Co to jest ROR i kto powinien go mieć?

Rachunek ROR można nazwać po prostu kontem bankowym, które jest przeznaczone dla osób fizycznych. Skrót ROR pochodzi od rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, czyli według definicji służy do przechowywania na nim pieniędzy i wykonywania różnych operacji bankowych: przelewów tradycyjnych, przelewów ekspresowych i transakcji mobilnych (np. BLIK). Rachunek ROR jest podstawową ofertą wszystkich banków i niektórych SKOK-ów. Czym należy się kierować przy wyborze najlepszego rachunku osobistego?

Jak działa ROR?

ROR to konto osobiste, na którym można przechowywać środki. Tak naprawdę każdy zatrudniony powinien przekazać swojemu pracodawcy osobisty numer rachunku do przelewania wynagrodzenia. Coraz więcej seniorów decyduje się również na przekierowanie swojej emerytury lub innych świadczeń na konto osobiste. W zależności od wyboru oferty, ROR może być nawet oprocentowany! I chociaż wysokość oprocentowania jest zwykle niższa niż w przypadku rachunków oszczędnościowych, comiesięczna kapitalizacja odsetek zawsze jest korzystniejsza niż brak żadnego oprocentowania. Niestety aktualnie naprawdę trudno znaleźć korzystny i opłacalny, oprocentowany ROR. Wiele banków, w zamian za niewielkie oprocentowanie środków na rachunku, dolicza wysokie opłaty za prowadzenie konta, wypłaty z bankomatów lub inne usługi (np. powiadomienia SMS). Dlatego przed podjęciem decyzji kuszącą ofertą i tak niekoniecznie wysokiego oprocentowania, lepiej postawić na zwykły ROR i zdecydować się na dodatkowe konto oszczędnościowe – może nawet w tym samym banku.

Rachunki oszczędnościowo – rozliczeniowe mogą być maksymalnie spersonalizowane. Wiele banków oferuje klientom prowadzącym u nich rachunki ciekawe opcje, takie jak np.: zaokrąglanie kwot przy transakcjach i przekazywanie nadwyżki na oprocentowane konto oszczędnościowe, funkcje „sejfu”, który automatycznie blokuje środki w ustalonej przez właściciela rachunku wysokości. To dobra opcja dla osób, które lubią zaszaleć na zakupach. Płacąc kartą, nie zawsze ma się rzetelny obraz stanu swojego konta. Funkcja blokady pozwala zatem zachować swoje „żelazne rezerwy”.

Osobisty ROR, na który będzie wpływać wynagrodzenie może być również koniecznością przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy lub hipoteczny. Czasami, aby skorzystać z korzystnej oferty rachunku oszczędnościowego lub lokaty – założenie ROR i złożenie dyspozycji do pracodawcy o przekierowanie na wskazany nr rachunku bankowego może być warunkiem udziału w promocji.
Do ROR zazwyczaj wydawana jest karta debetowa, dzięki której można wykonywać transakcje bezgotówkowe i dokonywać wypłat z bankomatów. Każda transakcja obciąża przypisane do karty konto osobiste. Tym samym robiąc zakupy w sklepie i płacąc kartą, saldo na rachunku automatycznie zmniejsza się o kwotę zakupów.

Ile kosztuje ROR?

Coraz więcej banków oferuje całkowicie bezpłatne rachunki osobiste. Dla posiadacza takiego ROR oznaczałoby to 0 zł za prowadzenie rachunku, bezpłatne przelewy i wypłaty z bankomatów. Utrzymanie takich preferencyjnych warunków jest jednak zwykle związane z kilkoma wymaganiami, które należy spełnić. Może to być np.:

 • wykonanie określonej liczby transakcji bezgotówkowych w kalendarzowym miesiącu,
 • comiesięczne zasilenie konta w określonej umową wysokości.

Koszty prowadzenia konta, a także to, czy będzie ono faktycznie darmowe, są zwykle powiązane z indywidualnymi zapisami umowy o prowadzenie rachunku (warto zawsze sprawdzać promocje ROR). Jedną z istotnych kwestii, które sprawiają, że konto można uznać za korzystne lub nie są możliwe potrącenia ROR, czyli opłaty pobierane z rachunku za:

 • przelewy,
 • wypłaty z bankomatów,
 • obsługę karty,
 • usługi powiadomień SMS.

Dobra oferta będzie zapewniała bezpłatne wypłaty z większości sieci bankomatów, nielimitowane i bezpłatne przelewy międzybankowe i brak opłat za kartę debetową. W zależności od potrzeb można zdecydować się na rachunek w PLN lub innej walucie (np. EURO). Ciężko uogólnić opłaty za ROR. Może to być zarówno 0 zł, jak i nawet ponad 30 zł miesięcznie – wszystko zależy od wyboru oferty.

Ranking ROR – gdzie najlepiej założyć rachunek osobisty?

Każdy bank oferuje możliwość założenia rachunku osobistego. To jeden z głównych filarów działalności banków (zaraz po kredytach). Część banków, aby zachęcić nowych klientów do otwarcia rachunku, oferuje tzw. konta z premią, czyli takie, na które bank w ramach nagrody zobowiązuje się przelać określoną kwotę. Zwykle jest to od 100 do nawet 300 zł, które trafią na nowo otwarte konto – oczywiście po spełnieniu warunków regulaminu promocji.

ROR mBank – eKonto osobiste

 • Opłata za prowadzenie konta: 0 zł,
 • Opłata za kartę: 0 – 7 zł,
 • Opłata za wypłatę gotówki z bankomatu: 0- 2,50 zł,
 • Opłata za przelew: 0 zł,
 • Obsługiwane płatności mobilne: Garmin Pay, Fitbit Pay, Blik, Google Pay, Apple Pay.

ROR Santander – Konto Jakie Chcę

 • Opłata za prowadzenie konta: 0 zł,
 • Opłata za kartę: 0 – 5 zł,
 • Opłata za wypłatę gotówki z bankomatu: 0n zł,
 • Opłata za przelew: 0 zł,
 • Obsługiwane płatności mobilne: Garmin Pay, Fitbit Pay, HCE, Blik, Google Pay, Apple Pay.

ROR PKO BP – Konto Bez Granic

 • Opłata za prowadzenie konta: 17,90 zł,
 • Opłata za kartę: 0 zł,
 • Opłata za wypłatę gotówki z bankomatu: 0 zł,
 • Opłata za przelew: 0 zł,
 • Obsługiwane płatności mobilne: Blik, HCE, Apple Pay.

Jak założyć ROR?

Zakładanie rachunku osobistego jest niezwykle proste. Można to zrobić online – przez internet lub bezpośrednio w oddzielne banku, przy czym samo założenie konta nie powinno zająć dłużej niż 10 minut. Nieco więcej czasu wymaga przesłanie karty debetowej do rachunku. Zwykle przychodzi ona pocztą. Dla maksymalizacji bezpieczeństwo PIN do karty otrzymuje się zawsze oddzielnie. Zaraz po założeniu rachunku można z niego korzystać. ROR może również założyć każdy – nie ma żadnych wymagań poza określonym przez bank wiekiem i koniecznością weryfikacji dokumentu tożsamości. Rachunek w Polsce mogą założyć również obcokrajowcy, legitymujący się ważnym paszportem lub innym akceptowalnym przez bank dokumentem.

Ciężko sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez ROR. Jest to wygodny sposób na bezpieczne przechowywanie pieniędzy, wygodne regulowanie comiesięcznych opłat i sprawdzona metoda płatności w większości sklepów internetowych. Dzięki możliwości śledzenia historii swojego rachunku każdy ma wgląd w swoje finanse, dzięki czemu może jeszcze lepiej je kontrolować i nimi zarządzać.

Źródła:

 1. https://www.mbank.pl/pomoc/oplaty/interaktywna/ind/konta/konta-osobiste/ekonto-osobiste/
 2. https://toip.santander.pl/produkt/konto-jakie-chce
 3. https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/konta/konta-osobiste/pko-konto-bez-granic/
Oceń post

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: