Wirtualna karta kredytowa – jak działa i gdzie ją uzyskać?

W dzisiejszych czasach cyfryzacji podlega już niemal wszystko. W ciągu kilkunastu ostatnich lat do sieci trafiły także nasze karty płatnicze. W licznych bankach oraz instytucjach finansowych dostępna jest wirtualna karta kredytowa, która pozwala całkowicie zrezygnować ze swojego plastikowego odpowiednika. Takie rozwiązanie zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników.

Jak donosi raport NBP z II kwartału 2022 roku — wirtualnych kart płatniczych jest na rynku już 700,3 tys.1. Użytkownicy cenią sobie ich bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Przeczytaj, czy warto się na nie przerzucić, jakie dają to korzyści i w których instytucjach można o nie aplikować.

Karta wirtualna — główne zasady działania

Korzystając z karty wirtualnej nie odczujesz żadnej różnicy na minus w porównaniu do jej plastikowego odpowiednika. Można płacić nią zarówno online, jak i stacjonarnie – za pomocą technologii NFC.

Jak korzystać z wirtualnej karty kredytowej?

  • Do płatności internetowych wystarczy numer i kod CVV/CVC karty, który należy wprowadzić w odpowiednie pola w bramce płatniczej wraz z danymi posiadacza;
  • W sklepach stacjonarnych należy użyć smartfona lub innego urządzenia mobilnego z modułem do płatności zbliżeniowych.

By założyć kartę wirtualną najczęściej wystarczy złożyć wniosek przez internet lub w aplikacji mobilnej. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych kart — te wirtualne również występują w różnych wariantach.

Rodzaje kart wirtualnych

Wirtualna karta płatnicza może zostać wydana przez:

  • bank,
  • firmę pożyczkową,
  • inną instytucję finansową.

Mówimy wtedy o kartach bankowych i pozabankowych.

Ze względu na sposób rozliczania transakcji karty wirtualne można podzielić na:

  • wirtualne karty debetowe,
  • karty wirtualne prepaid.
  • wirtualne karty kredytowe,

Poniżej zawarliśmy dokładniejszą charakterystykę poszczególnych rodzajów.

Wirtualne karty debetowe

Karty debetowe służą do obsługi osobistego rachunku. Wszystkie transakcje z ich wykorzystaniem pomniejszają więc saldo konta użytkownika, na którym gromadzi on własne środki. Wirtualne karty tego typu są najczęściej podpinane do mobilnych portfeli na smartfonach właścicieli.

Karty wirtualne prepaid

Karty prepaid są inaczej nazywane kartami przedpłaconymi. Aby móc za ich pomocą dokonywać jakichkolwiek płatności, należy je najpierw doładować, czyli wykonać przelew określonej ilości pieniędzy z własnego konta na rachunek takiej karty.

Wirtualne karty kredytowe

Środki na kartach kredytowych to pieniądze banku lub firmy pożyczkowej udostępniane klientom w ramach ustalonego umową limitu. Jak każde zobowiązanie finansowe — należy je spłacić w terminie. To, co wyróżnia kredyt czy pożyczkę tego typu, to fakt, że po uregulowaniu należności, kwota limitu odnawia się i jest dostępna ponownie.

płatność telefonem w sklepie

Wirtualna karta kredytowa pozabankowa

Wirtualne karty kredytowe nie są dostępne jedynie w bankach. Instytucje pozabankowe również wydają mobilne karty kredytowe, które w większości nie różnią się od swoich bankowych odpowiedników.

Charakterystyka wirtualnych pozabankowych kart kredytowych:

  • są nieco droższe od bankowych i nie oferują cyklicznego okresu bezodsetkowego,
  • w ramach promocji pierwsze 30 dni użytkowania karty może być darmowe,
  • mogą być udostępniane również osobom zadłużonym lub konsumentom z nienajlepszą historią kredytową,
  • zawarte na nich środki można często wypłacić na swoje konto (nawet do 80%-90% limitu) od razu po uzyskaniu pozytywnej decyzji kredytowej.

Bankowe produkty, choć z reguły tańsze — nie są tak szeroko dostępne. Podpisanie umowy poprzedzone jest każdorazowo rygorystyczną weryfikacją zdolności kredytowej.

Banki oferujące wirtualne karty kredytowe

Mobilną kartę kredytową znajdziesz na przykład w ofercie banku Santander Bank Polska. Nie jest to jednak odrębny produkt, a wirtualny duplikat istniejącej już aktywnej karty w formie fizycznej. Wniosek o kartę wirtualną można zgłosić w aplikacji Santander Mobile – cała procedura trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie darmowa.

Pozostałe instytucje bankowe oferują głównie wirtualne karty płatnicze innego rodzaju. Najczęściej — przedpłacone. Oferta kart wirtualnych, które obsługują limit kredytowy to w bankach zdecydowanie rzadszy produkt. Na szczęście tego typu środek płatniczy ma tylu zwolenników, że możliwe, iż wkrótce będzie standardem na szerszą skalę.

Jakie zalety ma karta wirtualna?

Do największych zalet kart wirtualnych należą:

  • wygoda użytkowania,
  • bezpieczeństwo środków,
  • szybkość przeprowadzanych transakcji,
  • ekologia.

Posiadacze mobilnych rozwiązań cenią sobie przede wszystkim brak możliwości kradzieży karty tego typu i fakt, że poza telefonem, który mają niemal zawsze przy sobie, nie potrzebują niczego więcej do regulowania należności w sklepach.

Plusem wirtualnej karty kredytowej jest także brak negatywnego wpływu na środowisko. Dla jednych to bardzo ważna kwestia, inni nie poświęcają jej zbyt wiele uwagi. Każdy musi jednak przyznać, że w świecie pełnym zalegającego na wysypiskach plastiku, brak udziału w zaśmiecaniu planety to pozytywny krok.

Koszt karty w wersji wirtualnej

Na koszty karty wirtualnej składają się:

  • opłata za wydanie,
  • opłata za użytkowanie,
  • ewentualna prowizja i odsetki od wykorzystanego limitu kredytowego.

Wszystkie informacje odnośnie kosztu znajdziemy w tabeli opłat i prowizji karty. To dokument, z którym warto się bezwzględnie zapoznać przed wyborem konkretnego produktu.

Udostępnienie i obsługa mobilnej karty są najczęściej darmowe — to właśnie takiej oferty najlepiej poszukać. W przypadku kart kredytowych w grę wchodzą dodatkowo koszty kredytu czy pożyczki. Czy one też mogą być zerowe? Okazuje się, że czasami — tak.

Bankowe wirtualne karty kredytowe mogą być całkowicie darmowe, jeśli zobowiązania spłacamy zawsze w okresie bezodsetkowym. Wirtualne pozabankowe karty kredytowe mogą występować w wariantach darmowych przez pierwsze 30 dni, jednak po tym czasie zawsze wiążą się z dodatkowymi kosztami.

Gdzie akceptowane są karty wirtualne?

Kartą wirtualną zapłacimy w każdym z miejsc, gdzie możliwe jest regulowanie należności tradycyjną, plastikową kartą płatniczą.

  • Stacjonarnie do płatności wystarczy terminal oraz urządzenie mobilne z wirtualnym portfelem bądź dowolną aplikacją kompatybilną z kartą i modułem NFC. Do płatności telefonem nie potrzebujemy połączenia z internetem.
  • Online po wyborze typu płatności „karta płatnicza”, aplikacja poprosi Cię o wpisanie danych z karty. Wirtualne karty płatnicze tak samo, jak ich namacalne odpowiedniki, posiadają swój numer, kod CVV/CVC, datę ważności oraz imię i nazwisko właściciela.

Źródła:

1 https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_02_2022.pdf

5/5 - (2 votes)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: