Zobowiązania a należności — podstawowe różnice

Aktualizacja: 2020-02-17
Data publikacji: 2018-07-11
Autor: Redakcja
Ocena: 4.77
(ilość ocen: 31)

Wiele osób — zwłaszcza tych, dla których zagadnienia związane z finansami to „czarna magia” – myli należności i zobowiązania. Wbrew obiegowej opinii, zakres obu pojęć nie jest identyczny, ale… całkowicie odmienny. Czym są zobowiązania, a czym należności? Sprawdźmy.

Zobowiązanie a należność — definicje

Zgodnie z Art. 353 Kodeksu cywilnego, zobowiązanie polega na tym, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić. Świadczenie to może polegać na działaniu albo na zaniechaniu. Zobowiązanie jest więc długiem, jakim w stosunku do wierzyciela ponosi dłużnik.

Zakres pojęcia należność jest zupełnie odwrotny. Jako należność określamy bowiem prawo osoby fizycznej lub prawnej do otrzymania świadczenia pieniężnego, lub rzeczowego, na podstawie zawartej uprzednio umowy, w określonym terminie i kwocie, które wynika z przyszłych zdarzeń, wskutek realizacji świadczeń na rzecz innego podmiotu.

Mówiąc w dużym skrócie, zobowiązanie jest Twoim długiem w stosunku do innej osoby lub instytucji. Należność — to zadłużenie wobec Ciebie, czyli kwoty, które należą Ci się od innych podmiotów.

Zobowiązanie a należność — przykład

Aby ułatwić czytelnikom zrozumienie różnic pomiędzy zobowiązaniem a należnością, posłużymy się konkretnym przykładem:

Samochód pani Marii uległ poważnej awarii. Biorąc pod uwagę fakt, że kobieta używała go do dojazdów do pracy, bardzo zależało jej na tym, aby naprawić auto jak najszybciej. Jako że nie mogła pozwolić sobie na jednorazowe „wyciągnięcie z kieszeni” 600 zł (na taką kwotę mechanik wycenił naprawę), sięgnęła po szybką pożyczkę pozabankową. Korzystając z usług serwisu oferującego darmowe chwilówki, szybko, sprawnie i bez formalności pożyczyła potrzebną kwotę.

Pożyczone 600 zł stanowi więc zobowiązanie pani Marii w stosunku do firmy pożyczkowej. Dla instytucji pozabankowej kwota ta stanowi natomiast należność.

Inne przykłady zobowiązań i należności:

  • jeśli sprzedałeś swojemu klientowi towar, dokonałeś wysyłki i wystawiłeś fakturę z terminem płatności 30 dni, transakcję można uznać za dokonaną. Jako że klient zapłaci dopiero po upływie określonego czasu, powstaje należność;
  • jeśli miałeś kolizję lub stłuczkę, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie. Jego kwota jest Twoją należnością;
  • jeśli pożyczysz pieniądze w banku, od kolegi lub członka rodziny, kwota ta będzie stanowiła Twoje zobowiązanie.

Więcej artykułów z tej kategorii

Komentarze

Dodaj komentarz do artykułu:

Uprzejmie informujemy, że komentarze zawierające wulgaryzmy lub niezgodne z zasadami języka polskiego nie będą publikowane w serwisie.

Sponsorujemy

Robert Chmiel Logo Oficjalny partner Loan Magazine Awards 2016 Kongres Sektora Pożyczkowego Logo

Nasze wyróżnienia

Laur konsumenta 2016 Chwilowo.pl stosuje się do Zasad Dobrych Praktyk KPF

Nasi partnerzy

Polski Związek Instytucji Pożyczkowych logo Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce logo