się w długim ciągu na pierwszy rzut oka niezwiązanych ze sobą cyfr jest bardzo łatwe. Szczególnie jeśli naraz zlecamy kilka przelewów, spieszymy się lub po prostu pewne kwestie przeoczymy. O ile przelewy prywatne nie są poważnym problemem i opóźnienie w ich wykonaniu nie pociągnie za sobą większych konsekwencji, o tyle zapłata zobowiązań terminowych może wywołać już pewne nieprzyjemne skutki. Opłacenie rachunków, czy spłata pożyczki na złe konto bankowe może pociągnąć za sobą koszty nieterminowości. Czy można cofnąć wykonanie przelewu? Jakie skutki niesie za sobą przelew na złe konto bankowe? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
W naszym artykule przeczytasz:
Nie zawsze drobny błąd w przelewie spowoduje problemy. Pomyłka może się przecież zdarzyć w kilku elementach zlecenia i w zależności od tego, gdzie wkradnie się błąd, wywołuje on różne skutki.
Rozpatrzmy różne sytuacje, w których możemy się pomylić:
Przelew, na który zostało utworzone zlecenie, ale nie opuścił jeszcze banku, może zostać anulowany bez żadnych konsekwencji. Jeśli przelew zostanie wysłany i trafi na konto innej osoby, trzeba będzie uruchomić procedurę odwoławczą.
Trzeba jednak wiedzieć, że nie dowiemy się, kto nasz przelew otrzymał. Po pierwsze, finalny odbiorca przelewu nie ma obowiązku systematycznie sprawdzać stanu swojego konta i nie musi nawet wiedzieć, że jakieś nadprogramowe pieniądze znalazły się u niego. Po drugie – bank, w ramach którego wykonany został przelew, nie ma prawa podać danych osobowych innego klienta swojego banku lub tym bardziej, klienta banku obcego.
Cała procedura odwoławcza musi zostać przeprowadzona za pośrednictwem banku, który sam skontaktuje się z odbiorcą lub z bankiem, w którym ten posiada konto. W zależności od tego, jak szybko odbiorca zreflektuje się i prześle pieniądze, na zwrot możemy czekać nawet 30 dni. Zwykle jednak banki starają się to załatwić w jak najszybszym tempie, ale nie prędzej niż w ciągu kilku dni.
Odbiorca, który otrzymał nasz przelew omyłkowo, ma obowiązek zwrócić przelaną kwotę niezwłocznie. Jeśli tego nie zrobi, konieczne będzie sądowe dochodzenie swoich należności. Nieuczciwemu odbiorcy może zostać zarzucone zarówno bezpodstawne wzbogacenie się i przywłaszczenie.
Niespłacenie pożyczki na czas wywoła konsekwencje pieniężne, nawet jeśli nie wynikło to do końca z naszej winy. Trzeba więc liczyć się z tym, że naliczone zostaną odsetki karne w wysokości 14% w skali roku. Pożyczkodawca może być jednak na tyle wyrozumiały, że wstrzyma procedurę windykacyjną, choć nie uwierzy nam na słowo. Z tego powodu lepiej jest wysłać oficjalne pismo do firmy pożyczkowej oraz udokumentować zaistniałą sytuację. W takim wypadku może zostać wyznaczony nowy termin spłaty, który da nam możliwość odzyskania pieniędzy lub zgromadzenia nowych środków, jeśli procedura odwoławcza w banku się przedłuży.
Przeczytaj też: Nie spłacam pożyczki, co mi zrobią? – konsekwencje
Przeczytaj też: Nie spłacam pożyczki. Kiedy pożyczkodawca wypowie umowę?
Podsumowanie:
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze