Sesje wychodzące i przychodzące przelewów – jak wpływają na czas otrzymania pożyczki na konto?
Zasadniczą zaletą pozabankowych pożyczek jest możliwość szybkiego pozyskania gotówki. Jednak czas, w jakim pieniądze realnie wpłynął na konto pożyczkobiorcy nie jest zależny jedynie od sprawności działania firmy pożyczkowej. Bezpośrednie przełożenie na księgowanie środków na rachunku bankowym mają tzw. sesje wychodzące i przychodzące przelewów w bankach. Jeśli pożyczkobiorca posiada konto bankowe w innym banku niż pożyczkodawca, gotówka może trafić do niego z niewielkim opóźnieniem.
Sesje Elixir – czym są i jak wpływają na realizację przelewów bankowych?
Księgowanie przelewu gotówkowego można podzielić na dwa zasadnicze etapy. Pierwszy z nich to zainicjowanie wysyłki środków z konta bankowego nadawcy – tzw. przelew wychodzący. Drugi – tzw. przelew przychodzący – to przyjęcie przelewanych środków przez rachunek bankowy odbiorcy. I chociaż mogłoby się wydawać, że pieniądze przelewane są w trybie ekspresowym, w przypadku tradycyjnych przelewów (tj. bezpłatnych, bez dodatkowych opcji przyspieszenia księgowania) wcale tak nie jest. Czas, w jakim gotówka przepłynie z jednego konta na drugi, zależny jest od sesji Elixir, czyli godzin, w których księgowane są przelewy wychodzące i przychodzące. Godziny tych sesji są zróżnicowane i mogą być dowolnie ustalane przez poszczególne banki.
Lista banków i sesji
PKO BP sesja wychodząca – PKO BP sesja przychodząca
PKO BP księguje przelewy w trzech godzinach dla każdej grupy transakcji.
Przelewy wychodzące realizowane są o godz.:
- 8:00
- 11:45
- 14:30
Przelewy przychodzące bank księguje zaś o godz.:
- 11:30
- 15:10
- 17:30
PeKaO SA sesja wychodząca – PeKaO SA sesja przychodząca
Zupełnie inne godziny księgowania przelewów stosuje PeKaO SA.
Przelewy wychodzące księgowane są o godz.:
- 8:30
- 12:30
- 15:00
Przelewy przychodzące realizowane są zaś o godz.:
- 11:00
- 15:00
- 17:30
Santander Bank Polska sesja wychodząca – Santander Bank Polska sesja przychodząca
Klienci Santadera będą mieli rozliczone przelewy wychodzące z ich kont o godz.:
- 08:15
- 12:15
- 14:45
Przelewy przychodzące są zaś rozliczane w przedziale godzinowym:
8:00-18:00
Tym samym transakcje rozliczane są niemal w czasie rzeczywistym.
mBank sesja wychodząca – mBank sesja przychodząca
W mBanku przelewy z konta bankowego realizowane są w godz.:
- 5:55
- 9:55
- 13:25
Zaksięgowanie wpływającej gotówki może mieć miejsce o godz.:
- 11:15
- 15:00
- 18:15
ING Bank Śląski sesja wychodząca – ING Bank Śląski sesja przychodząca
ING rozlicza przelewy swoich klientów z konta w godz.:
- 8:10
- 11:30
- 14:30
Przychodząca gotówka zostanie zaksięgowana zaś w godz.:
- 11:00
- 15:00
- 17:30
BNP Paribas sesja wychodząca – BNP Paribas sesja przychodząca
Przelew wychodzący w BNP Paribas zostanie rozliczony w określonych godzinach i przedziałach czasowych:
- 8:00
- 8:00–11:45
- 11:45–14:15
Przychodzące środki zostaną rozliczone w przedziałach czasowych:
- 11:00-12:00
- 14:30-15:00
- 17:00-18:00
Millenium sesja wychodząca – Millenium sesja przychodząca
Zainicjowany przelew przez klientów Millenium zostanie rozliczony przez ich bank w przedziałach czasowych:
- 10:30-11:00
- 14:30-15:00
- 17:00-17:30
Natomiast wpływ gotówki zostanie uwzględniony w godz.:
- 12:00
- 15:30
- 17:15
Bank Gospodarstwa Krajowego sesja wychodząca – Bank Gospodarstwa Krajowego sesja przychodząca
W BGK przelewy wychodzące realizowane są w godz.:
- 9:00
- 13:00-13:30
- 15:30
Przelewy przychodzące są księgowane zaś w godz.:
- 10:30
- 14:30
- 17:00
Getin Noble Bank sesja wychodząca – Getin Noble Bank sesja przychodząca
Pieniądze wypływające z konta rozliczane są w Getin Noble Bank w godz.:
- 08:15
- 13:30
- 14:30
Przypływ gotówki uwzględniany jest na koncie w godz.:
- 10:00
- 14:00
- 17:00
Alior Bank sesja wychodząca – Alior Bank sesja przychodząca
Przelewy wychodzące w Alior Bank księgowane są w godz.:
- 9:30
- 13:30
- 16:00
Transakcje przychodzące uwzględniane są w saldzie rachunku bankowego w godz.:
- 11:00-12:00
- 15:00-15:30
- 17:00-17:30
BOŚ Bank sesja wychodząca – BOŚ Bank sesja przychodząca
W BOŚ Banku przelewy wychodzące są rozliczane w godz.:
- 8:35
- 12:35
- 15:00
Przypływ gotówko na rachunek bankowy uwzględniany jest w godz.:
- 11:00
- 15:00
- 17:30
Sesje poranne, popołudniowe i wieczorne
Jak widać, przelewy wychodzące i przychodzące są rozliczane na rachunkach bankowych w trzech sesjach: porannej, popołudniowej i wieczornej. Tym samym pieniądze nie są księgowane non stop, co przekłada się na czas przepływu gotówki. Dlaczego sesje w poszczególnych bankach są zróżnicowane? Wynika to z indywidualnych decyzji poszczególnych marek bankowych. Poza tym różne godziny rozliczania przelewów ułatwiają ich rozliczanie. Szczególnie w przypadkach, kiedy transakcje księgowane są nie o konkretnej godzinie, a w przedziałach czasowych.
Realizacja przelewów w praktyce
Na czym dokładnie polega rozliczanie przepływu gotówki z uwzględnieniem sesji Elixir? Bez względu na to, o jakiej godzinie właściciel rachunku bankowego złożył dyspozycję przelewu, zostanie on zrealizowany dopiero w godzinie najbliższej sesji Elixir. Identycznie przebiega proces księgowania gotówki – przelew przychodzący uwzględniany jest w godzinie, która jest najbliższa otrzymaniu informacji o przesyłce środków na konkretne konto. Godziny sesji Elixir mają istotne znaczenie na szybkość przesyłania pieniędzy. Po pierwsze, zlecony przelew musi być najpierw rozliczony przez bank nadawcy. Następnie przesyłana kwota musi być uwzględniona w saldzie rachunku przez bank odbiorcy. A że te są aktualizowane w konkretnych godzinach, księgowanie środków może potrwać nawet kilka godzin.
Księgowanie przelewów między bankami
Zasadę działania sesji Elixir najłatwiej będzie zrozumieć na przykładzie. Załóżmy, że firma pożyczkowa zleca przelew do pożyczkobiorcy o godz. 10:20. Rachunek nadawcy jest w banku PKO BP. Tym samym formalnie pieniądze zostaną przekazane do banku pożyczkobiorcy w trakcie popołudniowej sesji przelewów wychodzących Elixir o godz. 11:45. Pożyczkobiorca ma konto w Millenium, gdzie popołudniowa sesja przelewów przychodzących Elixir jest realizowana o 15:30. Po tej godzinie zostaną zaksięgowane środki. Zatem jak widać do sprawnego przepływu gotówki między rachunkami w różnych bankach konieczne jest „zgranie” terminu nadania przelewów z sesjami wychodzącymi i przychodzącymi w poszczególnych bankach.
Przelewy w tym samym banku
Sytuacja wygląda o wiele lepiej w przypadku przelewów realizowanych w jednym banku. Wówczas pieniądze księgowane są z reguły w czasie rzeczywistym, a tym samym odbiorca środków otrzymuje je w ciągu maksymalnie kilkudziesięciu minut od zlecenia przelewu. Ta informacja jest bardzo ważna dla tych pożyczkobiorców, którym zależy na szybkim otrzymaniu pożyczonych środków na konto. Powinni oni sprawdzić w jakim banku posiada rachunek interesujący ich pożyczkodawca. Jeśli jest to ten sam, w którym konto ma potencjalny klient, jest duża szansa na otrzymanie gotówki w bardzo krótkim czasie.
Przelewy w weekendy i święta na innych zasadach
W przypadku sesji wychodzących i przychodzących trzeba mieć na uwadze jedną istotną kwestię: są one realizowane wyłącznie od poniedziałku do piątku w dni robocze. Oznacza to, że każdy weekend, święto czy dzień ustawowo wolny od pracy wydłuży okres przepływu gotówki z jednego konta na drugie.
Jak przyspieszyć przelew?
Standardowe przelewy Elixir to nie jedyna forma przelewów, z jakiej mogą skorzystać klienci banków. Wiele placówek oferuje warianty szybszego przepływu gotówki. W ramach usługi Express Elixir przelew realizowany jest w ciągu pół godziny od jego zlecenia. Korzystając zaś z Blue Cash, gotówka trafi natychmiast na konto adresata. Oferta przelewów ekspresowych może być kusząca. Mają one jednak jedną wadę: są dodatkowo płatne.
Sesje Elixir a chwilówki
Oczywiste jest, że sesje przelewów wychodzących i przychodzących bezpośrednio przekładają się na czas, w jakim zostanie przelana pożyczka na konto pożyczkodawcy. Aby mieć pewność, że pieniądze trafią stosunkowo szybko, warto przestrzegać kilku zasad:
- Poszukiwać pożyczek u tych firm pożyczkowych, które posiadają rachunek w tym samym banku co potencjalny pożyczkobiorca. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne, gdyż pożyczkodawcy posiadają z reguły rachunki w wielu bankach. Przykładowo: Wonga posiada rachunki aż w osiemnastu bankach, nie tylko w tych popularniejszych (np. Alior Bank czy PKO BP), ale też w tych mniej znanych (np. Toyota Bank czy Volskwagen Bank).
- Posiadanie kont w tych samych bankach jest również istotne ze względu na konieczność realizacji tzw. przelewu weryfikacyjnego w procesie ubiegania się o pożyczkę. Rachunki w tych samych bankach to niemal natychmiastowe zaksięgowanie symbolicznej 1 zł, co pozwala na dalsze procedowanie złożonego wniosku o pożyczkę.
- Nie zlecać przelewów weryfikacyjnych po upływie wieczornych sesjach przelewów. Przelew zlecony zbyt późno zostanie zaksięgowany dopiero następnego dnia, a to znacznie wydłuży cały proces pożyczkowy.
- Starać się wnioskować o pożyczkę w dni robocze. Wniosek złożony w piątek wieczorem, w weekend czy w dzień wolny od pracy i zlecony w tym samym czasie przelew weryfikacyjny dotrze do pożyczkodawcy dopiero w kolejnym dniu roboczym. Jeśli pożyczkobiorcy zależy na zaciągnięciu pożyczki w dni wolne od pracy, powinien poszukać takiej oferty, w której weryfikacja przeprowadzana jest za pomocą specjalnej aplikacji (np. Instantor w Extra Portfel) a nie jedynie za pośrednictwem tradycyjnego przelewu.
- Chcąc wnioskować o pożyczkę, warto dopełnić formalności z odpowiednim wyprzedzeniem, aby uniknąć wysyłania gotówki przez firmę pożyczkową tuż przed weekendem. Jeśli pożyczkodawca zleci przelew zbyt późno (po wieczornej sesji Elixir), gotówka dotrze na konto dopiero w poniedziałek. A tym samym pożyczkobiorca nie będzie dysponował pożyczoną gotówką przez dwa dni.
Więcej artykułów z tej kategorii