Rezygnacja z karty kredytowej — jak tego dokonać?

Aktualizacja: 2021-04-05
Data publikacji: 2021-04-05
Autor: Agnieszka Nowak
Ocena: 4.9
(ilość ocen: 39)

Jeśli w najbliższym czasie zamierzasz wnioskować o kredyt, koniecznie zadbaj o podwyższenie zdolności kredytowej. Jednym ze sposobów na osiągnięcie takiego celu jest likwidacja posiadanych kart kredytowych. Jak to zrobić? W  jakich sytuacjach rezygnacja z kredytu na karcie może okazać się zasadna? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to rodzaj limitu kredytowego, udzielanego przez bank. W praktyce oznacza to, że użytkując kartę kredytową, nie wydajesz swoich pieniędzy, ale korzystasz ze środków banku. Dzięki karcie z powodzeniem zapłacisz za zakupy w stacjonarnych i internetowych sklepach, zarezerwujesz bilety lotnicze czy zapłacisz kaucję, wymaganą przez wypożyczalnię samochodów.

Choć przy użyciu karty kredytowej możesz wykonać także przelew oraz wypłacić pieniądze z bankomatu, takie transakcje są zazwyczaj bardzo kosztowne i powinny być ostatecznością. To, ile pieniędzy bank odda do Twojej dyspozycji, zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej. A ta wyliczana jest w standardowy dla kredytów sposób. Warto dodać tutaj, że karta kredytowa, w przeciwieństwie do karty debetowej stanowi niezależny instrument finansowy i nie jest powiązana z żadnym rachunkiem osobistym. Do jego obsługi bank stworzył tzw., konto techniczne. Choć karta kredytowa to świetny sposób na wygodny, a nierzadko także nieoprocentowany kredyt, czasem może stać się także źródłem sporych niedogodności.

Przeczytaj też: Karta debetowa a karta kredytowa – podstawowe różnice

Kiedy karta kredytowa może być źródłem problemów?

Korzystanie z karty kredytowej może stać się źródłem problemów dla osób, które nie kontrolują swoich finansów oraz mają tendencję do zadłużania się. Wysoki limity przynawane przez bank mogą okazać się okazją do impulsywnych i niepotrzebnych zakupów.

Niestety, jeśli nie zwrócisz pieniędzy w trakcie okresu bezodsetkowego, zostaną doliczone dodatkowe opłaty. Kredyty na kartach kredytowych są jednymi z najwyżej oprocentowanych na rynku. Karta kredytowa może być także balastem dla osób, które wnioskują o zaciągnięcie kredytu (zwłaszcza hipotecznego). Wyliczając zdolność kredytową, banki traktują limit jako spłacane przez Ciebie zobowiązanie kredytowe co obniża zdolność kredytową.

Jeśli w ciągu najbliższych miesięcy planujesz sięgnąć po kredyt i zależy Ci na tym, aby maksymalnie podwyższyć swoją zdolność do spłaty, zrezygnuj z karty kredytowej. Zwłaszcza jeśli korzystasz z niej jedynie sporadycznie lub nie robisz tego wcale.

Jak zrezygnować z karty kredytowej?

Czy rezygnacja z karty kredytowej okaże się prostym zadaniem? Jakie warunki trzeba spełnić, aby rozwiązać umowę z bankiem? Procedurę rezygnacji z limitu kredytowego na karcie omówimy na konkretnych przykładach.

Rezygnacja z karty kredytowej w mBanku

W celu rezygnacji z karty kredytowej w mBanku należy złożyć wypowiedzenie na mLinii (pod numerem: 783 300 800 lub 801 300 800) lub bezpośrednie w placówce banku. Karta zostanie zamknięta zgodnie z okresem wypowiedzenia, jednak należy pamiętać, aby wcześniej spłacić całość zadłużenia z należnymi opłatami (odsetki, prowizje). Rachunek karty zostanie zamknięty po 2 kolejnych cyklach rozliczeniowych, gdzie zostaną wygenerowane puste wyciągi.

Na stronie mBanku można pobrać gotowy wzór wypowiedzenia, znajdziesz go tutaj.

Rezygnacja z karty kredytowej w Santander

W przypadku rezygnacji z karty kredytowej w banku Santander mamy 3 możliwości:

  1. Kontakt z infolinią pod numerem 1 9999 + wybranie opcji „chcesz zrezygnować z produktu”),
  2. Wypełnienie formularza kontaktowego (znajdziesz go tutaj). Należy podać swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu. Konsultant banku sam się skontaktuje z klientem.
  3. Wizyta w placówce banku Santander i bezpośrednie złożenie rezygnacji.

Rezygnacja z karty kredytowej w PKO BP

W banku PKO BP możemy zrezygnować z karty kredytowej w każdym czasie obowiązywania umowy. Termin wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc – liczony jest od dnia dostarczenia do placówki banku pisemnego wypowiedzenia. Najpóźniej w dniu rozwiązania umowy należy do placówki dostarczyć również fizyczną kartę z której korzystaliśmy.

Aby zrezygnować z karty należy wcześniej spłacić wszystkie należności. W przypadku braku spłaty oraz złożenia wypowiedzenia bank może dochodzić od nas swoich należności.

Jeżeli na koncie karty kredytowej pojawi się nadpłata – bank zwróci pieniądze na rachunek ROR lub w inny wybrany przez klienta sposób.

Podsumowanie:

  • Rezygnacja z karty kredytowej może zwiększyć zdolność kredytową – jest to ważne, jeżeli staramy się o kredyt np na mieszkanie,
  • każdy bank ma swoją procedurę składania wypowiedzenia,
  • przed złożeniem wypowiedzenia karty kredytowej należy spłacić całość należności wraz z odsetkami oraz prowizjami,
  • karty kredytowe są jednymi z najwyżej oprocentowanych produktów bankowych.

Źródła:

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo