Umowa pożyczki z kurierem – na co trzeba uważać?

Aktualizacja: 2021-02-14
Data publikacji: 2021-02-14
Autor: Agnieszka Nowak
Ocena: 4.79
(ilość ocen: 34)

Rynek pożyczek pozabankowych zdobywa coraz większe zaufanie polskiego społeczeństwa. Ograniczenie kosztów za pomocą ustawy antylichwiarskiej oraz wprowadzenie rozległej kontroli administracji państwowej nad firmami pożyczkowymi sprawiło, że na rynku pozostali naprawdę zaufani, uczciwi i atrakcyjni pod względem finansowym pożyczkodawcy. To z kolei doprowadziło do wzrostu zainteresowania szybkimi pożyczkami również u bardziej „tradycyjnych” grup społeczeństwa. Jednym z produktów pozabankowych skierowanych do takich ludzi są między innymi pożyczki z kurierem. To korzystna opcje, ale, tak w każdym przypadku, tak i w tym najlepiej zachować ostrożność. Na czym polegają? Gdzie je możemy znaleźć? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Na czym polegają pożyczki z kurierem?

Pożyczka z kurierem to tak naprawdę rodzaj pożyczki internetowej, w której pożyczkobiorca nie podpisuje umowy online, tylko osobiście, na papierze. Nie potwierdza jej elektronicznie, za pomocą udzielenia pełnomocnictwa do podpisania umowy, czy elektronicznym podpisem kwalifikowanym. Nie jest też tak, że umowę pożyczki potwierdza się elektronicznie, następnie drukuje ją, podpisuje i jeden egzemplarz wysyła do siedziby firmy. W takim przypadku umowa zaczyna obowiązywać nie od momentu podpisania, a od jej internetowego zatwierdzenie i tak też są wysyłane pieniądze. W sytuacji, gdy korzysta się z pożyczek z kurierem, umowa wchodzi w życie dopiero w momencie jej podpisania, a najczęściej także po dostarczeniu kompletu dokumentów do siedziby pożyczkodawcy.

Przeczytaj też: Pożyczki z obsługą domową – gdzie takie znajdziemy?

Gdzie znajdę pożyczkę z kurierem?

Pożyczki z kurierem są dość niszowym produktem finansowym instytucji pozabankowych. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mieli żadnej możliwości wyboru i będziemy skazani wyłącznie na jedną firmę. Obecnie jest kilku pożyczkodawców, którzy mogą zaproponować pożyczki z kurierem.

Polecamy zapoznać się z ofertą:

Wszystkie wymienione wyżej firmy oferują pożyczki na raty – raczej nie znajdziemy wśród nich pożyczkodawców specjalizujących się w pożyczkach na 30 dni.

Głównym powodem takiej, a nie innej struktury pożyczkodawców, jest ograniczenie czasu potrzebnego na otrzymanie pieniędzy. Osoby sięgające po pożyczki krótkookresowe raczej preferują błyskawiczną procedurę i pieniądze na koncie po 15 minutach. Pożyczki z kurierem nie są już tak szybkie. Od momentu otrzymania pozytywnej decyzji pożyczkowej do otrzymania pieniędzy muszą minąć najmniej 24 godziny, ale może to być nawet kilka dni.

Jak zaciągnąć pożyczkę z kurierem?

Odmiennie niż w przypadku pożyczek z obsługą domową, które nie wymagają użycia Internetu, pożyczki z kurierem są formą mieszaną i jak najbardziej można je nazwać pożyczkami online. Złożenie wniosku i wszystkie inne formalności załatwia się bowiem internetowo.

Proces zaciągnięcia takiej pożyczki wygląda następująco:

  1. Wybór odpowiedniej oferty pożyczkowej na stronie pożyczkodawcy.
  2. Zarejestrowanie profilu klienta w serwisie.
  3. Wypełnienie wniosku pożyczkowego. Na tym etapie najczęściej możemy również wybrać sposób wypłaty pożyczki – standardowym przelewem na konto lub za pomocą czeku GIRO, który można zrealizować na poczcie lub w Banku Pocztowym. Będzie to miało znaczenie dla ostatecznego czasu otrzymania pieniędzy.
  4. Otrzymanie pozytywnej decyzji pożyczkowej. Zauważmy, że pożyczki z kurierem zwykle nie wymagają potwierdzenia swojej tożsamości przelewem weryfikacyjnym lub błyskawiczną aplikacją.
  5. Otrzymanie mailowej wersji umowy pożyczkowej do zapoznania się.
  6. Dostarczenie przez kuriera umowy papierowej. Kurier, który przywiezie umowę, ma obowiązek wylegitymować pożyczkobiorcę. Na podstawie okazanego dowodu osobistego kurier zweryfikuje tożsamość i poda umowę do podpisu. Jeżeli pożyczkobiorca wybrał opcję wypłaty pieniędzy za pomocą czeku GIRO, pożyczkobiorca otrzyma go od kuriera lub wyśle mu go firma pożyczkowa w postaci kodu SMS-owego.
  7. Wypłata pożyczki. Wypłata w formie przelewu na konto następuje dopiero po dostarczeniu umowy do pożyczkodawcy. Czek GIRO można natomiast zrealizować najczęściej już po 30 minutach (ale nie więcej niż po 7 dniach) od momentu jego otrzymania. Trzeba przygotować się na to, że na poczcie po raz kolejny należy okazać dowód osobisty.

Na co trzeba uważać?

W przypadku każdej pożyczki należy zachować czujność. Kluczową kwestią, również w przypadku pożyczek z kurierem, jest to, by uważnie przeczytać umowę pożyczkową. Klient dostanie ją wcześniej w formie elektronicznej i powinien się z nią dokładnie zapoznać. Jeżeli coś zwróci jego uwagę lub zaniepokoi, ma on czas, by ją skonsultować lub po prostu nie podpisywać. Oczywiście w momencie podpisywania właściwej umowy przy kurierze, należy dokładnie sprawdzić zgodność treści obu dokumentów – elektronicznego i papierowego. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek rozbieżności, najprościej jest umowy nie podpisywać.

Kolejnym problemem jest to, że osoby korzystające z pożyczek z kurierem mogą stać się ofiarą oszustwa i to nie z winy pożyczkodawcy. Nieuczciwa osoba, która wejdzie w posiadanie naszych danych osobowych, może zaciągnąć pożyczkę na podstawie podrobionego dowodu osobistego – ten można wyrobić z pomoc dosłownie kilku kliknięć myszką. Jest to na szczęście proceder prawie wypleniony, a kurierzy są bardzo uczulani na możliwość wystąpienia podobnych sytuacji. Takie oszustwo ograniczyło także wprowadzenie nakazu rejestracji numeru telefonu komórkowego na kartę – dzięki temu pożyczkodawca wie, że osoba posługująca się podanymi danymi jest tą osobą, za którą się podaje. Niemniej jednak zawsze warto korzystać z usług pożyczkodawców zaufanych, którzy wprowadzają maksymalne procedury bezpieczeństwa.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo