Rezygnacja z karty kredytowej — jak tego dokonać?

Aktualizacja: 2020-02-17
Data publikacji: 2018-06-05
Autor: Redakcja
Ocena: 4.9
(ilość ocen: 39)

Jeśli w najbliższym czasie zamierzasz wnioskować o kredyt, koniecznie zadbaj o podwyższenie zdolności kredytowej. Jednym ze sposobów na osiągnięcie takiego celu jest likwidacja posiadanych kart kredytowych. Dziś sprawdzimy, jak tego dokonać. Podpowiemy również, w jakich sytuacjach rezygnacja z kredytu na karcie może okazać się zasadna.

Karta kredytowa to rodzaj limitu kredytowego, udzielanego przez bank. W praktyce oznacza to, że użytkując kartę kredytową, nie wydajesz swoich pieniędzy, ale korzystasz ze środków banku. Dzięki karcie z powodzeniem zapłacisz za zakupy w stacjonarnych i internetowych sklepach, zarezerwujesz bilety lotnicze czy zapłacisz kaucję, wymaganą przez wypożyczalnię samochodów. Choć przy użyciu karty kredytowej możesz wykonać także przelew oraz wypłacić pieniądze z bankomatu, takie transakcje są zazwyczaj bardzo kosztowne i powinny być ostatecznością. To, ile pieniędzy bank odda do Twojej dyspozycji, zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej. A ta wyliczana jest w standardowy dla kredytów sposób. Warto dodać tutaj, że karta kredytowa, w przeciwieństwie do karty debetowej stanowi niezależny instrument finansowy i nie jest powiązana z żadnym rachunkiem osobistym. Do jego obsługi bank stworzył tzw., konto techniczne. Choć karta kredytowa to świetny sposób na wygodny, a nierzadko także nieoprocentowany kredyt, czasem może stać się także źródłem sporych niedogodności.

Kiedy karta kredytowa może być źródłem problemów?

Korzystanie z karty kredytowej może stać się źródłem poważnych problemów dla osób, które nie kontrolują swoich finansów i mają tendencje do zadłużania się. Wysoki limit przyznany przez bank może być więc okazją do impulsywnych zakupów i „szastania kasą”. Niestety, jeśli nie zwrócisz pieniędzy w trakcie okresu bezodsetkowego, słono za nie zapłacisz. Kredyty na kartach kredytowych są bowiem jednymi z najwyżej oprocentowanych na rynku. Karta kredytowa może być także balastem dla osób, które wnioskują o zaciągnięte kredytu, zwłaszcza hipotecznego. Wyliczając zdolność kredytową, banki traktują bowiem limit jako spłacane przez Ciebie zobowiązanie kredytowe. A to, jak nietrudno zgadnąć, obniża zdolność kredytową. Jeśli w ciągu najbliższych miesięcy planujesz sięgnąć po kredyt i zależy Ci na tym, aby maksymalnie podwyższyć swoją zdolność do spłaty, zrezygnuj z karty kredytowej. Zwłaszcza jeśli korzystasz z niej jedynie sporadycznie lub nie robisz tego wcale.

Jak zrezygnować z karty kredytowej?

Czy rezygnacja z karty kredytowej okaże się prostym zadaniem? Jakie warunki trzeba spełnić, aby rozwiązać umowę z bankiem? Procedurę rezygnacji z limitu kredytowego na karcie omówimy na konkretnych przykładach.

Rezygnacja z karty kredytowej w mBanku

Chcesz zrezygnować z karty kredytowej mBanku? Nie korzystasz z karty lub nie jest Ci ona potrzebna? Jeżeli tak, bank pomoże Ci dopełnić wszelkich formalności. Aby ułatwić cały proces, procedura została zmieniona. Jeśli na pewno chcesz zrezygnować z karty kredytowej, zadzwoń na mLinię pod numer 0 801 300 800 albo 42 6 300 800. W ten sposób możesz zrezygnować z odnowienia karty lub złożyć dyspozycję wypowiedzenia umowy. Pracownik mBanku przekaże Ci przygotowany specjalnie dla Ciebie formularz i udzieli dalszych instrukcji związanych z wypowiedzeniem umowy. Umowę o korzystanie z karty kredytowej możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie jej użytkowania. Pamiętaj jednak, że pobrane opłaty (np.: opłata roczna, opłata za wydanie karty) nie zostaną zwrócone. W momencie wysłania wypowiedzenia do mBanku powinieneś uregulować zadłużenie karty, tzn. spłacić całość zadłużenia. W przeciwnym wypadku mBank nie zamknie rachunku Twojej karty kredytowej.

Rezygnacja z karty kredytowej w Citi Handlowym

Klient może rozwiązać umowę w każdym czasie, z zachowaniem 30-dniowego okresu wypowiedzenia, poprzez:
a) złożenie bankowi w oddziale banku pisemnego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy;
b) przesłanie pisemnego oświadczenia o wypowiedzeniu na adres banku, podpisanego zgodnie ze wzorem podpisu klienta złożonym w banku (w przypadku wątpliwości co do autentyczności złożonego oświadczenia bank zastrzega sobie prawo do jego telefonicznego potwierdzenia);
c) złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu przez CitiPhone, po przeprowadzonej weryfikacji;
d) złożenie wypowiedzenia poprzez serwis bankowości internetowej po zalogowaniu do Citibank Online (z wyłączeniem Citi Mobile).

Wypowiedzenie karty kredytowej w banku BZ WBK

Posiadacz ma prawo wypowiedzieć umowę z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy jest równoznaczne z wypowiedzeniem wszystkich umów o karty dodatkowe. Pisemne wypowiedzenie umowy przez posiadacza uważa się za doręczone z chwilą dostarczenia jego treści do dowolnej placówki banku. W przypadku, gdy podpis posiadacza na dokumencie wypowiedzenia przekazanym bankowi korespondencyjnie nie został potwierdzony przez notariusza, a nie jest zgodny ze wzorem podpisu umieszczonym na karcie identyfikacyjnej lub z innych powodów bank powziął wątpliwości co do jego autentyczności – może skontaktować się z posiadaczem w celu potwierdzenia faktu wypowiedzeniu umowy. Karta główna oraz karty dodatkowe są w takim przypadku zastrzegane po upływie okresu wypowiedzenia. Jeśli chcesz zrezygnować z karty, możesz wypełnić formularz kontaktowy na stronie internetowej banku, podając:

  • swoje imię i nazwisko,
  • numer telefonu komórkowego,
  • preferowaną godzinę kontaktu z doradcą,
  • przyczynę rezygnacji z karty.

Po wysłaniu formularza, w preferowanej przez Ciebie porze skontaktuje się z Tobą doradca bankowy, który pomoże Ci dopełnić niezbędnych formalności oraz wskaże następne kroki. Rezygnacji możesz dokonać także poprzez:

  • bezpośredni kontakt z bankiem pod numerem telefonu 61 856 5462,
  • osobistą wizytę w placówce.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo