Termin płatności pożyczki w weekendy i święta

Aktualizacja: 2019-12-06
Data publikacji: 2018-09-24
Autor: Redakcja
Ocena: 4.78
(ilość ocen: 37)

Działalność pozabankowych instytucji pożyczkowych przyzwyczaiła konsumentów do tego, że pieniądze możemy otrzymać w bardzo krótkim czasie, nawet w ciągu 15 minut. Normalne jest również to, że możemy liczyć na pożyczki w weekendy i – można wierzyć na słowo – pożyczkodawcy wielokrotnie się ze swoich obietnic wywiązują. Po stronie klienta leży natomiast obowiązek terminowej spłaty zobowiązania, maksymalnie w dniu, który został określony w umowie. Co jednak zrobić, gdy termin płatności wypada w weekend lub w dzień wolny od pracy? Czy w takim przypadku trzeba pożyczkę spłacić wcześniej?

Kiedy wypada termin płatności szybkiej pożyczki?

To, kiedy musimy spłacić pożyczkę internetową, zostanie dokładnie określone w umowie. Może to być jedna, nieprzekraczalna data, dla pożyczki krótkookresowej lub cały harmonogram, jeśli zdecydujemy się na pożyczkę na raty. W przypadku tej pierwszej prawdopodobieństwo wypadnięcia daty płatności w wolny dzień (a właściwie w dzień, w którym nie pracują banki) nie jest duże. Problem pojawia się przy pożyczce ratalnej, szczególnie rozłożonej na okres 36 lub 48 miesięcy, kiedy to płatność rat może przypaść w weekend nawet kilku- lub kilkunastokrotnie.

Firmy pożyczkowe rozwiązują problemy klientów

Sytuacje, gdy data płatności przypadnie w dzień wolny od pracy, nie są wcale rzadkie. Dlatego pożyczkodawcy już zawczasu przewidują sposoby ich rozwiązania i w umowie pożyczkowej wskazują, jaki dzień będzie właściwy dla płatności, jeśli coś takiego się wydarzy. Z korzyścią dla pożyczkobiorcy, instytucja pożyczkowa najczęściej jako właściwy wymienia pierwszy następujący po dniu wolnym dzień roboczy.

We wzorze umowy pożyczkowej przedstawionym przez LendOn możemy znaleźć zapis: „12.4. Jeżeli Dzień Spłaty Pożyczki wypada w dniu ustawowo wolnym od pracy w Polsce, należność staje się wymagalna w następnym dniu będącym w Polsce dniem roboczym”.

Podobnie zostało to ujęte w umowie, którą może zaprezentować firma Kuki. Możemy w niej przeczytać: „6.9 Jeżeli Termin Spłaty wypada w dniu ustawowo wolnym od pracy, wierzytelność jest wymagalna w następnym dniu będącym dniem roboczym”.Widać więc, że jest to praktyka częsta i nie należy obawiać się, że spóźnimy się z płatnością.

Pamiętajmy jednak, że pożyczkodawca może arbitralnie ustalić termin spłaty i – najczęściej w przypadku pożyczki na raty – postanowić, że dzień spłaty przypada tuż przed weekendem lub innym dniem wolnym. Jest to jednak niespotykane i niestosowane w instytucjach pozabankowych działanie.

Co, jeśli termin płatności nie zostanie określony w umowie?

Jeśli w umowie pożyczkowej został wskazany dzień płatności, ale nie zostało dokładnie określone, co robić, jeśli wypadnie on w weekend, pożyczkobiorca mimo wszystko może bez żadnych konsekwencji spłacić pożyczkę dopiero w kolejno przypadający dzień roboczy. Takie prawo gwarantują mu przepisy kodeksu cywilnego. Odpowiadający temu zapis znalazł się w artykule 115.

Pamiętajmy o terminie płatności

Dzień płatności określony w umowie pożyczkowej to w rzeczywistości dzień, w którym pożyczka powinna znaleźć się na koncie pożyczkodawca, nie zaś dzień, w którym wykonamy przelew ze spłatą. Teoretycznie, jeśli termin spłaty mija 1 października, to pożyczkodawca musi otrzymać pieniądze właśnie tego samego dnia. Przelew, który zostanie dokonany w dniu spłaty, ale już po ostatniej sesji bankowej, zostanie na koncie pożyczkodawcy zaksięgowany dopiero następnego dnia. Pamiętajmy przy tym, że przelew musi przejść długą drogę zanim trafi na konto odbiorcy – nim znajdzie się u celu, musi zostać zaksięgowany trzykrotnie.

Za pierwszym razem w banku odbiorcy w sesji wychodzącej, kolejno w sesji KIR, a następnie w banku odbiorcy. Ostatnia sesja wychodząca zazwyczaj ma miejsce około godziny 14 (choć w niektórych przypadkach może ona nastąpić wcześniej). Jeśli zrobimy przelew później, stracimy szanse na to, by firma otrzymała spłatę pożyczki w terminie. W takim przypadku możemy skorzystać z przelewów ekspresowych Blue Cash lub Express Elixir z pominięciem godzin sesji bankowych, ale jest to usługa dodatkowo płatna – będzie to kilka złotych.

Musimy się więc liczyć z tym, że firma pożyczkowa może, i zapewne to zrobi, naliczyć koszty nieterminowości w wysokości 14% w skali roku. Będzie to w rzeczy samej kwota niewielka, ale nikt nie chce wnosić dodatkowych opłat, jakkolwiek małe by one nie były.

O tej samej zasadzie musimy pamiętać, jeżeli pierwotny termin płatności przypadał w dzień wolny od pracy i na mocy prawa został przesunięty na kolejny dzień. Nie oznacza to wcale, że zyskujemy dodatkowe dni na spłatę i, aby mieć pewność, że pieniądze trafią do pożyczkodawcy na czas, lepiej wykonać przelew odrobinę wcześniej lub w ostatecznym dniu płatności rano, tak by zgodnie z harmonogramem sesji Elixir dotarł on na konto pożyczkobiorcy jeszcze tego samego dnia.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo