Rezygnacja z karty kredytowej – jak to zrobić?

Aktualizacja: 2020-09-23
Data publikacji: 2020-05-28
Autor: Katarzyna Walczyk
Ocena: 5
(ilość ocen: 3)

Przyznane przez bank limity na karcie kredytowej mogą mieć wpływ na obniżenie zdolności kredytowej. Czasami, aby osiągnąć wymarzony cel i otrzymać kredyt hipoteczny, lub gotówkowy we wnioskowanej kwocie, trzeba poprawić w oczach banku swoją sytuację finansową. Do pierwszych kroków, które podejmują osoby ubiegające się o kredyt, jest właśnie rezygnacja z karty kredytowej. Jednak nie zawsze to właśnie procedura kredytowa jest czynnikiem, który skłania ich do zamknięcia limitu kredytowego. Jak wygląda rezygnacja z karty kredytowej? Co trzeba zrobić, aby skutecznie zamknąć limit?

Do czego służy i co to jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to narzędzie, które służy do płatności bezgotówkowych. Aby ją otrzymać, trzeba złożyć w banku wniosek/dyspozycję u udzielenie linii kredytowej. Żeby móc korzystać z karty kredytowej trzeba przejść przez proces badania zdolności kredytowej, podczas którego sprawdzana będzie wiarygodność kredytowa (BIK, BIG itp.), a także wysokość dochodów i wydatków. Na podstawie wyniku analizy finansowej możliwe będzie (lub nie) przyznanie limitu kredytowego w dostosowanej do możliwości kredytobiorcy wysokości. Limit kredytowy na karcie charakteryzuje się elastycznością – można z niego korzystać regularnie lub tylko wtedy, gdy zajdzie taka konieczność.

Czemu najczęściej rezygnuje się z karty kredytowej?

Jest wiele powodów, dla których posiadacze kart kredytowych decydują się na zamknięcie umowy. Rezygnacja z karty kredytowej często jest podyktowana znalezieniem innej, bardziej atrakcyjnej oferty. Czasem może być to wynik próby odzyskania kontroli nad swoimi finansami i sposób na zmniejszenie liczby zobowiązań finansowych. Rezygnacja z karty kredytowej może być też efektem zmiany warunków kredytowania (np. podwyższenie opłat za kartę, zmiana oprocentowania) lub zakończeniem trwania okresu promocji.
Bardzo często rezygnacja z karty kredytowej jest spowodowana ubieganiem się o kolejny kredyt lub pożyczkę. Limit na karcie kredytowej ma wpływ na ocenę zdolności kredytowej – nawet jeśli z niego nie korzystamy!
Podczas badania zdolności kredytowej analityk bierze pod uwagę maksymalną wysokość limitu na karcie kredytowej, który został przyznany przez bank. Nawet jeżeli karta kredytowa nie jest używana i kredytobiorca z niej nie korzysta.
Warto dodać, że korzystanie z karty kredytowej jest również dobrym sposobem na zbudowanie lub poprawę historii kredytowej. Kiedy już to nastąpi – część osób, które za cel obrało sobie wyłącznie podwyższenie scoringu w BIK – rezygnuje z karty kredytowej.

Skutki rezygnacji z karty kredytowej

Konsekwencje zamknięcia karty kredytowej mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na sytuację finansową. Z pewnością do głównych zalet wynikających z rezygnacji z karty kredytowej jest poprawa swojej zdolności finansowej, co może otworzyć nowe możliwości kredytowe. Kolejnym, dobrym skutkiem jest oszczędność związana z brakiem ponoszenia opłat za korzystanie z karty. Z kolei negatywną konsekwencją wypowiedzenia umowy może być np. jednoczesne zakończenie przetwarzania historii spłaty w BIK. Jeśli karta kredytowa była spłacana regularnie – buduje ona pozytywną historię kredytową. Jeśli przy wypowiedzeniu umowy nie będzie się pamiętać o wyraźnym zaznaczeniu zgody na dalsze przetwarzanie danych w BIK – bardzo prawdopodobne, że cała historia spłaty zostanie usunięta z rejestru. Jeżeli jednak, przy obsłudze karty kredytowej miały miejsce większe/mniejsze opóźnienia – wycofanie zgody i prośba o wykreślenie informacji na temat karty kredytowej w BIK – będą korzystne.

Jak wygląda rezygnacja z karty kredytowej w bankach?

Rezygnacja z karty kredytowej niezależnie od banku przebiega w bardzo podobny sposób. Każdy klient ma kilka wariantów do wyboru. Na szczęście nie zawsze jest niezbędna wizyta w oddziale. Aby zgłosić rezygnację z karty kredytowej trzeba tylko pamiętać o tym, że musi być całkowicie spłacona. Przed złożeniem rezygnacji dobrze jest również zapoznać się z zapisami umowy, ponieważ niektóre banki pobierają dodatkową opłatę w przypadku zamknięcia karty przed upływem określonego umową terminu. Wypowiedzieć umowę można na kilka sposobów:

  • Pocztą – wysyłając do banku wypowiedzenie w formie papierowej (na stronie banku powinien być udostępniony do pobrania wzór rezygnacji z karty kredytowej).
  • Telefonicznie – składając stosowną dyspozycję pracownikowi infolinii banku.
  • Stacjonarnie, w oddziale banku.
  • Online z własnego profilu bankowości telefonicznej.

Jest kilka wariantów rezygnacji z karty kredytowej. Można po prostu zgłosić taką dyspozycję i poczekać aż upłynie okres wypowiedzenia (każdy bank ma inny, zwykle jest to około 1 – 2 miesięcy) lub złożyć wypowiedzenie natychmiastowe. W przypadku wypowiedzenia natychmiastowego (bez okresu wypowiedzenia) należy liczyć się z dodatkowym kosztem takiej dyspozycji (określony w tabeli opłat i prowizji), lecz w momencie zmiany warunków umowy i regulaminu karty kredytowych – można to zrobić bezpłatnie.

Rezygnacja z karty kredytowej w ING

Rezygnację z karty kredytowej ING można złożyć w stacjonarnym oddziale banku. Trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty, ponieważ pracownik prawdopodobnie poprosi o zgodę na jego zeskanowanie i załączy do dyspozycji. Osoby przebywające za granicami kraju, mogą złożyć rezygnację z karty kredytowej korespondencyjnie, ale konieczna będzie wizyta u notariusza, który potwierdzi podpis złożony na dyspozycji i tożsamość wnioskodawcy. W przypadku rezygnacji z karty kredytowej w ING obowiązuje 30-dniowy termin wypowiedzenia. Informacje o karcie kredytowej w systemie MojeING będą widoczne przez 100 dni od daty zamknięcia karty.

Rezygnacja z karty kredytowej PKO BP

W przypadku banku PKO BP należy wypełnić wniosek w Oddziale lub skontaktować się infolinią banku. Termin wypowiedzenia wynosi 30 dni – liczony jest od dnia dostarczenia pisemnego wypowiedzenia do oddziału banku. Przy rezygnacji z karty kredytowej w PKO BP, do oddziału należy również przynieść kartę kredytową – należy ją oddać wraz wnioskiem.

Rezygnacja z karty kredytowej Alior Bank

Rezygnacja z karty kredytowej w Alior Banku może odbyć się korespondencyjnie (wzór rezygnacji z karty kredytowej jest umieszczony na stronie banku), bezpośrednio w oddziale lub placówce franczyzowej. Posiadacz karty może również złożyć odpowiednią dyspozycję przez infolinię banku (19 502).

Rezygnacja z karty kredytowej Santander

Posiadacze karty kredytowej w Santander mogą zrobić to online. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy na stronie banku i wskazać przyczynę rezygnacji (jeśli nie chce się jej podawać, można wybrać opcję “inne”). Można również skontaktować się z infolinią banku (61 856 5462) lub zgłosić się do stacjonarnego oddziału Santander Bank Polska.

Rezygnacja z karty kredytowej mBank

Żeby zrezygnować z karty kredytowej w mBanku można skontaktować się z infolinią banku (0 801 300 800 lub 42 6 300 800), zrobić to w Oddziale stacjonarnym banku. Okres wypowiedzenia bez trybu natychmiastowego wynosi 2 miesiące.

Rezygnacja z karty kredytowej BNP Paribas

Rezygnację z karty kredytowej BNP Paribas można złożyć telefonicznie – za pośrednictwem infolinii, listownie lub bezpośrednio w Oddziale. Okres wypowiedzenia bez trybu natychmiastowego wynosi 30 dni od momentu przyjęcia dyspozycji przez bank.
Jak widać rezygnacja z karty kredytowej, nie jest skomplikowana – wiele banków umożliwia jej przeprowadzenie bez konieczności wychodzenia z domu, nie trzeba również podawać powodu wypowiedzenia. Przed złożeniem takiej dyspozycji dobrze jest jednak uprzednio sprawdzić zapisy tabeli opłat i prowizji i przygotować się na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów (można je potwierdzić przy pomocy pracownika infolinii banku, który może na życzenie zweryfikować indywidualne koszty zamknięcia karty).

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo