Umorzenie części długu. Czy to możliwe i jak się o to starać?
Możliwość umorzenia długu dopuszczają obecne przepisy prawne. Jeżeli weźmiemy pożyczkę lub kredyt i nie mamy możliwości jej spłaty – możemy się o to starać. Jak złożyć wniosek o umorzenie długu? Co powinien zawierać? Na te i inne pytania odpowiemy w artykule
Umorzenie długu przez wierzyciela skutkuje brakiem obowiązku jego spłaty przez dłużnika. Nie tylko teraz, ale również w przyszłości. Umorzenie prowadzi do wygaśnięcia akcesoryjnych zabezpieczeń wierzytelności, takich jak hipoteka, zastaw, poręczenie.
Jak wnioskować o umorzenie długu?
Pierwszym krokiem na drodze do umorzenia długów powinien być kontakt z wierzycielem i rozpoczęcie negocjacji. W zależności od swoich preferencji i oczekiwań możesz wnioskować o:
- zawieszenie naliczania odsetek,
- rozłożenie kwoty roszczenia na mniejsze raty,
- umorzenie części należności.
Jeśli na tym etapie negocjacje zakończą się ugodą, windykator nie skieruje sprawy na drogę sądową, a Ty nie poniesiesz dodatkowych, związanych z postępowaniem. Aby umorzenie długu okazało się możliwe, dłużnik musi zaakceptować oświadczenie o zwolnieniu z długu złożone przez wierzyciela. Do momentu akceptacji wg Kodeksu Cywilnego jest ono traktowane jako oferta.
Zgodnie z art. 66 Kodeksu cywilnego: “§ 1. Oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi ofertę, jeżeli określa istotne postanowienia tej umowy.”
Dla celów dowodowych najlepiej sporządzić oświadczenie w formie pisemnej. Gdy oświadczenie będzie przyjęte przez osobę zadłużoną – zostanie on zwolniony z części długu.
Warto pamiętać, że przysługuje nam prawo do wnioskowania o częściowe umorzenie długu. Decyzja o pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu należy do wierzyciela.
Wniosek o umorzenie części długu – co powinien zawierać?
Pismo o umorzenie długu powinno być napisane jasno i zrozumiale. Pozytywnie może zostać rozpatrzone jeżeli umieścimy w nim prawdziwe powody powstałego zadłużenia na naszym koncie. Warto dołączyć do niego dodatkowe dokumenty np. w przypadku niezdolności do pracy – zaświadczenie lekarskie,
Wniosek o umorzenie długu powinien zawierać:
- Dane wnioskodawcy,
- Argumenty, które będą przemawiać za pozytywnym rozpatrzeniem wniosku,
- Dokumentację, która potwierdzi zasadność argumentów,
- Dokładne wskazanie części zadłużenia, która ma zostać umorzona (np. odsetki karne, prowizja),
- Pokazanie chęci i możliwości spłaty reszty zadłużenia.
Jeżeli wniosek będzie niekompletny – na uzupełnienie go będziemy mieć 7 dni.
Kiedy wierzyciel może umorzyć dług?
Wierzyciel często godzi się na umorzenie całości lub części długu w przypadku, gdy dłużnik okazuje się niewypłacalny. Proces sądowy z niewypłacalnym pożyczkobiorcom może trwać bardzo długo (nawet kilka lat) generując przy tym wysokie koszty.
Dodatkowo generuje to dla wierzycieli wysokie koszty + długotrwała procedura może być nieefektywna. Zamiast „inwestować” kolejne środki w próby ściągnięcia długu, wierzyciele wolą zaniechać niepewnych działań.
Do wszczęcia procedury umorzenia potrzebna jest zgoda dłużnika na jej przeprowadzenie. Może przybrać formę pisemnego oświadczenia lub ugody zawartej z wierzycielem. Wystarczy, by wynikała z niego świadomość przysługiwania wierzytelności i wola rezygnacji z niej.
Najczęściej zwolnienie z długu bywa nieodpłatne, choć dopuszczalne jest także zastrzeżenie określonego świadczenia w zamian za tego typu korzyść.
Korzyści dla wierzyciela
Choć może się wydawać, że korzyści z umorzenia długu osiąga wyłącznie dłużnik, to tylko pozory. Wierzyciel może bowiem zaliczyć kwotę zadłużenia na poczet kosztów uzyskania przychodów, obniżając tym samym wysokość podatku. W koszty może „wrzucić” nie tylko kwotę kapitału, ale również naliczone odsetki.
Umorzenie długu a prawo
Zgodnie z art. 508. Skutki zwolnienia z długu Kodeksu cywilnego:
“Zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje.”
zobowiązanie o charakterze finansowym może ulec wygaśnięciu wyłącznie w sytuacji, kiedy podmiot będący wierzycielem zwalnia swojego dłużnika z obowiązku spłaty należności, a ten przyjmuje tego rodzaju zwolnienie. Co ważne, umorzenie długu może nastąpić jedynie wtedy, gdy obie strony umowy (czyli wierzyciel i dłużnik) zgodzą się na takie rozwiązanie. Dopiero w momencie przyjęcia przez dłużnika zwolnienia z obowiązku spłaty należności, zaczyna ciążyć obowiązek opłacenia podatku dochodowego od kwoty umorzonej wierzytelności.
Kiedy nie można umorzyć długu?
Zgodnie z prawem, części lub całości długu nie można umorzyć wtedy, gdy dłużnik uchyla się od spłaty i skutecznie unika kontaktu ze swoim wierzycielem. W takiej sytuacji jedynym słusznym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o rozpoczęcie egzekucji komorniczej.
Decyzję o umorzeniu całości lub części zadłużenia może podjąć jedynie wierzyciel. Podmiotem decyzyjnym nie może być więc firma windykacyjna czy kancelaria komornicza.
Przeczytaj też: Umorzenie długu alimentacyjnego – czy jest możliwe?
Źródło:
- https://arslege.pl/definicja-oferty/k9/a1061/
Więcej artykułów z tej kategorii