Rezygnacja z karty kredytowej — jak tego dokonać?
Jeśli w najbliższym czasie zamierzasz wnioskować o kredyt, koniecznie zadbaj o podwyższenie zdolności kredytowej. Jednym ze sposobów na osiągnięcie takiego celu jest likwidacja posiadanych kart kredytowych. Jak to zrobić? W jakich sytuacjach rezygnacja z kredytu na karcie może okazać się zasadna? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Jak działa karta kredytowa?
Karta kredytowa to rodzaj limitu kredytowego, udzielanego przez bank. W praktyce oznacza to, że użytkując kartę kredytową, nie wydajesz swoich pieniędzy, ale korzystasz ze środków banku. Dzięki karcie z powodzeniem zapłacisz za zakupy w stacjonarnych i internetowych sklepach, zarezerwujesz bilety lotnicze czy zapłacisz kaucję, wymaganą przez wypożyczalnię samochodów.
Choć przy użyciu karty kredytowej możesz wykonać także przelew oraz wypłacić pieniądze z bankomatu, takie transakcje są zazwyczaj bardzo kosztowne i powinny być ostatecznością. To, ile pieniędzy bank odda do Twojej dyspozycji, zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej. A ta wyliczana jest w standardowy dla kredytów sposób. Warto dodać tutaj, że karta kredytowa, w przeciwieństwie do karty debetowej stanowi niezależny instrument finansowy i nie jest powiązana z żadnym rachunkiem osobistym. Do jego obsługi bank stworzył tzw., konto techniczne. Choć karta kredytowa to świetny sposób na wygodny, a nierzadko także nieoprocentowany kredyt, czasem może stać się także źródłem sporych niedogodności.
Kiedy karta kredytowa może być źródłem problemów?
Korzystanie z karty kredytowej może stać się źródłem problemów dla osób, które nie kontrolują swoich finansów oraz mają tendencję do zadłużania się. Wysoki limity przynawane przez bank mogą okazać się okazją do impulsywnych i niepotrzebnych zakupów.
Niestety, jeśli nie zwrócisz pieniędzy w trakcie okresu bezodsetkowego, zostaną doliczone dodatkowe opłaty. Kredyty na kartach kredytowych są jednymi z najwyżej oprocentowanych na rynku. Karta kredytowa może być także balastem dla osób, które wnioskują o zaciągnięcie kredytu (zwłaszcza hipotecznego). Wyliczając zdolność kredytową, banki traktują limit jako spłacane przez Ciebie zobowiązanie kredytowe co obniża zdolność kredytową.
Jeśli w ciągu najbliższych miesięcy planujesz sięgnąć po kredyt i zależy Ci na tym, aby maksymalnie podwyższyć swoją zdolność do spłaty, zrezygnuj z karty kredytowej. Zwłaszcza jeśli korzystasz z niej jedynie sporadycznie lub nie robisz tego wcale.
Jak zrezygnować z karty kredytowej?
Czy rezygnacja z karty kredytowej okaże się prostym zadaniem? Jakie warunki trzeba spełnić, aby rozwiązać umowę z bankiem? Procedurę rezygnacji z limitu kredytowego na karcie omówimy na konkretnych przykładach.
Rezygnacja z karty kredytowej w mBanku
W celu rezygnacji z karty kredytowej w mBanku należy złożyć wypowiedzenie na mLinii (pod numerem: 783 300 800 lub 801 300 800) lub bezpośrednie w placówce banku. Karta zostanie zamknięta zgodnie z okresem wypowiedzenia, jednak należy pamiętać, aby wcześniej spłacić całość zadłużenia z należnymi opłatami (odsetki, prowizje). Rachunek karty zostanie zamknięty po 2 kolejnych cyklach rozliczeniowych, gdzie zostaną wygenerowane puste wyciągi.
Rezygnacja z karty kredytowej w Santander
W przypadku rezygnacji z karty kredytowej w banku Santander mamy 3 możliwości:
- Kontakt z infolinią pod numerem 1 9999 + wybranie opcji „chcesz zrezygnować z produktu”),
- Wypełnienie formularza kontaktowego. Należy podać swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu. Konsultant banku sam się skontaktuje z klientem.
- Wizyta w placówce banku Santander i bezpośrednie złożenie rezygnacji.
Rezygnacja z karty kredytowej w PKO BP
W banku PKO BP możemy zrezygnować z karty kredytowej w każdym czasie obowiązywania umowy. Termin wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc – liczony jest od dnia dostarczenia do placówki banku pisemnego wypowiedzenia. Najpóźniej w dniu rozwiązania umowy należy do placówki dostarczyć również fizyczną kartę z której korzystaliśmy.
Aby zrezygnować z karty należy wcześniej spłacić wszystkie należności. W przypadku braku spłaty oraz złożenia wypowiedzenia bank może dochodzić od nas swoich należności.
Jeżeli na koncie karty kredytowej pojawi się nadpłata – bank zwróci pieniądze na rachunek ROR lub w inny wybrany przez klienta sposób.
Czemu najczęściej rezygnuje się z karty kredytowej?
Jest wiele powodów, dla których posiadacze kart kredytowych decydują się na zamknięcie umowy. Rezygnacja z karty kredytowej często jest podyktowana znalezieniem innej, bardziej atrakcyjnej oferty. Czasem może być to wynik próby odzyskania kontroli nad swoimi finansami i sposób na zmniejszenie liczby zobowiązań finansowych. Rezygnacja z karty kredytowej może być też efektem zmiany warunków kredytowania (np. podwyższenie opłat za kartę, zmiana oprocentowania) lub zakończeniem trwania okresu promocji.
Bardzo często rezygnacja z karty kredytowej jest spowodowana ubieganiem się o kolejny kredyt lub pożyczkę. Limit na karcie kredytowej ma wpływ na ocenę zdolności kredytowej – nawet jeśli z niego nie korzystamy! Podczas badania zdolności kredytowej analityk bierze pod uwagę maksymalną wysokość limitu na karcie kredytowej, który został przyznany przez bank. Nawet jeżeli karta kredytowa nie jest używana i kredytobiorca z niej nie korzysta.
Warto dodać, że korzystanie z karty kredytowej jest również dobrym sposobem na zbudowanie lub poprawę historii kredytowej. Kiedy już to nastąpi – część osób, które za cel obrało sobie wyłącznie podwyższenie scoringu w BIK – rezygnuje z karty kredytowej.
Skutki rezygnacji z karty kredytowej
Konsekwencje zamknięcia karty kredytowej mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na sytuację finansową. Z pewnością do głównych zalet wynikających z rezygnacji z karty kredytowej jest poprawa swojej zdolności finansowej, co może otworzyć nowe możliwości kredytowe. Kolejnym, dobrym skutkiem jest oszczędność związana z brakiem ponoszenia opłat za korzystanie z karty. Z kolei negatywną konsekwencją wypowiedzenia umowy może być np. jednoczesne zakończenie przetwarzania historii spłaty w BIK. Jeśli karta kredytowa była spłacana regularnie – buduje ona pozytywną historię kredytową. Jeśli przy wypowiedzeniu umowy nie będzie się pamiętać o wyraźnym zaznaczeniu zgody na dalsze przetwarzanie danych w BIK – bardzo prawdopodobne, że cała historia spłaty zostanie usunięta z rejestru. Jeżeli jednak, przy obsłudze karty kredytowej miały miejsce większe/mniejsze opóźnienia – wycofanie zgody i prośba o wykreślenie informacji na temat karty kredytowej w BIK – będą korzystne.
Podsumowanie:
- Rezygnacja z karty kredytowej może zwiększyć zdolność kredytową – jest to ważne, jeżeli staramy się o kredyt np na mieszkanie,
- każdy bank ma swoją procedurę składania wypowiedzenia,
- przed złożeniem wypowiedzenia karty kredytowej należy spłacić całość należności wraz z odsetkami oraz prowizjami,
- karty kredytowe są jednymi z najwyżej oprocentowanych produktów bankowych.
Źródła:
- https://www.mbank.pl/indywidualny/karty/pytania-i-odpowiedzi/karty-kredytowe/
- https://www.santander.pl/klient-indywidualny/kontakt/pytania-i-odpowiedzi-karty
- https://www.pkobp.pl/media_files/83346779-666e-4731-aa6e-10ad0cf5fb45.pdf
Więcej artykułów z tej kategorii