Zarabianie na giełdzie. Poradnik dla początkujących inwestorów

Inwestując na giełdzie, możesz zarobić naprawdę sporo pieniędzy. Aby inwestycje w akcje przyniosły wymierne korzyści, niezbędna jest jednak nie tylko odrobina szczęścia, ale również solidna porcja wiedzy. Chcesz zacząć zarabiać na giełdzie? Podpowiadamy jak to zrobić.

Jeśli szukasz instrumentu finansowego, który pozwoli Ci wygenerować zyski większe niż na koncie oszczędnościowym i lokacie, możesz rozpocząć inwestycje na giełdzie. Pamiętaj jednak, że handel akcjami nie jest „zabawą” dla każdego. Na takich transakcjach możesz bowiem nie tylko sporo zyskać, ale również naprawdę wiele stracić.

Czym jest giełda?

Giełda papierów wartościowych to miejsce spotkań osób i instytucji, które chcą sprzedać lub kupić akcje, certyfikaty, obligacje oraz inne papiery wartościowe. Źródłem zysku inwestora mogą być odsetki, dywidendy lub środki, wygenerowane przez wzrost ceny zakupionego aktywa. Z powodzeniem można stwierdzić też, że giełda jest jednym z najważniejszych dostawców kapitału dla firm. Mówiąc w dużym uproszczeniu — zamiast wnioskować o kredyt bankowy na rozwój działalności, właściciele firm wprowadzają je na giełdę, sprzedając część lub wszystkie udziały. A nimi są właśnie akcje. Kupując akcje, stajesz się więc współwłaścicielem danej firmy.

Kto może zarabiać na giełdzie?

Przynajmniej w teorii, zarabiać na giełdzie może każdy z nas. Wiedza dotycząca inwestowania w akcje jest ogólnodostępna i każdy może z niej skorzystać. Kluczem do sukcesu i owocnych inwestycji są tu przede wszystkim określone cechy charakteru: systematyczność, upór w dążeniu do celu, odporność na stres i umiejętność perfekcyjnego zarządzania własnymi emocjami.

Jak zacząć zarabiać na giełdzie?

Zdobądź wiedzę teoretyczną

Jeśli chcesz zacząć zarabiać na giełdzie, przed rozpoczęciem praktyki zdobądź gruntowną wiedzę z zakresu inwestowania. Niestety, wielu początkujących inwestorów zupełnie zapomina, jak duże znaczenie ma tu przygotowanie teoretyczne. Analizując branżowe materiały, czytając książki czy blogi, zwróć uwagę na takie zagadnienia, jak: cykle koniunkturalne, hossy, bessy czy zasady kupna i sprzedaży akcji. Śledź także regularnie informacje na temat giełdy i poświęć odpowiednią ilość czasu na bliższe poznanie spółek giełdowych. Dowiedz się, jakie informacje wpływają na przebieg notowań oraz analizuj komentarze analityków.

Zagraj na wirtualnej giełdzie

Jeśli poznałeś już „giełdową teorię”, możesz rozpocząć działania praktyczne. Dobrym treningiem przed inwestycjami na „prawdziwej” giełdzie będzie spróbowanie swoich sił na wersji wirtualnej. Wybierając jedną z dostępnych w internecie wirtualnych giełd, zainwestujesz nawet kilkanaście wirtualnych tysięcy. Taka praktyka pozwoli Ci zdobyć cenne doświadczenie bez ponoszenia ryzyka utraty własnych środków. Dzięki niej na własnej skórze sprawdzisz swoje reakcje w kryzysowych stresujących sytuacjach (np. wtedy, gdy tracisz pokaźną część swojego portfela), będziesz mógł na bieżąco śledzić zmianę wartości Twojego portfela inwestycyjnego i porównywać swoje wyniki z innymi uczestnikami gry.

Załóż rachunek inwestycyjny

Jeśli nabrałeś doświadczenia, inwestując w akcje wirtualne pieniądze, czas na założenie „prawdziwego” rachunku inwestycyjnego. Takie konto jest niezbędne, jeśli chcesz sprzedawać i kupować udziały w firmach. Rachunek inwestycyjny, zwany również maklerskim lub brokerskim z powodzeniem założysz przez internet, bez wychodzenia z domu. Czasem zdarza się, że banki oferują konta maklerskie jako dodatek do ROR-u. Jeśli chcesz ograniczyć formalności do niezbędnego minimum, zapytaj o taką możliwość w swoim banku.
Jak wybrać najlepsze konto maklerskie?
Wybierając konto maklerskie, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • wysokość prowizji od transakcji kupna i sprzedaży akcji przez internet. Optymalnie, gdyby wynosiła ona nie więcej niż 0,5 kwoty transakcji;
  • wysokość prowizji za przelew z rachunku inwestycyjnego na konto osobiste lub inne konto bankowe;
  • kwotę rocznej opłaty za prowadzenie konta. Taka opłata nie powinna być wyższa niż kilkadziesiąt złotych w skali roku;
  • dostęp do platformy, umożliwiającej śledzenie i wykonywanie operacji w realnym czasie;
  • dostęp do platformy informacyjnej, zawierającej aktualne analizy i opinie ekspertów.

Jeśli podpisałeś umowę z instytucją finansową i założyłeś konto maklerskie, musisz zasilić je dodatkowymi środkami. Po wykonaniu przelewu będziesz mógł utworzyć pierwsze zlecenie: zlecenie kupna lub zlecenie sprzedaży. W ramach pierwszego w zamian za gotówkę otrzymasz akcje, w ramach drugiego — sprzedając akcje, otrzymasz za nie gotówkę.
Aby ułatwić sobie wykonywanie transakcji i zautomatyzować cały proces:

  • zdecyduj, w której akcje chcesz zainwestować swoje pieniądze;
  • określ, ile akcji potrzebujesz i jaką cenę jesteś w stanie za nie zapłacić;
  • ustaw okres ważności zlecenia (może ono wygasać w konkretnym dniu);
  • ustaw swoje preferencje dotyczące realizacji transakcji w całości lub w częściach (jeśli chcesz kupić 20 akcji danej spółki, możesz podzielić operację na kilka transzy).

Dodatkowe wskazówki dla początkujących inwestorów

Poniżej przedstawiamy kilka uniwersalnych zasad, które pomogą Ci postawić na giełdzie pierwsze kroki.

Graj tylko taką kwotą, jaką jesteś w stanie stracić

Graj tylko oszczędnościami, które jesteś gotów stracić. To stara zasada doświadczonych graczy. Bez względu na to, jakim pewniakiem jest wybrana przez Ciebie spółka i jak wiele zarobili na niej Twoi koledzy, ryzyko dużych strat to niezbędny element inwestowania na giełdzie.

Ucz się

Nawet jeśli posiadłeś podstawową wiedzę na temat funkcjonowania giełdy, nie spoczywaj na laurach. Jeśli chcesz odnosić kolejne sukcesy, musisz być na bieżąco. Skuteczne inwestowanie to rzemiosło. A żeby stać się mistrzem, trzeba nieustannie podnosić swoje kompetencje, być otwartym na wiedzę i nowe doświadczenia.

Nie kieruj się emocjami

Zachowanie racjonalnego podejścia do inwestycji to jedna z kluczowych zasad dobrego inwestora. Pamiętaj, że giełdowe słupki nie zmienią się pod wpływem Twojej złości, żalu czy frustracji. Podejmując decyzje o zakupie i sprzedaży akcji, kieruj się przede wszystkim chłodną kalkulacją, odkładając na bok emocje.

Nie kupuj na szczytach

Jeśli ceny akcji osiągają szczytowe pozycje, powstrzymaj się przed ich zakupem. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że skutkiem takiej sytuacji będzie drastyczny spadek cen. Jeśli akcje „Twojej” spółki osiągnęły spory spadek, to dobry czas na ich zakup.

Postaw na spółki z płynnością

Jeśli zależy Ci na tym, by móc sprzedać akcje w dowolnym momencie, zainwestuj w te, pochodzące od spółek z dużą płynnością. Największą wyróżniają się największe podmioty giełdowe, wchodzące w skład indeksu WIG20.

Zabezpiecz się przed dużymi stratami

Zwłaszcza na początku swojej przygody z inwestowaniem warto zabezpieczyć się przed ryzykiem wyjątkowo dużych spadków. Aby to zrobić, ustaw na swoim rachunku maklerskim zlecenie zabezpieczające, czyli stop loss. Dzięki temu określisz poziom, do którego akceptujesz straty.

Ucz się na błędach

Umiejętność nauki na błędach (nie tylko swoich) to jedna z kluczowych zasad inwestowania na giełdzie. Pamiętaj, aby nie traktować niepowodzeń jak porażek. Jeśli wyciągniesz z nich stosowne wnioski i skutecznie odrobisz „lekcję”, którą za sobą niosły, staniesz się znacznie bogatszy. I nie chodzi tu tylko o zawartość portfela.

4/5 - (1 vote)

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze
DODAJ KOMENTARZ DO ARTYKUŁU: