Ubezpieczenia inwestycyjne — czym są i kiedy warto po nie sięgnąć?

Aktualizacja: 2020-02-17
Data publikacji: 2018-07-17
Autor: Redakcja
Ocena: 4.79
(ilość ocen: 43)

Ubezpieczenie inwestycyjne to polisa na życie (a czasem również na dożycie) z dodatkową funkcją inwestycyjną. Sięgając po taki produkt, nie tylko zapewnisz sobie ochronę ubezpieczeniową, ale dodatkowo pomnożysz oszczędności. Kiedy warto sięgnąć po ubezpieczenie inwestycyjne? Ile można na nim zarobić i jakie ryzyko za sobą niesie? Sprawdźmy.

Ubezpieczenie inwestycyjne z powodzeniem można określić mianem produktu 2 w 1. Zawierając umowę ubezpieczeniową, zostajesz objęty ubezpieczeniem na życie. Masz także możliwość zainwestowania nadwyżek finansowych w jednostki funduszy inwestycyjnych lub plany inwestycyjne, które wybierasz z oferty ubezpieczyciela.

Zasada działania ubezpieczeń inwestycyjnych

Zasada działania ubezpieczeń inwestycyjnych jest bardzo prosta. Wpłacona przez ubezpieczonego składka zostaje podzielona na dwie części: pierwsza zostaje przekazana na ochronę jego życia i zdrowia, druga — służy nabyciu jednostek uczestnictwa w UF.

W przypadku śmierci osoby ubezpieczonej jej bliscy otrzymają odszkodowanie, które zapewni im bezpieczną przyszłość. Co ważne, w przypadku polis inwestycyjnych, ubezpieczony ma możliwość ustalenia osób uposażonych na wypadek śmierci, co pozwala pominąć standardową procedurę spadkową. Jeśli osoba ubezpieczona dożyje do końca umowy ubezpieczenia, otrzyma zainwestowany kapitał wraz z wypracowanym przez niego zyskiem.

Składka regularna lub jednorazowa

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość regulowania składki na dwa sposoby. Jeśli zależy Ci na regularnym, długoterminowym pomnażaniu kapitału, sięgnij po produkt ze składką regularną. W takim przypadku sam określisz jej wysokość oraz częstotliwość regulowania. Jeśli posiadasz odpowiednio wysoki kapitał, lepszym wyborem może okazać się składka jednorazowa.

Dla kogo ubezpieczenia inwestycyjne?

Polisa inwestycyjna będzie najlepszym wyborem dla osób, które:

 • chcą połączyć ochronę ubezpieczeniową z oszczędzaniem, nie podpisując 2 odrębnych umów;
 • chcą zapewnić sobie godną, dostatnią emeryturę, chroniąc jednocześnie bliskich przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń losowych;
 • chcą oszczędzać długofalowo, przez co najmniej 5-15 lat. Ubezpieczenia inwestycyjne są bowiem produktami, o umiarkowanym i długim horyzoncie;
 • chcą odroczyć płatność podatku Belki. W przypadku ubezpieczeń inwestycyjnych należy uiścić go dopiero w momencie zakończenia inwestycji, czyli za kilka, a nawet kilkanaście lat od momentu podpisania umowy z ubezpieczycielem;
 • szukają sposobu na zainwestowanie swoich pieniędzy w specjalistyczne czy zagraniczne fundusze. Często zdarza się bowiem, że klienci posiadający ubezpieczenie inwestycyjne mogą korzystać z nich swobodnie – bez żadnej bariery wejścia. W standardowym obrocie wiele z nich wymaga stosunkowo wysokiej wpłaty początkowej, co dla wielu inwestorów może być istotnym utrudnieniem;
 • liczą się z ryzykiem utraty kapitału. Inwestowanie w fundusze inwestycyjne jest obarczone zdecydowanie wyższym ryzykiem niż gromadzenie środków na lokacie czy koncie oszczędnościowym. Na szczęście, większość towarzystw umożliwia swoim klientom wybór mniej lub bardziej agresywnej strategii inwestycyjnej. Choć w przypadku inwestowania w fundusze nie sposób wyeliminować ryzyka, można znacząco je ograniczyć.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie inwestycyjne?

Wybierając polisę inwestycyjną, zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • ryzyko inwestycyjne. Zanim wybierzesz wariant umiarkowany, ryzykowny lub bardzo agresywny, zastanów się, ile pieniędzy możesz… stracić;
 • wysokość i sposób naliczania dodatkowych kosztów, towarzyszących inwestycji. Chodzi tu przede wszystkim o opłaty za zarządzanie, prowizję za zakup, sprzedaż lub konwersję jednostek, opłatę aktywacyjną czy likwidacyjną. Wysokość każdej z nich znajdziesz w Tabeli Opłat i Prowizji, zawartej w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia;
 • sumę i zakres ubezpieczenia. Często zdarza się, że w przypadku ubezpieczeń inwestycyjnych wyjściowa suma ubezpieczenia jest bardzo niska i niewystarczająca do zapewnienia najbliższym finansowej stabilności.

Polisa inwestycyjna a podatek Belki

Czy od zysku z polisy inwestycyjnej należy zapłacić podatek Belki? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie wielu początkujących inwestorów, rozważających założenie polisy inwestycyjnej. 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych należy uiścić dopiero na koniec inwestycji od kwoty rzeczywiście wypracowanego zysku.

Gdzie szukać ubezpieczeń inwestycyjnych?

Ubezpieczenia inwestycyjne oferują obecnie m.in.: Alior Bank, PZU czy Aviva.

Ubezpieczenie inwestycyjne w Alior Banku

Ubezpieczenie Multi Kapitał, oferowane przez Alior Bank łączy w sobie zalety ubezpieczenia na życie z możliwością inwestowania w zróżnicowane instrumenty finansowe. Wykupując taką polisę, zyskasz dostęp do ponad 100 ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych o różnej strategii, potencjale zysku, poziomie ryzyka, rejonie geograficznym inwestycji.

Minimalna składka jednorazowa w przypadku ubezpieczenia Multi Kapitał wynosi 30 000 zł, a fundusze dostępne w 3 różnych walutach (PLN, EUR, USD). Podpisując umowę, zyskasz także kompleksowe ubezpieczenie na życie dostarczane przez PZU Życie SA. Po ubezpieczenie w Alior Banku może sięgnąć osoba w wieku od 18 do 79 lat.

Ubezpieczenie inwestycyjne w PZU

Ubezpieczenie inwestycyjne w PZU harmonijnie łączy zalety ubezpieczenia na życie z walorami długoterminowego inwestowania.

Dzięki niemu możesz korzystać z innowacyjnych instrumentów finansowych, zwykle niedostępnych dla inwestorów indywidualnych. Minimalna składka jednorazowa wynosi 6000 zł. Decydując się na taki produkt, możesz zarobić dużo więcej niż na klasycznych lokatach bankowych. Równocześnie w pełni chroni zainwestowany kapitał w dniu zakończenia inwestycji. To oznacza, że dostaniesz przynajmniej 100% zainwestowanych środków. 

Zakres ubezpieczenie w PZU obejmuje:

 • śmierć ubezpieczającego w okresie odpowiedzialności PZU Życie SA (świadczenie w wysokości 101% zainwestowanej składki),
 • dożycie przez ubezpieczającego końca okresu odpowiedzialności (świadczenie w wysokości 100% zainwestowanej składki powiększonej o Bonus Inwestycyjny).

Ubezpieczenie inwestycyjne w PZU to produkt dedykowany osobom:

 • poszukującym zysków przy jednoczesnym bezpieczeństwie zainwestowanego kapitału;
 • szukającym produktu będącego alternatywą zarówno dla depozytów bankowych, jak i funduszy inwestycyjnych;
 • zainteresowanym nowoczesnym i innowacyjnym produktem, przy jednoczesnej akceptacji 5-letniego horyzontu inwestycyjnego.

Ubezpieczenie inwestycyjne w Aviva

Ubezpieczenie Bonus VIP oferowane przez Avivę to długoterminowe ubezpieczenie inwestycyjne dla osób, które mają kapitał i chcą go skutecznie zainwestować. Podpisując umowę z Avivą, ubezpieczony będzie mógł wybierać spośród 11 funduszy o różnej strategii inwestycyjnej. W przypadku jego śmierci, najbliżsi otrzymają wartość zgromadzonego na rachunku kapitału powiększoną o 100 zł, (w pierwszym roku), a od drugiego roku – 103% aktualnej wartości kapitału.

W przypadku śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku wysokość świadczenia z tytułu SNW będzie zależeć od wartości zgromadzonego kapitału i może wynieść nawet 150 000 zł. Wysokość pierwszej składki w Avivie nie może być nisza niż 10 000 zł. Ubezpieczony może zwiększać wartość swojej inwestycji zgodnie z bieżącymi potrzebami, wpłacając dowolne kwoty (od 1000 zł) w wybrane ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo