Zadłużenie a dług – czy jest jakaś różnica?

Aktualizacja: 2021-04-07
Data publikacji: 2021-04-07
Autor: Agnieszka Nowak
Ocena: 4.78
(ilość ocen: 37)

Dług, wierzytelność, zadłużenie, zobowiązanie… Pojęć finansowych związanych z rynkiem pożyczkowym jest naprawdę sporo. Na pierwszy rzut oka wszystkie są zrozumiałe i nie powinny sprawiać problemów semantycznych. Czy tych pojęć rzeczywiście możemy używać zamiennie? Jakie są różnice pomiędzy długiem a zadłużeniem? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

W formie potocznej i użytkowej zazwyczaj przyjmuje się tożsamość szczególnie dwóch wyrazów: dług i zadłużenie. Osoby je posiadające to dla większości osoby zadłużone (dla których idealnym produktem mogą okazać się chwilówki dla zadłużonych). Mamy wtedy na myśli osoby, które mają długi i są wpisane do rejestrów dłużników. Dlatego też często pożyczki dla zadłużonych bywają nazywane pożyczkami bez KRD. Okazuje się jednak, że pomiędzy tymi dwoma określeniami występuje pewna różnica. Subtelna, prawie niezauważalna. I choć na co dzień jej się nie używa, można czasami spotkać się z rozróżnieniem tych dwóch słów w prasie branżowej.

Kim jest osoba zadłużona?

Osoba (fizyczna lub prawna) zadłużona jest winna komuś pieniądze. Często nazywamy to również zobowiązaniem lub powinnością. Nie oznacza to jednak, że zobowiązanie nie jest spłacane. Osoba zadłużona, niekoniecznie musi być niesumiennym kredyto- lub pożyczkobiorcą. Wręcz przeciwnie – może spłacać pożyczkę regularnie i zawsze w terminie opłacać wszystkie raty. Nie zmienia to jednak faktu, iż jest winny pieniądze firmie pożyczkowej lub bankowi.

W ten sposób mierzy się również zadłużenie gospodarstwa domowego – liczy się liczbę pożyczek oraz ich wysokość lub wysokość kredytu hipotecznego. Wynik tego rachunku określi przede wszystkim to, ile jeszcze pieniędzy muszą oddać instytucjom finansowym. Nie ma więc znaczenia, że wszystko regulowane jest na czas, zgodnie z harmonogramem spłaty. Dalej będzie to nazywane zadłużeniem.

Zadłużenie, podobnie jak do osoby fizycznej, stosuje się również do jednostek administracji terytorialnej. Możemy na przykład powiedzieć, że gmina X ma zadłużenie w wysokości Y milionów złotych. Będzie to wtedy oznaczać, że dokładnie tyle pieniędzy pożyczyła, ale niekoniecznie będzie wskazywać na to, że swoich zobowiązań finansowych nie reguluje.

Kim jest dłużnik?

Można powiedzieć, że dłużnik też jest zadłużony. W końcu jest komuś winny pieniądze. Przyjmuje się natomiast, że jest to należność już przeterminowana. Dłużnik jest dłużnikiem dlatego, że nie wywiązał się z umowy o finansowanie i powstaje już dzień po terminie spłaty zobowiązania.

Dług może być przedmiotem postępowania windykacyjnego, sądowego i komorniczego, a zadłużenie nie (choć w potocznym rozumieniu używa się ich zamiennie). Dłużnik najprawdopodobniej zostanie również wpisany do jednego z rejestru dłużników: KRD, BIK, ERIF lub BIG Infomonitor. Może to zostać również odnotowane w Bankowym Rejestrze Klientów Niesolidnych.

Jeżeli posiadasz zadłużenie w powyższych bazach sprawdź nasz ranking – pożyczki bez baz.

Jak wyglądało zadłużenie Polaków w 2020 roku?

W ciągu ostatniego roku zadłużenie Polaków wzrosło w stosunku do roku 2019:

  • liczba dłużników zwiększyła się o 8 100 (0,3%),
  • kwota zaległości zwiększyła się aż o 3,69 mld zł (4,7%).

Liczba osób z zaległościami rośnie wolniej niż kwota zaległości . Oznaczać to może, że niesolidni dłużnicy wpadają w kłopoty na coraz wyższe sumy.

Poniższa tabela przedstawia jak zmieniła się wartość średniego zobowiązania na przestrzeni ostatnich 2 lat:

big raport

Źródło: BIG Infomonitor

Na koniec 2020 roku 2,8 miliona Polek i Polaków nie radziło sobie z terminową spłatą zobowiązań (kredytowych oraz pozakredytowych), a łączna wartość zobowiązań wyniosła 81,4 mld zł.

W 2020 roku BIG InfoMonitor dostarczył sprawdzającym swoich klientów raporty weryfikujące wiarygodność płatniczą ponad 7 mln osób, czyli około 22% dorosłych Polaków. Dzięki temu instytucje finansowe są ostrzegane przed niesolidnymi dłużnikami oraz utrudniają im zaciąganie kolejnych zobowiązań. Konsumentów może to także ochronić przed spiralą zadłużenia z której ciężko może być później wyjść.

Fakt, że część osób posiada jednocześnie zaległości kredytowe, jak i pozakredytowe, powoduje, że łączna liczba niesolidnych dłużników nie jest prostą sumą dłużników z baz BIK i BIG InfoMonitor i wynosi obecnie 2 804 773 osób. 633 321 dłużników ma jednocześnie kłopoty z regulowaniem rat kredytów, pożyczek i bieżących płatności. Odsetek takich osób podwyższył się przez rok z 22,3 proc. do 22,6 proc.

Pożyczki dla zadłużonych to pożyczki bez KRD?

Potocznie przyjmuje się to za jeden typ pożyczek, czyli tzw. pożyczki dla zadłużonych. Nie wszystkie firmy pożyczkowe potraktują to w ten sam sposób (i być może także dlatego warto wiedzieć czym się różni zadłużenie od długu!), choć bardzo chętnie używają wyrażenia „pożyczki dla zadłużonych”. W jakim sensie? Przypatrzmy się, co na ten temat sądzi popularny pożyczkodawca Via SMS. Według informacji podanych na stronie, pożyczki dla zadłużonych kierowane są dla osób, które mają zaciągnięty kredyt w banku lub zobowiązania w innych instytucjach finansowych, ale warunkiem dla uzyskania takiej pożyczki jest terminowa spłata bieżących zobowiązań.

Podsumowanie:

  • Osoba zadłużona to osoba posiadająca aktywne zobowiązanie w banku lub instytucji pozabankowej.
  • dłużnik to osoba, która nie spłaca regularnie swoich zobowiązań,
  • pożyczki dla zadłużonych mogą być dobrą opcją dla osób posiadające inne zobowiązania przez co mają niższą zdolność kredytową,
  • liczba dłużników w 2020 zwiększyła się o 0,3%, a kwota zaległości aż o 4,7%.

Źródła:

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo