Rezygnacja z karty kredytowej — jak tego dokonać?

Aktualizacja: 2019-09-27
Data publikacji: 2018-06-05
Autor: Chwilowo
Ocena: 4.89
(ilość ocen: 37)

Jeśli w najbliższym czasie zamierzasz wnioskować o kredyt, koniecznie zadbaj o podwyższenie zdolności kredytowej. Jednym ze sposobów na osiągnięcie takiego celu jest likwidacja posiadanych kart kredytowych. Dziś sprawdzimy, jak tego dokonać. Podpowiemy również, w jakich sytuacjach rezygnacja z kredytu na karcie może okazać się zasadna.

Karta kredytowa to rodzaj limitu kredytowego, udzielanego przez bank. W praktyce oznacza to, że użytkując kartę kredytową, nie wydajesz swoich pieniędzy, ale korzystasz ze środków banku. Dzięki karcie z powodzeniem zapłacisz za zakupy w stacjonarnych i internetowych sklepach, zarezerwujesz bilety lotnicze czy zapłacisz kaucję, wymaganą przez wypożyczalnię samochodów. Choć przy użyciu karty kredytowej możesz wykonać także przelew oraz wypłacić pieniądze z bankomatu, takie transakcje są zazwyczaj bardzo kosztowne i powinny być ostatecznością. To, ile pieniędzy bank odda do Twojej dyspozycji, zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej. A ta wyliczana jest w standardowy dla kredytów sposób. Warto dodać tutaj, że karta kredytowa, w przeciwieństwie do karty debetowej stanowi niezależny instrument finansowy i nie jest powiązana z żadnym rachunkiem osobistym. Do jego obsługi bank stworzył tzw., konto techniczne. Choć karta kredytowa to świetny sposób na wygodny, a nierzadko także nieoprocentowany kredyt, czasem może stać się także źródłem sporych niedogodności.

Kiedy karta kredytowa może być źródłem problemów?

Korzystanie z karty kredytowej może stać się źródłem poważnych problemów dla osób, które nie kontrolują swoich finansów i mają tendencje do zadłużania się. Wysoki limit przyznany przez bank może być więc okazją do impulsywnych zakupów i „szastania kasą”. Niestety, jeśli nie zwrócisz pieniędzy w trakcie okresu bezodsetkowego, słono za nie zapłacisz. Kredyty na kartach kredytowych są bowiem jednymi z najwyżej oprocentowanych na rynku. Karta kredytowa może być także balastem dla osób, które wnioskują o zaciągnięte kredytu, zwłaszcza hipotecznego. Wyliczając zdolność kredytową, banki traktują bowiem limit jako spłacane przez Ciebie zobowiązanie kredytowe. A to, jak nietrudno zgadnąć, obniża zdolność kredytową. Jeśli w ciągu najbliższych miesięcy planujesz sięgnąć po kredyt i zależy Ci na tym, aby maksymalnie podwyższyć swoją zdolność do spłaty, zrezygnuj z karty kredytowej. Zwłaszcza jeśli korzystasz z niej jedynie sporadycznie lub nie robisz tego wcale.

Jak zrezygnować z karty kredytowej?

Czy rezygnacja z karty kredytowej okaże się prostym zadaniem? Jakie warunki trzeba spełnić, aby rozwiązać umowę z bankiem? Procedurę rezygnacji z limitu kredytowego na karcie omówimy na konkretnych przykładach.

Rezygnacja z karty kredytowej w mBanku

Chcesz zrezygnować z karty kredytowej mBanku? Nie korzystasz z karty lub nie jest Ci ona potrzebna? Jeżeli tak, bank pomoże Ci dopełnić wszelkich formalności. Aby ułatwić cały proces, procedura została zmieniona. Jeżeli jesteś pewien, że chcesz zrezygnować z karty, zadzwoń na mLinię (0 801 300 800 lub 42 6 300 800) i złóż dyspozycję wypowiedzenia umowy lub rezygnacji z odnowienia. Pracownik mBanku przekaże Ci przygotowany specjalnie dla Ciebie formularz i udzieli dalszych instrukcji związanych z wypowiedzeniem umowy. Umowę o korzystanie z karty kredytowej możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie jej użytkowania. Pamiętaj jednak, że pobrane opłaty (np.: opłata roczna, opłata za wydanie karty) nie zostaną zwrócone. W momencie wysłania wypowiedzenia do mBanku powinieneś uregulować zadłużenie karty, tzn. spłacić całość zadłużenia. W przeciwnym wypadku mBank nie zamknie rachunku Twojej karty kredytowej.

Rezygnacja z karty kredytowej w Citi Handlowym

Klient może rozwiązać umowę w każdym czasie, z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia, poprzez:
a) złożenie bankowi w oddziale banku pisemnego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy;
b) przesłanie pisemnego oświadczenia o wypowiedzeniu na adres banku, podpisanego zgodnie ze wzorem podpisu klienta złożonym w banku (w przypadku wątpliwości co do autentyczności złożonego oświadczenia bank zastrzega sobie prawo do jego telefonicznego potwierdzenia);
c) złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu przez CitiPhone, po przeprowadzonej weryfikacji;
d) złożenie wypowiedzenia poprzez serwis bankowości internetowej po zalogowaniu do Citibank Online (z wyłączeniem Citi Mobile).

Wypowiedzenie karty kredytowej w banku BZ WBK

Posiadacz ma prawo wypowiedzieć umowę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy jest równoznaczne z wypowiedzeniem wszystkich umów o karty dodatkowe. Pisemne wypowiedzenie umowy przez posiadacza uważa się za doręczone z chwilą dostarczenia jego treści do dowolnej placówki banku. W przypadku, gdy podpis posiadacza na dokumencie wypowiedzenia przekazanym bankowi korespondencyjnie nie został potwierdzony przez notariusza, a nie jest zgodny ze wzorem podpisu umieszczonym na karcie identyfikacyjnej lub z innych powodów bank powziął wątpliwości co do jego autentyczności – może skontaktować się z posiadaczem w celu potwierdzenia faktu wypowiedzeniu umowy. Karta główna oraz karty dodatkowe są w takim przypadku zastrzegane po upływie okresu wypowiedzenia. Jeśli chcesz zrezygnować z karty, możesz wypełnić formularz kontaktowy na stronie internetowej banku, podając:

  • swoje imię i nazwisko,
  • numer telefonu komórkowego,
  • preferowaną godzinę kontaktu z doradcą,
  • przyczynę rezygnacji z karty.

Po wysłaniu formularza, w preferowanej przez Ciebie porze skontaktuje się z Tobą doradca bankowy, który pomoże Ci dopełnić niezbędnych formalności oraz wskaże następne kroki. Rezygnacji możesz dokonać także poprzez:

  • bezpośredni kontakt z bankiem pod numerem telefonu 61 856 5462,
  • osobistą wizytę w placówce.

Polecane oferty

Z pożyczek Vivus skorzystało już kilka milionów osób w Polsce jak i za granicą. Jeśli jeszcze nie wziąłeś swojej pierwszej chwilówki – Vivus będzie chyba najlepszym rozwiązaniem.

Pierwsza darmowa pożyczka do 5000 zł. Jedna z najczęściej wybieranych pożyczek przez użytkowników naszego portalu. Ceniona szczególnie za bezproblemowość i szybkość.

Na nieprzewidziane wydatki Wonga przygotowała ofertę pożyczki do 1500 zł na 30 dni za 10 zł dla nowych klientów lub pożyczkę do 15 tys. zł na 3 lata.

SolCredit jest innowacyjną firmą, która szybko pozwoli znaleźć Ci finansowanie. Dla nowych klientów pierwsza pożyczka do 5000 zł za darmo.

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w naszym serwisie.