Przyznane przez bank limity na karcie kredytowej mogą mieć wpływ na obniżenie zdolności kredytowej. Czasami, aby osiągnąć wymarzony cel i otrzymać kredyt hipoteczny, lub gotówkowy we wnioskowanej kwocie, trzeba poprawić w oczach banku swoją sytuację finansową. Do pierwszych kroków, które podejmują osoby ubiegające się o kredyt, jest właśnie rezygnacja z karty kredytowej. Jednak nie zawsze to właśnie procedura kredytowa jest czynnikiem, który skłania ich do zamknięcia limitu kredytowego. Jak wygląda rezygnacja z karty kredytowej? Co trzeba zrobić, aby skutecznie zamknąć limit?
W naszym artykule dowiesz się:
Karta kredytowa to narzędzie, które służy do płatności bezgotówkowych. Aby ją otrzymać, trzeba złożyć w banku wniosek/dyspozycję u udzielenie linii kredytowej. Żeby móc korzystać z karty kredytowej trzeba przejść przez proces badania zdolności kredytowej, podczas którego sprawdzana będzie wiarygodność kredytowa (BIK, BIG itp.), a także wysokość dochodów i wydatków. Na podstawie wyniku analizy finansowej możliwe będzie (lub nie) przyznanie limitu kredytowego w dostosowanej do możliwości kredytobiorcy wysokości. Limit kredytowy na karcie charakteryzuje się elastycznością – można z niego korzystać regularnie lub tylko wtedy, gdy zajdzie taka konieczność.
Jest wiele powodów, dla których posiadacze kart kredytowych decydują się na zamknięcie umowy. Rezygnacja z karty kredytowej często jest podyktowana znalezieniem innej, bardziej atrakcyjnej oferty. Czasem może być to wynik próby odzyskania kontroli nad swoimi finansami i sposób na zmniejszenie liczby zobowiązań finansowych. Rezygnacja z karty kredytowej może być też efektem zmiany warunków kredytowania (np. podwyższenie opłat za kartę, zmiana oprocentowania) lub zakończeniem trwania okresu promocji.
Bardzo często rezygnacja z karty kredytowej jest spowodowana ubieganiem się o kolejny kredyt lub pożyczkę. Limit na karcie kredytowej ma wpływ na ocenę zdolności kredytowej – nawet jeśli z niego nie korzystamy!
Podczas badania zdolności kredytowej analityk bierze pod uwagę maksymalną wysokość limitu na karcie kredytowej, który został przyznany przez bank. Nawet jeżeli karta kredytowa nie jest używana i kredytobiorca z niej nie korzysta.
Warto dodać, że korzystanie z karty kredytowej jest również dobrym sposobem na zbudowanie lub poprawę historii kredytowej. Kiedy już to nastąpi – część osób, które za cel obrało sobie wyłącznie podwyższenie scoringu w BIK – rezygnuje z karty kredytowej.
Konsekwencje zamknięcia karty kredytowej mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na sytuację finansową. Z pewnością do głównych zalet wynikających z rezygnacji z karty kredytowej jest poprawa swojej zdolności finansowej, co może otworzyć nowe możliwości kredytowe. Kolejnym, dobrym skutkiem jest oszczędność związana z brakiem ponoszenia opłat za korzystanie z karty. Z kolei negatywną konsekwencją wypowiedzenia umowy może być np. jednoczesne zakończenie przetwarzania historii spłaty w BIK. Jeśli karta kredytowa była spłacana regularnie – buduje ona pozytywną historię kredytową. Jeśli przy wypowiedzeniu umowy nie będzie się pamiętać o wyraźnym zaznaczeniu zgody na dalsze przetwarzanie danych w BIK – bardzo prawdopodobne, że cała historia spłaty zostanie usunięta z rejestru. Jeżeli jednak, przy obsłudze karty kredytowej miały miejsce większe/mniejsze opóźnienia – wycofanie zgody i prośba o wykreślenie informacji na temat karty kredytowej w BIK – będą korzystne.
Rezygnacja z karty kredytowej niezależnie od banku przebiega w bardzo podobny sposób. Każdy klient ma kilka wariantów do wyboru. Na szczęście nie zawsze jest niezbędna wizyta w oddziale. Aby zgłosić rezygnację z karty kredytowej trzeba tylko pamiętać o tym, że musi być całkowicie spłacona. Przed złożeniem rezygnacji dobrze jest również zapoznać się z zapisami umowy, ponieważ niektóre banki pobierają dodatkową opłatę w przypadku zamknięcia karty przed upływem określonego umową terminu. Wypowiedzieć umowę można na kilka sposobów:
Jest kilka wariantów rezygnacji z karty kredytowej. Można po prostu zgłosić taką dyspozycję i poczekać aż upłynie okres wypowiedzenia (każdy bank ma inny, zwykle jest to około 1 – 2 miesięcy) lub złożyć wypowiedzenie natychmiastowe. W przypadku wypowiedzenia natychmiastowego (bez okresu wypowiedzenia) należy liczyć się z dodatkowym kosztem takiej dyspozycji (określony w tabeli opłat i prowizji), lecz w momencie zmiany warunków umowy i regulaminu karty kredytowych – można to zrobić bezpłatnie.
Rezygnację z karty kredytowej ING można złożyć w stacjonarnym oddziale banku. Trzeba wziąć ze sobą dowód osobisty, ponieważ pracownik prawdopodobnie poprosi o zgodę na jego zeskanowanie i załączy do dyspozycji. Osoby przebywające za granicami kraju, mogą złożyć rezygnację z karty kredytowej korespondencyjnie, ale konieczna będzie wizyta u notariusza, który potwierdzi podpis złożony na dyspozycji i tożsamość wnioskodawcy. W przypadku rezygnacji z karty kredytowej w ING obowiązuje 30-dniowy termin wypowiedzenia. Informacje o karcie kredytowej w systemie MojeING będą widoczne przez 100 dni od daty zamknięcia karty.
W przypadku banku PKO BP należy wypełnić wniosek w Oddziale lub skontaktować się infolinią banku. Termin wypowiedzenia wynosi 30 dni – liczony jest od dnia dostarczenia pisemnego wypowiedzenia do oddziału banku. Przy rezygnacji z karty kredytowej w PKO BP, do oddziału należy również przynieść kartę kredytową – należy ją oddać wraz wnioskiem.
Rezygnacja z karty kredytowej w Alior Banku może odbyć się korespondencyjnie (wzór rezygnacji z karty kredytowej jest umieszczony na stronie banku), bezpośrednio w oddziale lub placówce franczyzowej. Posiadacz karty może również złożyć odpowiednią dyspozycję przez infolinię banku (19 502).
Posiadacze karty kredytowej w Santander mogą zrobić to online. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy na stronie banku i wskazać przyczynę rezygnacji (jeśli nie chce się jej podawać, można wybrać opcję “inne”). Można również skontaktować się z infolinią banku (61 856 5462) lub zgłosić się do stacjonarnego oddziału Santander Bank Polska.
Żeby zrezygnować z karty kredytowej w mBanku można skontaktować się z infolinią banku (0 801 300 800 lub 42 6 300 800), zrobić to w Oddziale stacjonarnym banku. Okres wypowiedzenia bez trybu natychmiastowego wynosi 2 miesiące.
Rezygnację z karty kredytowej BNP Paribas można złożyć telefonicznie – za pośrednictwem infolinii, listownie lub bezpośrednio w Oddziale. Okres wypowiedzenia bez trybu natychmiastowego wynosi 30 dni od momentu przyjęcia dyspozycji przez bank.
Jak widać rezygnacja z karty kredytowej, nie jest skomplikowana – wiele banków umożliwia jej przeprowadzenie bez konieczności wychodzenia z domu, nie trzeba również podawać powodu wypowiedzenia. Przed złożeniem takiej dyspozycji dobrze jest jednak uprzednio sprawdzić zapisy tabeli opłat i prowizji i przygotować się na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów (można je potwierdzić przy pomocy pracownika infolinii banku, który może na życzenie zweryfikować indywidualne koszty zamknięcia karty).
Sponsorujemy
Nasze wyróżnienia
Nasi partnerzy
Komentarze