Raty na firmę, czyli jak sfinansować firmowe zakupy bez pożyczki?

Aktualizacja: 2020-03-01
Data publikacji: 2020-02-25
Autor: Marta Kazimierska
Ocena: 5
(ilość ocen: 1)

Prowadzenie działalności często wiąże się z koniecznością sukcesywnego doposażania przedsiębiorstwa. Jeżeli planujesz w najbliższym czasie zakup towaru na przykład z kategorii środków trwałych, a nie posiadasz obecnie wolnych funduszy na jego sfinansowanie, zapewne zastanawiasz się nad swoimi możliwościami w tym względzie. Wiele sklepów, czy dostawców usług oferuje obecnie przedsiębiorcom możliwość rozłożenia płatności za zakupy w czasie. Jak jednak rozliczyć raty na firmę i czy są korzystniejsze niż pożyczka?

Faktura na pełną wartość produktu jako podstawa rozliczenia

Zaksięgowanie raty na firmę.Wybierając raty na firmę jako sposób zapłaty za zakupy, przedsiębiorca powinien otrzymać od sprzedawcy fakturę, która będzie stanowiła nie tylko dowód na przeprowadzoną transakcję, ale także podstawę do jej rozliczenia w KPiR. Na fakturze, wg przepisów obowiązujących od 2016 roku powinna widnieć całość kwoty, jaką przedsiębiorca będzie musiał zapłacić za swoje zakupy. Dodatkowo, w rubryce zapłacono umieszcza się zazwyczaj wartość pierwszej uiszczonej raty oraz pod spodem, opcjonalnie informację o wysokości kolejnej.

Do faktury jako dokumentu potwierdzającego zakup, sprzedawcy często dołączają harmonogram płatności kolejnych rat. Może się jednak zdarzyć, że wartość następnej transzy zostanie dodana do łącznej wartości faktury, podsumowującej kwotę do zapłaty. Wówczas przedsiębiorca powinien pamiętać, aby dodatkowo nie rozliczać kolejnej raty, gdyż uzyska w ten sposób zdublowanie kosztu.

Jak poprawnie zaksięgować raty na firmę?

Zdarzają się osoby, które prowadzą działalność i unikają ratalnego finansowania firmowych zakupów. Nie robią tego bynajmniej ze względu dysponowanie wolnymi środkami umożliwiającymi jednorazową płatność za każde zakupione środki trwałe. Przedsiębiorcy zwyczajnie chcą uniknąć problemów z księgowaniem kosztów generowanych za pośrednictwem rat na firmę. Okazuje się jednak, że po 2016 roku rozliczanie takich zakupów jest zupełnie nieskomplikowane i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.

Odsetki a koszt uzyskania przychodu.Otrzymaną za zakupy na raty fakturę należy wpisać do księgi przychodów i rozchodów zgodnie z datą jej wystawienia i w kwocie wyrażającej całość wartości zakupu. Nie ma tu znaczenia, że płatność została rozłożona na raty na firmę. Odpisy amortyzacyjne będą w tym przypadku stanowiły koszt podatkowy przedsiębiorcy, oczywiście jeżeli zakupiony towar jest środkiem trwałym. Warto też w tym miejscu wspomnieć, że podatek VAT będzie podlegał odliczeniu w odniesieniu do daty otrzymania faktury.

Jak widać, zaksięgowanie zakupu na raty na firmę nie generuje obecnie większych problemów, a może zapobiec nadmiernemu zadłużaniu się przedsiębiorcy np. poprzez chwilówki na raty oferowane przez firmy pożyczkowe. Podczas dokonywania zakupów na raty powinieneś jedynie pamiętać o tym, że na fakturze musi zostać ujęta cała kwota do zapłaty, bez względu na to, że fizycznie rozłożono ją na ustaloną ilość transz.

Czy odsetki od rat na firmę stanowią koszt uzyskania przychodu?

Wielu przedsiębiorców decydujących się na płatności ratalne, uzależnia swoje decyzje zakupowe od faktu zaproponowania im przez sprzedawców rat 0%. Takie rozwiązanie posiada oczywiste korzyści np. brak dodatkowych kosztów zakupu oraz brak konieczności martwienia się o prawidłowe rozliczenie odsetek. Paradoksalnie jednak, raty oprocentowane wyżej niż 0% mogą stanowić dla przedsiębiorców wartość dodaną w postaci kosztu uzyskania przychodu.

Musisz jednak pamiętać, że odsetki podlegają rozliczeniu w ramach kosztów uzyskania przychodu, ale tylko wówczas kiedy zostaną zapłacone, a przedsiębiorca posiada pisemne potwierdzenie tego faktu.

Opłacone odsetki wygenerowane przez raty na firmę wpisuje się w 13 kolumnę w KPiR jako pozostałe wydatki. Oczywiście, jeżeli nie zależy Ci na tworzeniu dodatkowych kosztów przychodu w postaci odsetek od rat, korzystniejsze będą dla Ciebie oferty 0%. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli dodatkowych kosztów nie sposób uniknąć, to jest na ich rozliczenie dogodny sposób.

Raty na firmę czy pożyczka – co wybrać?

Większość banków i firm pożyczkowych posiada w swojej ofercie pożyczki dla firm. Często są to propozycje bardzo korzystne i wielu przedsiębiorców w sytuacji braku środków na zakup niezbędnego wyposażenia, chętnie wnioskuje o takie zobowiązania. Trzeba jednak pamiętać, że pożyczki na raty w niektórych firmach pozabankowych mogą być wysoko oprocentowane.

Raty na firmę, o które można się starać w wielu sieciach handlowych, a także bezpośrednio u producentów, stanowią zazwyczaj dogodną metodę finansowania dla przedsiębiorcy. Jeżeli taki sposób płacenia za zakupy firmowe Ci odpowiada, to z całą pewnością możesz go rozważyć, gdyż rozliczenie płatności ratalnych jest obecnie dużo łatwiejsze niż przed kilku laty.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo